Dzieci z klas 8 prezentują się do zdjęcia pod pomnikiem Syrenki w Warszawie.

W dniach 3 – 4 listopada 45 uczniów klas ósmych wraz z opiekunami wybrali się na dwudniową wycieczkę edukacyjną do Warszawy. Wycieczka została zorganizowana dzięki dofinansowaniu, o które ubiegał się Dyrektor Szkoły w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji Narodowej "Poznaj Polskę". Pierwszego dnia zgodnie z planem wycieczki, rozpoczęliśmy zwiedzanie Starego Miasta razem z panem przewodnikiem, który przybliżył nam ciekawostki o Warszawie. Kolejno zwiedziliśmy: Plac Zamkowy, gdzie wysłuchaliśmy historii dotyczącej Kolumny Zygmunta, Zamek Królewski z przewodnikiem, podziwialiśmy kunszt królewskich architektów, jak również zachwycaliśmy się pomysłowością króla i jego znakomite wyczucie piękna i elegancji. Odwiedziliśmy pomieszczenia związane z najsłynniejszymi wydarzeniami z czasów stanisławowskich: uchwaleniem Konstytucji 3 Maja oraz słynnymi obiadami czwartkowymi. Uczestniczyliśmy również w uroczystej zmianie warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Podziwialiśmy Pałac Prezydencki, znajdujące się na trasie naszej wędrówki.

Następnie przejazd i zwiedzanie Łazienek Królewskich – poznanie budowli tego wspaniałego kompleksu architektoniczno – ogrodowego: Stara Oranżeria, Wodozbiór, Amfiteatr, Podchorążówka oraz ogrodów. Dokładniej grupa zapoznała się z historią Pałacu na Wyspie. Podziwialiśmy Pomnik Fryderyka Chopina uchodzący za jedną z najsłynniejszych polskich rzeźb. Projektantem dzieła był Wacław Szymanowski. Pomnik Chopina to wyjątkowy przykład stylu secesyjnego w polskiej rzeźbie pomnikowej. Zwieńczeniem pierwszego dnia naszej wycieczki była obiadokolacja, którą zjedliśmy w Pałacu Kultury i Nauki oraz wizyta w Złotych Tarasach i okazja do zakupu pamiątek.

Drugi dzień wycieczki rozpoczęliśmy od zwiedzania Muzeum Powstania Warszawskiego. Nowoczesne, multimedialne muzeum wywarło na uczestnikach wycieczki duże wrażenie oraz dostarczyło wielu przeżyć. Ta żywa lekcja historii ukazywała 63 dni powstania w pasjonujących życiorysach powstańców, które budziły podziw, wielkie uznanie i szacunek dla jego Bohaterów. Następnie pojechaliśmy do Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego – to jedna z najciekawszych budowli w Polsce. Ogromne wrażenie robi połączenie surowego betonu, zielonego szkła i roślinności porastającej fasadę biblioteki. Najwięcej emocji dostarczyła uczniom wizyta w Centrum Nauki Kopernik, które stanowi prawdziwy raj dla miłośników nauki. Młodzież mogła odkrywać tu tajemnice natury, poznawać zasady fizyki, samodzielnie przeprowadzać doświadczenia, wspaniale się przy tym bawiąc.

Wycieczka do Warszawy była doskonałym uzupełnieniem wiedzy zdobytej w szkole. Młodzież mogła w bezpośredni sposób zetknąć się z zabytkami kultury, historii czy uczestniczyć w eksperymentach naukowych, które podczas lekcji poznaje się zwykle tylko w teorii. Wyjazd był doskonałą forma urozmaicenia zajęć lekcyjnych szkole, ale był też okazją do lepszego poznania się i integracji.

poznaj polske 1poznaj polske 2poznaj polske 3