22 października 2019 r. już po raz kolejny spotkały się kaszubskie dziecięce zespoły ze szkół Gminy Kartuzy. Było to prawdziwe święto kaszubszczyzny. Organizatorem konkursu było Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły Podstawowej Nr 2 "COPERNICUS", a realizacja przeglądu była możliwa dzięki dotacji Gminy Kartuzy oraz Powiatu Kartuskiego.

W przeglądzie udział wzięły zespoły z Kartuz, Kiełpina, Staniszewa i Dzierżążna. Mali artyści poprzez taniec i śpiew podzielili się własnym dorobkiem artystycznym udowadniając, że są prawdziwymi ambasadorami kultury kaszubskiej. Występy oceniała niezależna komisja w składzie p. Aleksandra Maciborska – Pytka – dyrektor Centrum Kultury w Kartuzach, p. Barbara Kąkol – dyrektor Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach oraz p. Natalia Gronda – wieloletni członek Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca "Kaszuby". Zwycięzcy otrzymali puchary, dyplomy oraz nagrody rzeczowe.

Wyniki przeglądu:

• Nagrodę za ogólny wyraz artystyczny otrzymał Dziecięcy Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca "Krôsniăta" ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Kartuzach
  • Nagrodę za profesjonalny układ taneczny otrzymał zespół "Skòwrónczi" ze Szkoły Podstawowej w Staniszewie
  • Nagrodę dla najmłodszego zespołu otrzymały "Wesołe Ludki" ze Szkoły Podstawowej w Kiełpinie
  • Nagrody za profesjonalny występ wokalny oraz instrumentalny otrzymał zespół "Skòwrónczi" ze Szkoły Podstawowej w Dzierżążnie
  • Nagrodę za wysoki poziom taneczny otrzymał Dziecięcy Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca "Słunôszka" ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Kartuzach.

Gratulujemy zespołom i wszystkim życzymy dalszych sukcesów!