Praca ucznia w konkursie "Polecam Wam książkę..."

Podczas uroczystego apelu z okazji zakończenia roku szkolnego poznaliśmy laureatów konkursów bibliotecznych. Konkurs na najciekawszą reklamę wybranej książki pt. "Polecam Wam książkę" wygrała Lena Klaman z klasy 5b, drugie miejsce przypadło Mai Kreft również z klasy 5b, nagrodę za trzecie miejsce otrzymała Blanka Treder z klasy 2c, wyróżniono pracę Mai Cierockiej z klasy 2b. Na konkurs wpłynęło około 30 prac, wszystkie były bardzo ciekawe, niestety tylko niektóre spełniły kryteria określone w regulaminie konkursu. Zadanie polegało bowiem na zareklamowaniu książek zakupionych w ramach NPRC 2.0. Dziękujemy wszystkim za udział.

Najlepszymi czytelniczkami w roku szkolnym 2021 / 2022 zostały Zuzanna Gruba (3c) oraz Karolina Misiurska (3b) obie uczennice przeczytały w ciągu roku szkolnego taką samą ilość książek, aż 36! Szczególnym powodzeniem u dziewcząt cieszyła się seria pt. "13-piętrowy domek na drzewie" A. Griffithsa, zakupiona w ramach NPRC 2.0 na życzenie czytelników. Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów w czytelnictwie i nie tylko.

Uczennice z książką siedzą na trawniku.

Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom to coroczna akcja przeprowadzana w pierwszym tygodniu czerwca przez "Fundację ABCXXI – Cała Polska Czyta Dzieciom".
Tydzień Czytania Dzieciom to rodzaj dorocznego święta czytelniczego w Polsce. Tegoroczne hasło Tygodnia Czytania Dzieciom brzmiało "Polscy autorzy dla klimatu". Nasi uczniowie chętnie świętowali. Czytaliśmy w klasach, ale też na łonie natury, aby nakłonić młodych czytelników do refleksji ekologicznej oraz działań na rzecz ochrony klimatu i planety. Starsze koleżanki czytały młodszym. Wielkie brawa dla Almiry Smolińskiej i Marysi Kurowskiej, które przeczytały przedszkolakom napisane przez siebie bajki. Artur Barciś – jeden z ambasadorów kampanii "Cała Polska czyta dzieciom" twierdzi, że "Czytając swojemu dziecku, mówisz mu więcej niż myślisz" – czytajmy więc dzieciom codziennie, nie tylko od święta!

Uczniowie klasy 2b wraz z członkami rodzin oraz wychowawczynią prezentują się do zdjęcia.

19 maja klasa 2b uczestniczyła w warsztatach pt. "Bardzo fajna rodzina", zorganizowanych w związku ze zbliżającymi się uroczystościami: Dniem Matki, Dniem Dziecka, Dniem Ojca oraz Dniem Rodzin, który obchodziliśmy 15 maja. Organizatorkami wydarzenia były: p. Beata Hinc - wychowawca klasy oraz p. Monika Młyńska - szkolna bibliotekarka. Warsztaty miały uświadomić dzieciom, że rodzina i dom to najważniejsze wartości w życiu człowieka. Uczestnicy warsztatów utwierdzili się też w przekonaniu, że choć każda rodzina jest inna, to wszystkie są "fajne, wyjątkowe, niezwykłe, super i fantastyczne". Podczas zajęć wykorzystano książkę pt. "Bardzo fajna rodzina" Anity Głowińskiej - autorki serii książeczek o przygodach Kici Koci. Można je znaleźć w szkolnej bibliotece, dokąd trafiły dzięki funduszom z projektu NPRC 2.0.

Następnie dzieci wraz z zaproszonymi członkami rodziny wykonały kulinarne lapbooki - prezent dla mam z okazji ich święta. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas i aktywny udział w zajęciach!

Uczestnicy konkursu prezentują się do zdjęcia.

