W dniach 3 – 4 listopada 45 uczniów klas ósmych wraz z opiekunami wybrali się na dwudniową wycieczkę edukacyjną do Warszawy. Wycieczka została zorganizowana dzięki dofinansowaniu, o które ubiegał się Dyrektor Szkoły w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji Narodowej "Poznaj Polskę". Pierwszego dnia zgodnie z planem wycieczki, rozpoczęliśmy zwiedzanie Starego Miasta razem z panem przewodnikiem, który przybliżył nam ciekawostki o Warszawie. Kolejno zwiedziliśmy: Plac Zamkowy, gdzie wysłuchaliśmy historii dotyczącej Kolumny Zygmunta, Zamek Królewski z przewodnikiem, podziwialiśmy kunszt królewskich architektów, jak również zachwycaliśmy się pomysłowością króla i jego znakomite wyczucie piękna i elegancji. Odwiedziliśmy pomieszczenia związane z najsłynniejszymi wydarzeniami z czasów stanisławowskich: uchwaleniem Konstytucji 3 Maja oraz słynnymi obiadami czwartkowymi. Uczestniczyliśmy również w uroczystej zmianie warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Podziwialiśmy Pałac Prezydencki, znajdujące się na trasie naszej wędrówki.
Następnie przejazd i zwiedzanie Łazienek Królewskich – poznanie budowli tego wspaniałego kompleksu architektoniczno – ogrodowego: Stara Oranżeria, Wodozbiór, Amfiteatr, Podchorążówka oraz ogrodów. Dokładniej grupa zapoznała się z historią Pałacu na Wyspie. Podziwialiśmy Pomnik Fryderyka Chopina uchodzący za jedną z najsłynniejszych polskich rzeźb. Projektantem dzieła był Wacław Szymanowski. Pomnik Chopina to wyjątkowy przykład stylu secesyjnego w polskiej rzeźbie pomnikowej. Zwieńczeniem pierwszego dnia naszej wycieczki była obiadokolacja, którą zjedliśmy w Pałacu Kultury i Nauki oraz wizyta w Złotych Tarasach i okazja do zakupu pamiątek.
Drugi dzień wycieczki rozpoczęliśmy od zwiedzania Muzeum Powstania Warszawskiego. Nowoczesne, multimedialne muzeum wywarło na uczestnikach wycieczki duże wrażenie oraz dostarczyło wielu przeżyć. Ta żywa lekcja historii ukazywała 63 dni powstania w pasjonujących życiorysach powstańców, które budziły podziw, wielkie uznanie i szacunek dla jego Bohaterów. Następnie pojechaliśmy do Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego – to jedna z najciekawszych budowli w Polsce. Ogromne wrażenie robi połączenie surowego betonu, zielonego szkła i roślinności porastającej fasadę biblioteki. Najwięcej emocji dostarczyła uczniom wizyta w Centrum Nauki Kopernik, które stanowi prawdziwy raj dla miłośników nauki. Młodzież mogła odkrywać tu tajemnice natury, poznawać zasady fizyki, samodzielnie przeprowadzać doświadczenia, wspaniale się przy tym bawiąc.
Wycieczka do Warszawy była doskonałym uzupełnieniem wiedzy zdobytej w szkole. Młodzież mogła w bezpośredni sposób zetknąć się z zabytkami kultury, historii czy uczestniczyć w eksperymentach naukowych, które podczas lekcji poznaje się zwykle tylko w teorii. Wyjazd był doskonałą forma urozmaicenia zajęć lekcyjnych szkole, ale był też okazją do lepszego poznania się i integracji.
