{phocagallery view=category|categoryid=1137|limitstart=0|limitcount=4|pluginlink=1}

20 czerwca 2018 r. uczniowie klas IV wraz z opiekunami zaopatrzeni w dobry humor i kanapki wyruszyli na wycieczkę do Kaszubskiego Parku Etnograficznego we Wdzydzach Kiszewskich. Mogli tam podziwiać obiekty dawnej architektury Pomorza, to jest blisko 50 budynków charakterystycznych dla wiejskiego krajobrazu Kaszub, Kociewia i Borów Tucholskich z okresu od XVII do XX wieku.

Spotkanie z historią i sztuką Kaszub było dla uczestników dużym przeżyciem. Wiele emocji wzbudziła lekcja w zabytkowej szkole. Uczniów zaskoczyły informacje dotyczące kar stosowanych w dawnym szkolnictwie typu: klęczenie na grochu, razy po rękach, ośla ławka, czy siedzenie w kozie. Kolejnym miejscem, które utkwiło im w pamięci była kuźnia. Przesympatyczny, ciekawie opowiadający o swej pracy kowal pokazał im w jaki sposób wykonuje się podkowy. Uczestnicy byli zdziwieni jak pracochłonna jest to czynność i ile wymaga siły. Ciekawym doświadczeniem były również warsztaty garncarskie, podczas których powstały rozmaite przedmioty z gliny. Nie zabrakło atrakcyjnych zabaw takich jak chodzenie na szczudłach i zabawa dawnymi zabawkami z drewna. Uwieńczeniem pobytu był rejs statkiem, podczas którego podziwiać można było Krzyż Jezior Wdzydzkich, liczne półwyspy i wyspy.

Malownicze krajobrazy, piękna pogoda i walory otaczającej przyrody spowodowały, że kanapki smakowały wyśmienicie. Pełni wrażeń wszyscy wrócili do domu. Dowodem udanej wyprawy są zdjęcia umieszczone w galerii.