Certyfikat "Szkoły Przyjaciół Kopernika" dla Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Kartuzach.

Z dumą ogłaszamy, że zostaliśmy wyróżnieni prestiżowym certyfikatem "Szkoły Przyjaciół Kopernika" za wykonanie szeregu różnorodnych zadań związanych z 550 rocznicą urodzin patrona szkoły – Mikołaja Kopernika. Organizatorami tego ogólnopolskiego projektu kopernikańskiego byla Szkoła Podstawowa Nr 7 w Toruniu oraz Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Honorowy patronat nad podejmowanymi przez szkoły działaniami objął Minister Edukacji i Nauki. Do programu zgłosiło się około 250 szkół z całej Polski oraz szkół polonijnych, z czego certyfikat uzyskały 154 placówki. Kilka miesięcy pracy uczniów i nauczycieli, udział w konkursach i zadaniach wchodzących w skład tego programu zaowocowały nagrodzeniem naszej szkoły oficjalnym certyfikatem. Efekty naszej pracy można podziwiać na stronie szkoły. Koordynatorkami projektu były p. Lidia Jończak i p. Edyta Słomczyńska.

Film nt. patrona naszej szkoły Mikołaja Kopernika przygotowany przez uczennice Antoninę Kwidzińską oraz Kornelię Konkol. Zachęcamy do obejrzenia!👍

Uczniowie z klas 6 stoją na sali gimnastycznej i prezentują apel z okazji Święta Patrona Szkoły.

W dniu 10 marca w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 50 – lecia nadania naszej szkole imienia Mikołaja Kopernika oraz 550 rocznicy jego urodzin. Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru i odśpiewania hymnu państwowego. Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego powitała zgromadzoną społeczność szkolną – uczniów klas 1 – 3 i oddziałów przedszkolnych wraz z nauczycielami. Następnie zaprezentowany został program artystyczny w wykonaniu uczniów klas VI pod kierunkiem pani Lidii Jończak oraz pani Edyty Słomczyńskiej. Aktorzy przybliżyli wszystkim zebranym postać Mikołaja Kopernika oraz nazwy i charakterystykę Układu Słonecznego. Akademię urozmaiciły piosenki tematyczne oraz układy taneczne. Młodzi aktorzy przedstawili planety krążące wokół Słońca. Uroczystość zrobiła na najmłodszych ogromne wrażenie. W ramach uroczystości obchodów zrealizowany został również szkolny konkurs pt. "Portret Mikołaja Kopernika", który cieszył się ogromnym zainteresowaniem uczniów naszej szkoły. Wyniki konkursu wkrótce.

Uczniowie prezentują się do zdjęcia przy wykonanej gazetce.

W związku z realizacją ogólnopolskiego projektu "Szkoła Przyjaciół Kopernika" uczniowie naszej szkoły, od oddziałów przedszkolnych po klasy ósme, usystematyzowali wiedzę o patronie naszej szkoły – Mikołaju Koperniku oraz o Układzie Słonecznym. Przez cały czas trwania programu nauczyciele naszej szkoły prowadzili lekcje związane z wielkim uczonym.

Uczniowie wykonywali portrety astronoma, oglądali prezentacje i filmy dotyczące życia słynnego uczonego, tworzyli krzyżówki i plakaty o astronomie, a nawet wzięli udział w escape roomie o Układzie Słonecznym. Każda klasa przygotowała również gazetki w salach na których znalazły się informacje oraz portrety Kopernika wykonane przez uczniów. Możemy z całym przekonaniem stwierdzić, że jesteśmy Szkołą Przyjaciół Kopernika. 🙂

Uczniowie z klasy 1c prezentują się do zdjęcia przy wykonanym modelu układu słonecznego.

W ramach programu "Szkoła Przyjaciół Kopernika" klasa 1c odbyła niezwykłą przygodę w formie escape roomu i udała się w podróż do czasów, w których Mikołaj Kopernik wstrzymał słońce i ruszył ziemię. Escape room to gra, w której praca zespołowa jest na pierwszym miejscu. Tak było i tym razem, ponieważ uczniowie, aby odkryć kolejne literki hasła, musieli pokazać, że potrafią współpracować, logicznie myśleć, być spostrzegawczy i pomysłowi. Z ogromnym entuzjazmem podchodzili do kolejnych zadań ukrytych w kopertach, w sali lekcyjnej i na szkolnym korytarzu. Wykazali się sprytem i wiedzą odgadując zagadki o planetach oraz niezwykłą kreatywnością układając ze sprzętu sportowego ogromny układ słoneczny na holu.

Jesteśmy przekonani, że takie zajęcia na długo pozostaną w pamięci naszych małych astronomów.

Na stole leżą kartki wykonane przez uczniów z okazji rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika.

W obecnym roku szkolnym nasza szkoła bierze udział w Ogólnopolskim Programie "Szkoła Przyjaciół Kopernika", którego organizatorem jest Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Szkoła Podstawowa Nr 7 im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wydarzenie to ma miejsce z okazji 550. rocznicy urodzin patrona naszej szkoły - Mikołaja Kopernika. Aby uzyskać certyfikat społeczność szkolna musi wykonać zadania obowiązkowe wynikające z regulaminu. W listopadzie ubiegłego roku odbyliśmy wycieczkę do Torunia śladami wielkiego astronoma. Program wyjazdu nawiązywał do zbliżającej się rocznicy jego urodzin. Ponadto, kartki urodzinowe dla Mikołaja Kopernika są już w drodze do Torunia. Przed nami realizacja kolejnych zadań.

Szkolnymi koordynatorami akcji są p. Lidia Jończak i p. Edyta Słomczyńska.