W ramach przedsięwzięcia MEN "Poznaj Polskę" szkoła napisała projekt mający na celu zwiedzanie ciekawych i związanych z historią Polski miejsc, do których mogliby pojechać uczniowie naszej szkoły. Była to edycja jesienna. Projekt został zatwierdzony i właśnie dzięki temu uczniowie mogli z dużym dofinansowaniem pojechać w wybrane miejsca. Klasom szóstym i siódmym przypadło dwudniowe zwiedzanie Warszawy. Wycieczka miała miejsce 17 - 18 listopada. O godzinie szóstej został podstawiony autokar przed naszą szkołą i wyruszyliśmy w sześciogodzinną podróż na wycieczkę pełną przygód.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Starego Miasta wraz z czekającym na nas przewodnikiem. Następnie udaliśmy się z wizytą do Zamku Królewskiego, gdzie oczekiwał nas "król Stanisław August i inni znani z historii władcy". Poznaliśmy historię Zamku Królewskiego oraz jego rezydentów. Mogliśmy podziwiać wystawę dzieł włoskiego malarza Caravaggio. Następnie pojechaliśmy zwiedzać letnią rezydencję króla Stanisława Augusta. Uruchamiając wyobraźnię wysłuchaliśmy koncertu utworów Chopina. W końcu przyszedł czas na późniejszy obiad i jak przystało na tak wspaniałą grupę, zjedliśmy go w Pałacu Kultury i Nauki. Potem udaliśmy się na wypoczynek i nocleg do hotelu Arkadia Royal. To był męczący, ale jakże interesujący dzień. W pokojach przyjacielskie rozmowy i wspólne spędzanie czasu.
Drugi dzień pobytu w Warszawie rozpoczął się od pysznego śniadania, po czym zabraliśmy swoje rzeczy i udaliśmy się na zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego. Następnie z okien autokaru jeszcze raz przejechaliśmy najpiękniejszymi ulicami Warszawy, by udać się do Centrum Nauki Kopernik. Później pyszny obiadek i ruszyliśmy w drogę powrotną do Kartuz. Młodzież bogatsza w wiedzę historyczną i doświadczenia w podróżowaniu, szczęśliwie dotarła wraz z opiekunami do Kartuz, gdzie czekali na nich stęsknieni rodzice. Do następnego wyjazdu!
Dnia 22 listopada 2022 r. w ramach ministerialnego programu "Poznaj Polskę" uczniowie klas: IVa, IVb, Va, Vb wraz z wychowawczyniami wybrali się na wycieczkę do Torunia. Zwiedzanie Torunia rozpoczęliśmy od wizyty na Starym Mieście, które znajduje się na Światowej Liście Dziedzictwa Kultury UNESCO. Sympatyczna przewodniczka zapoznała nas z historią miasta oraz jego najpiękniejszymi zabytkami. Przechadzaliśmy się uliczkami średniowiecznego miasta poznając jego tajemnice. Była również okazja do "złapania" odrobiny szczęścia – wystarczyło tylko dotknąć żab, osiołka, pieska czy fragmentu średniowiecznego muru... i szczęście gwarantowane. Każdy z nas korzystał z tego dobrodziejstwa, ile tylko się dało! Oby Toruń przyniósł nam szczęście!
Ogromną atrakcją okazała się Krzywa Wieża, która była niegdyś jedną z kilkudziesięciu baszt murów obronnych Torunia. Odwiedziliśmy również Katedrę Świętych Janów, w której został ochrzczony Mikołaj Kopernik. Kolejnym punktem wycieczki było oglądanie ruin Zamku Krzyżackiego. Mieliśmy również okazję obejrzeć dom Mikołaja Kopernika i wysłuchać ciekawostek z życia wielkiego astronoma, patrona naszej szkoły. Później przyszedł czas na pachnące smakołyki, czyli toruńskie pierniki. Na piernikowych warsztatach poznaliśmy tajniki wypieku tych aromatycznych ciasteczek. W "Żywym Muzeum Piernika" wysłuchaliśmy barwnej opowieści o tym, jak to dawniej wypiekano pierniki. Wzięliśmy aktywny udział w pokazie, pomagając wyrobić ciasto piernikowe, przesiać mąkę, ubić w moździerzu korzenie. Gospodarzami pokazu byli Mistrz Piernikarski i Wiedźma Korzenna. Przy pomocy oryginalnych form upiekliśmy własne pierniki, które zabraliśmy jako pamiątkę do domu.
Po obiedzie dostaliśmy odrobinę czasu na zakup pamiątek, lukrowanych pierników. Zadowoleni, pełni wrażeń, z obowiązkowym zakupem przepysznych toruńskich pierników wróciliśmy do domu.
