Uczniowie uczący się języka kaszubskiego z klasy 3b i 6b wybrali się do Muzeum Kaszubskiego, aby zgłębić wiedzę o swojej Małej Ojczyźnie. Uczestniczyli w zajęciach Pòpôłnié w Mùzeum.  Szóstoklasiści doskonalili swoje umiejętności w warsztatach "Bardko - budujemy i pleciemy krajki".  Wzbogacili słownictwo związane z tematem zajęć  oraz poznali sposób wyplatania z włóczki ozdób w postaci bransoletki, czy naszyjnika. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali opowieści p. Joanny Reglińskiej, która w bardzo ciekawy sposób przekazała  wiadomości na temat sposobu wykonania "krajki", a następnie samodzielnie zgodnie z instrukcją wykonali dla siebie wymarzoną ozdobę. Sami przekonali się, że jest to praca wymagająca cierpliwości i skupienia.

 

Natomiast trzecioklasiści  uczestnicząc w warsztatach "Jeséń w ògrodze" zgłębili wiadomości na temat jesiennej pracy w ogrodzie. Poznali nazwy warzyw, kwiatów, czynności oraz narzędzi potrzebnych do jesiennych zbiorów. Sami z wielkim zaangażowaniem pod nadzorem p. Sylwii Gruchały przystąpili do porządkowania ogrodu. Nauczyli się wykopywać rośliny okopowe, segregować je i w odpowiedni sposób zrobić z nich zapasy na zimę. Uczniowie doskonale opisywali ich wygląd i określali smak. Każdy miał możliwość posmakowania oraz zabrania do domu wybranego warzywa. Dzięki zbiorom w ogrodzie dzieci poznały pracę, jaką wykonują ludzie na wsi.  Zbiór warzyw dostarczył im dużo przyjemności i radości, ale przede wszystkim zabawy.