Dzieci z kl. Ib i IIIb, uczące się języka kaszubskiego, uczestniczyły w lekcji muzealnej. W Muzeum Kaszubskim zgłębiały swoją wiedzę na temat Małej Ojczyzny. Poznały zagadnienia związane z historią i dziedzictwem kulturowym Kaszub, a także dziejami i  tradycjami kulturalnymi. Dzieci poszerzyły swoje wiadomości o zajęciach tutejszej ludności oraz zobaczyły wytwory sztuki ludowej. W gospodarczym budynku muzealnym uczniowie zapoznali się z kaszubskimi legendami. Na podstawie znajdującej się tam wystawy czasowej "Kaszubska współczesność z korzeni wyrasta" poznali pięć legend o historii Kaszubów, ich dziejach i kulturze. Zostały one przedstawione w formie plansz i grafik na tkaninie oraz odsłuchane w interpretacji aktora Zbigniewa Jankowskiego. Wystawa została wzbogacona o aplikację pt. "Muzeum Kaszubskie" do oglądania rozszerzonej rzeczywistości z wykorzystaniem smartfonów i tabletów.