W sobotę 19 i 26 października 2019 roku uczniowie uczący się języka kaszubskiego wzięli udział w wycieczce do Gdyni. Wyjazd rozpoczął się wizytą w Akwarium Gdyńskim. Tam uczniowie wzięli udział w warsztatach o tematyce morskiej "Kaszëbë na walë", prowadzonych w języku kaszubskim. W czasie zajęć poznawały kaszubskie nazwy morskich stworzeń, charakterystyczne cechy Morza Bałtyckiego w regionalnym języku. Obejrzały ciekawą prezentację oraz samodzielnie zdobywały wiedzę, wykonując różne zadania. Mogli sami odkrywać skomplikowaną budowę morskich zwierząt. Pracując przy mikroskopach i wypełniając specjalnie dla nich przygotowane karty pracy, mogli poczuć się jak prawdziwi naukowcy.

W ramach zajęć wszyscy zwiedzali również Akwarium Gdyńskie, odkrywając tajemnice podwodnego świata. To niezwykłe miejsce. Można tu spotkać ponad tysiąc okazów morskich i wodno - lądowych pochodzących z różnych rejonów świata.

Na zakończenie wycieczki uczniowie odwiedzili również Centrum Nauki Eksperyment. Rozmawiając po kaszubsku, wpadli w wir zabawy. Łowimy ryby, Pompa życia, Most nad przepaścią, Ile siły w tobie drzemie? Na kołowrotku, to zadania, z którymi zmierzyli się uczestnicy sobotniej wyprawy.