Dnia 17 lutego 2020 r. uczniowie klas I zostali przyjęci do grona czytelników szkolnej biblioteki. Uczennice z klas czwartych należące do aktywu bibliotecznego wcieliły się w rolę skrzatów zamieszkujących bibliotekę i zapoznały młodszych kolegów i koleżanki z zasadami właściwego "obchodzenia się" z książką. Po "zdanym egzaminie" ze znajomości najsłynniejszych baśni pierwszaki powtórzyły za gościem specjalnym uroczystosci - Królową Książką słowa przysięgi. Następnie zostały pasowane przez Dyrekcję na czytelników biblioteki Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Kartuzach. Każdy z uczniów otrzymał dyplom, pamiątkową zakładkę do ksiązki oraz słodki upominek. Na koniec uroczystości nowi czytelnicy utworzyli pociąg, którym skrzaty w rytm piosenki "Jedzie pociąg z daleka, biblioteka już czeka. Konduktorze łaskawy, byle nie do Warszawy" zawiozły ich do szkolnej biblioteki. Tam każdy z pierwszaków miał możliwośc wypożyczenia swojej pierwszej książki.