28 kwietnia w bibliotece naszej szkoły odbył się XI Gminny Konkurs "Czytam, więc jestem" dla uczniów klas II i III. Wzięli w nim udział reprezentanci 6 szkół gminy Kartuzy. Uroczystego otwarcia wydarzenia dokonał dyrektor szkoły pan Piotr Kloczkowski. Uczestnicy konkursu musieli przeczytać przygotowany przez siebie fragment książki Grzegorza Kasdepke pt. "Detektyw Pozytywka", z kolei w drugim etapie zmierzyli się z nieznanym wcześniej fragmentem "Kacperiady". Komisja konkursowa w składzie: p. Marzena Krefta - dyrektor Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Kartuzach, p. Kazimiera Socha - wieloletnia dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Janusza Żurakowskiego w Kartuzach oraz p. Dorota Wilczewska - poetka, bibliotekarka i nauczycielka języka polskiego oraz języka kaszubskiego w PZS w Przodkowie wyłoniła zwycięzców. Nagrodą główną była najnowsza książka Grzegorza Kasdepke pt. "Mruczando na trzy rodziny i jedną kamienicę" z dedykacją dla zwycięzcy.

 

  • 1 miejsce: Iga Lewińska - SP Nr 5 w Kartuzach
  • 2 miejsce: Maja Olszewska - SP w Mirachowie, Mateusz Ciach – ZKIW w Dzierżążnie
  • 3 miejsce: Izabela Trybowska – ZKiW w Brodnicy Górnej
  • wyróżnienie: Kornelia Kulaszewicz oraz Nikodem Miloch z SP Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Kartuzach

Pan Grzegorz Kasdepke przygotował dodatkową niespodziankę – nagranie skierowane do wszystkich uczestników konkursu. Organizatorkami wydarzenia były panie Monika Młyńska i Ewa Reglińska.

Pani Monika Młyńska oraz Pan Tomasz Słomczyński siedzą przy stoliku.

31 marca gościliśmy w naszej szkole pana Tomasza Słomczyńskiego – dziennikarza, autora książek: "Zapytaj jeża i inne historie", "Miejsca przeklęte" oraz "Kaszëbë", współautora książki "Pogrzebani nocą. Ofiary Grudnia’70 na Wybrzeżu Gdańskim", założyciela portalu magazynkaszuby.pl. Spotkanie zorganizowała Biblioteka Szkolna w ramach realizacji zadań z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 przy współpracy szkolnego doradcy zawodowego. Brali w nim udział uczniowie klasy 7b i 7c wraz z opiekunami. Uczniowie mieli okazję zgłębić tajniki pracy pisarza, dowiedzieli się między innymi: gdzie szukać "tematu" na reportaż, czy książkę. Pan Tomasz zainteresował uczniów swoim zawodem oraz udzielił wyczerpujących odpowiedzi na pytania przygotowane przez słuchaczy. Kto wie, może niektórzy z nich pójdą w jego ślady. Pan Słomczyński pracuje nad kolejną książką, mimo to znalazł czas, żeby się z nami spotkać. Jesteśmy mu za to bardzo wdzięczni.

Uczennice klasy 5 prezentują prace plastyczne wykonane na podstawie lektury.

Uczniowie klasy 5a oraz 5b pod kierunkiem pani Danuty Milewczyk pracowali metodą projektu podczas omawiania lektur zakupionych dzięki wsparciu z Narodowego Programu rozwoju czytelnictwa. Efektem pracy z lekturą "Cudowna podróż" Selmy Lagerlöf są przepiękne lapbooki, które można podziwiać na wystawce przed biblioteką szkolną. Natomiast klasa 5b w ramach podsumowania lekcji związanej z książką pt. "Czerwone krzesło" wykonała pudełka zawierające przedmioty kojarzące im się z przeczytanym tekstem. Każdy uczeń stworzył własny obraz lektury, który zapamiętał po przeczytaniu, omówił pudełko na forum klasy, a także uzasadnił swój dobór rekwizytów. Lekturowe pudełka można było podziwiać w bibliotece szkolnej. Wystawa przyciągała rzesze uczniów, szczególnie młodszych, którym bardzo spodobały się ciekawe rekwizyty zgromadzone przez starszych kolegów i koleżanki. Polecamy innowacyjne metody pracy z lekturą i zapraszamy do dzielenia się z nami ich efektami!