Uczniowie z klas 4 i 5 siedzą na ławeczkach i prezentują samodzielnie przygotowane pierniki.

Dnia 22 listopada 2022 r. w ramach ministerialnego programu "Poznaj Polskę" uczniowie klas: IVa, IVb, Va, Vb wraz z wychowawczyniami wybrali się na wycieczkę do Torunia. Zwiedzanie Torunia rozpoczęliśmy od wizyty na Starym Mieście, które znajduje się na Światowej Liście Dziedzictwa Kultury UNESCO. Sympatyczna przewodniczka zapoznała nas z historią miasta oraz jego najpiękniejszymi zabytkami. Przechadzaliśmy się uliczkami średniowiecznego miasta poznając jego tajemnice. Była również okazja do "złapania" odrobiny szczęścia – wystarczyło tylko dotknąć żab, osiołka, pieska czy fragmentu średniowiecznego muru... i szczęście gwarantowane. Każdy z nas korzystał z tego dobrodziejstwa, ile tylko się dało! Oby Toruń przyniósł nam szczęście!

Ogromną atrakcją okazała się Krzywa Wieża, która była niegdyś jedną z kilkudziesięciu baszt murów obronnych Torunia. Odwiedziliśmy również Katedrę Świętych Janów, w której został ochrzczony Mikołaj Kopernik. Kolejnym punktem wycieczki było oglądanie ruin Zamku Krzyżackiego. Mieliśmy również okazję obejrzeć dom Mikołaja Kopernika i wysłuchać ciekawostek z życia wielkiego astronoma, patrona naszej szkoły. Później przyszedł czas na pachnące smakołyki, czyli toruńskie pierniki. Na piernikowych warsztatach poznaliśmy tajniki wypieku tych aromatycznych ciasteczek. W "Żywym Muzeum Piernika" wysłuchaliśmy barwnej opowieści o tym, jak to dawniej wypiekano pierniki. Wzięliśmy aktywny udział w pokazie, pomagając wyrobić ciasto piernikowe, przesiać mąkę, ubić w moździerzu korzenie. Gospodarzami pokazu byli Mistrz Piernikarski i Wiedźma Korzenna. Przy pomocy oryginalnych form upiekliśmy własne pierniki, które zabraliśmy jako pamiątkę do domu.

Po obiedzie dostaliśmy odrobinę czasu na zakup pamiątek, lukrowanych pierników. Zadowoleni, pełni wrażeń, z obowiązkowym zakupem przepysznych toruńskich pierników wróciliśmy do domu.

poznaj polske 1poznaj polske 2poznaj polske 3