{phocagallery view=category|categoryid=1145|limitstart=0|limitcount=4|pluginlink=1}

Szkoła Podstawowa Nr 2 w Kartuzach otrzymała dofinansowanie w ramach programu PO WER (akcja: Mobilność kadry edukacji szkolnej) na projekt stworzony pod nazwą "Europejskie inicjatywy nauczycieli wzorem dla nowych pokoleń młodych Kaszubów". Wartość otrzymanego dofinansowania to ponad 125 tysięcy złotych. Projekt trwać będzie od 1.09.2016 r. do 30.06.2018 r. W szkoleniach weźmie udział 13 nauczycieli z Dwójki.

Cel, jaki przyświeca uczestnikom programu to wzmacnianie profesjonalnego profilu nauczycieli Szkoły Podstawowej Nr 2 w Kartuzach. Mieli możliwość poznać innowacyjne metody nauczania języków obcych oraz poznali skuteczne techniki komunikacji i przekazywania wiedzy. Przed wyjazdem na Maltę nauczyciele uczestniczyli w kilkudziesięciogodzinnych wewnętrznych kursach języka angielskiego, szkoleniach komputerowych a także korzystali z rad osoby, która podobne szkolenie przeszła na Malcie wcześniej i mogła podzielić się swoimi doświadczeniami. Koordynatorem projektu, jest dyrektor Dwójki pan Piotr Kloczkowski, z którym uczestniczki kontaktowały się podczas wyjazdu.

W dniach 25 czerwca - 23 lipca 2017 r. sześć nauczycielek "Dwójki" wzięło udział w dwutygodniowym kursie językowym (po dwie osoby przez dwa tygodnie) zorganizowanym przez ClubClass English Language School w St. Julians na Malcie.

Jako pierwsze szlak przecierały p. W. Stoltmann (nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej) i p. M. Badowicz (nauczycielka języka polskiego), które kurs języka angielskiego rozpoczęły 25 czerwca. W pierwszym tygodniu odbywały się zajęcia grupowe, zaś w drugim zajęcia indywidualne. Kurs obejmował nie tylko naukę w systemie klasowo – lekcyjnym, ale również wychodził poza mury szkoły: wycieczki bliższe i dalsze, zwiedzanie miasta. Dodatkowym atutem było zakwaterowanie w bursie na terenie szkoły, gdzie wszystkie sprawy załatwiało się w języku angielskim. Każda z uczestniczek wyniosła osobiste spostrzeżenia, które wykorzysta w praktyce pedagogicznej. Podczas kursu nasze nauczycielki nawiązały kontakt z nauczycielami, studentami, uczniami z różnych krajów: Kazachstanu, Brazylii, Turcji, Słowenii, Hiszpanii, Chin. Zajęcia podzielone były na bloki: gramatykę, konwersację.

Kolejną grupą uczestniczek były panie: p. E. Derbich (nauczycielka przyrody) i p. P. Kosznik (nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej) zaś ostatnią grupą były panie: p. G. Mierska i p. M. Ebertowska. Kursy językowe wywarły na nauczycielkach niesamowite wrażenie i przerosły oczekiwania. Zajęcia odbywały się rano w dwóch blokach po 1,5 godz., a po południu zajęcia ze speekingu (konwersacje) już w innej grupie. W zajęciach uczestniczyły osoby z różnych krajów, dzięki czemu nauka była bardzo zróżnicowana. Prowadziła je wysoko wykształcona kadra. Atmosfera na zajęciach była bardzo miła, nauczyciele wspierali nowych uczestników. Szkoła CLUBCLASS Malta bardzo dbała o swoich "studentów". Podczas kursu były wyjazdy, podczas których można było zwiedzić stolicę wyspy Vallettę, słynne miejsca Malty: miejscowość Mdinę, czy Blue Grotta – jaskinię, jedną z najpiękniejszych naturalnych atrakcji Malty oraz niesamowite miejscowości Gozo, Comino i Błękitną Lagunę oraz liczne plaże, np. słynną Golden Bay.

Wycieczki organizowane przez szkołę, umożliwiły poznanie historii kraju, zabytków i przepięknej architektury. Dzięki wyjazdowi nasze nauczycielki poznały wielu nowych ludzi z różnych stron świata, jak i z samej Malty. Dzięki nowym technologiom, pogłębionej znajomości języka angielskiego, kontakty te mogą zamienić się w przyjaźnie. Poznawanie siebie nawzajem było doskonałą okazją do rozmów i nieustannej nauki nie tylko z książki, ale i w praktyce. Otoczenie się anglojęzycznymi mediami, sklepami, osobami dostarczyło kontaktu z żywym językiem. Różnorodne środowisko kursantów wymuszało na uczestnikach konieczność porozumiewania się wyłącznie po angielsku, co było doskonałą zaletą skutecznej nauki języka.

Dzięki wyjazdowi uczestniczki uczyły się nie tylko angielskiego na wybranym przez siebie poziomie, ale również poznawały kulturę Maltańczyków, tradycje i zwyczaje, zabytki.

Kursy takie jak ten na Malcie, są bardzo ważne dla nauczycieli – poszerzają horyzonty, wzbogacają wiedzę, doświadczenie, wzmacniają europejski wymiar szkoły. Projekt PO WER to piękna przygoda, którą trudno opisać, trzeba ją przeżyć i nadal kontynuować.