{phocagallery view=category|categoryid=1308|limitstart=0|limitcount=4|pluginlink=1}

Dnia 13.06.2019 r., uczennice naszej szkoły Zuzanna Tusk i Karolina Mielewczyk, laureatki Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego "Nie ma Kaszëb bez Polonii, a bez Kaszëb Pòlsczi" zorganizowanego przez I Akademickie Liceum Ogólnokształcące w Gdyni, uczestniczyły w jednodniowej wycieczce do Warszawy do Sejmu RP. Była to jedna z nagród dla wszystkich laureatów konkursu ufundowana przez poseł Małgorzatę Zwiercan, która obok Marszałka Województwa Pomorskiego – Mieczysława Struka, Pomorskiego Kuratora Oświaty dr Moniki Kończyk, Prezydenta Miasta Gdyni dr Wojciecha Szczurka i Rektora Uniwersytetu Gdańskiego prof. dr hab. Jerzego Gwizdały objęła patronat honorowy nad konkursem upamiętniającym 100. rocznicę wyprawy Antoniego Abrahama do Paryża na konferencję wersalską i spotkania z Ignacym Janem Paderewskim. To właśnie wtedy król Kaszub zażądał przyłączenia Kaszub do Polski. I tak się stało.

Swoje spotkanie ze stolicą kraju uczestnicy wycieczki rozpoczęli od spaceru po Warszawie. Byli przy grobie Nieznanego Żołnierza, Pałacu Prezydenckim z pomnikiem księcia Józefa Poniatowskiego, Kolumnie Zygmunta, na Placu Zamkowym oraz przy Pomniku Syrenki i Pomniku Małego Powstańca. Po spacerze udali się do Sejmu RP. Po bardzo dokładnej kontroli przez Straż Marszałkowską mogli rozpocząć zwiedzanie siedziby władzy ustawodawczej. Tu spotkali się z fundatorką wycieczki panią poseł Małgorzatą Zwiercan, obejrzeli krótką prezentację o sejmie, przyjrzeli się obradom. Dowiedzieli się wielu ciekawych i istotnych informacji na temat pracy posłów oraz senatorów. W pośpiechu udali się do kolejnego budynku, w którym mieści się przytulna restauracja i w niej zjedli pyszny obiad.

Wizyta była doskonałą i niepowtarzalną lekcją patriotyzmu, historii i wychowania obywatelskiego. Było to także dla młodych ludzi nowe, ciekawe, pouczające doświadczenie. Gorąco dziękujemy Pani Poseł Małgorzacie Zwiercan za życzliwość i zaangażowanie w organizację wycieczki do Sejmu RP.