W ramach programu Ministerstwa Edukacji Narodowej "Poznaj Polskę", uczniowie klas drugich, dnia 09.11.2022, zwiedzili Toruń. W podróży towarzyszyła nam bardzo sympatyczna Pani Pilot, która już w autokarze opowiedziała nam o Toruniu. Poznaliśmy liczne legendy związane z tym miastem, a także dowiedzieliśmy się skąd wzięła się nazwa miasta. Po przyjeździe odbyliśmy spacer z przewodnikiem Torunia po staromiejskiej dzielnicy z zespołem zabytków Starego Miasta. Udaliśmy się do "Żywego Muzeum Piernika" gdzie to pod okiem mistrza piernikarskiego poznaliśmy rytuały związane z wypiekiem piernika. Każdy własnoręcznie mógł przygotować ciasto, by później, przy użyciu drewnianych form, wypiec z niego toruńskie specjały. Zrobiliśmy sobie obowiązkową fotografię przy pomniku Mikołaja Kopernika. Następnie udaliśmy się nad Wisłę. Zwiedzaliśmy także Dom Kopernika. W tym muzeum dostosowanym do współczesnego turysty mogliśmy zobaczyć mieszczańsko - kupieckie wnętrza charakterystyczne dla architektury XV wieku. Nowoczesne, multimedialne i interaktywne ekspozycje, projekcje wizualne, zgromadzone przedmioty, pamiątki przybliżyły nam sylwetkę wielkiego uczonego. Zadowoleni, pełni wrażeń i z obowiązkowym zakupem przepysznych toruńskich pierniczków wróciliśmy do domu.
16 listopada w ramach programu Ministerstwa Edukacji Narodowej "Poznaj Polskę", uczniowie klas trzecich zwiedzili Toruń. W podróży towarzyszyła nam Pani pilot. Po przyjeździe odbyliśmy spacer z przewodnikiem Torunia po staromiejskiej dzielnicy z zespołem zabytków Starego Miasta, zobaczyliśmy Katedrę Św. Janów, Krzywą Wieżę. Zrobiliśmy sobie obowiązkową fotografię przy pomniku Mikołaja Kopernika, zwiedziliśmy Dom Kopernika. W tym muzeum dostosowanym do współczesnego turysty mogliśmy zobaczyć mieszczańsko - kupieckie wnętrza charakterystyczne dla architektury XV wieku. Nowoczesne, multimedialne i interaktywne ekspozycje, projekcje wizualne, zgromadzone przedmioty, pamiątki przybliżyły nam sylwetkę wielkiego uczonego. Niezapomniane wrażenia towarzyszyły dzieciom podczas warsztatów wypieku pierników, gdzie każdy własnoręcznie mógł przygotować ciasto, by później, przy użyciu drewnianych form, wypiec z niego toruńskie specjały. Zadowoleni, pełni wrażeń i z obowiązkowym zakupem przepysznych toruńskich pierniczków wróciliśmy do domu.
W dniu 8 listopada uczniowie klas pierwszych w ramach projektu "Poznaj Polskę" wyruszyli na wycieczkę do Torunia. Miasto naszego Patrona Szkoły przywitało nas słonecznymi promieniami. Na początek odbyły się warsztaty z wypieku pierników. W Domu Piernika dzieci dowiedziały się, co należy dodać do ciasta, aby pachniało tak aromatycznie i było takie smaczne. Oczywiście najpierw uczniowie przed przystąpieniem do pracy, musieli złożyć przysięgę, że nikomu nie zdradzą receptury na masę piernikową. Potem z ogromnym zapałem i w skupieniu przystąpili do zrobienia swojego piernika. Następnie wszyscy udali się na zwiedzanie Starego Miasta z przewodnikiem. Odwiedziliśmy dom rodzinny Mikołaja Kopernika. Obecnie jest tam muzeum poświęcone naszemu słynnemu polskiemu astronomowi. Chodziliśmy po uliczkach Torunia, po drodze spotykając różne zwierzątka np. kotka, żabki, z którymi są związane różne legendy. Staliśmy obok Krzywej Wieży i odwiedziliśmy piękny stary kościół. Po spacerze zjedliśmy obiad, a potem... mieliśmy okazję kupić do domu Toruńskie Pierniki oraz upominki. Następnie z radością wsiedliśmy do autokaru i wyruszyliśmy do domu.