W dniach 19 - 20 czerwca 2017 roku uczniowie klasy 5b pojechali do Powiatowego Centrum Młodzieży w Garczynie na wycieczkę organizowaną przez Militarni Team. Celem wyjazdu była integracja uczniów, dobra zabawa i aktywny ruch na świeżym powietrzu. Wśród zadań były elementy linowe, wysokościowe i intelektualne, nieprzewidziane przeszkody, pułapki i niespodzianki, z którymi grupa musiała sobie poradzić. Uczestnicy otrzymali dużą ilość informacji o sobie i współtowarzyszach, o tym jakim są zespołem. Każdy uczestnik miał okazję pokazać swoją przydatność dla grupy. Ten wyjazd niewątpliwie dostarczył nam wielu niezwykłych przeżyć i pozwolił sprawdzić się w sytuacjach ekstremalnych.

Dołączamy zdjęcia, bo słowa i tak nie odzwierciedlają przygód, które nas spotkały!

Konkurs jest całoroczny, w jego ramach dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej zdobywają punkty w trzech kategoriach: Mistrz Dobrego Zachowania, Mistrz Aktywności na Zajęciach, Mistrz Porządku. Osoba, która otrzyma najwięcej tytułów Mistrza... zostaje Świetliczakiem Roku.

Celem konkursu jest kształtowanie właściwych postaw i zachowań, zachęcanie do aktywnego udziału w różnorodnych zajęciach świetlicowych, rozwijanie zainteresowań i zdolności.

W dniu 12 czerwca 2017 r. komisja w składzie: Ewa Reglińska – kierownik świetlicy, Krystyna Gołąbek – wychowawca świetlicy, Małgorzata Klinkosz – Anioła – wychowawca świetlicy wyłoniła zwycięzców konkursu.

W poszczególnych kategoriach tytuły otrzymali:

  • Mistrza Dobrego Zachowania – Zuzanna Kobiela z klasy IIa,
  • Mistrza Porządku – Milena Kaczorowska z klasy IId,
  • Mistrza Aktywności na Zajęciach – Kalina Szostek z klasy Ia,
  • Świetliczaka Roku – Łucja Kowalczuk z klasy IIa.

Dyplomy i nagrody rzeczowe zdobywcom tytułów Mistrza i Świetliczaka Roku zostaną wręczone na uroczystym apelu z okazji zakończenie roku szkolnego.

Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

09 czerwca 2017 roku należy uznać za bardzo udany, a to za sprawą Festynu Kaszubskiego, który zorganizowany został w naszej szkole po raz IX. Jest to festyn rodzinny, który ma na celu integrację uczniów, rodziców, nauczycieli i przyjaciół szkoły, a także społeczność lokalną. Na wszystkich, tak jak zawsze, mogliśmy liczyć. Atmosfera podczas festynu była miła i przyjemna. Cel, jaki przyświeca nam co roku, to popularyzowanie tradycji i kultury Kaszub, a w tym roku dodatkowo zysk zostanie przeznaczony na pomoc w leczeniu naszej uczennicy Róży. Pogoda w tym dniu nas rozpieszczała, gdyż ciepło i słoneczko nie dało o sobie zapomnieć.

Uroczystego otwarcia imprezy dokonał dyrektor naszej szkoły, p. Piotr Kloczkowski. Również tradycją naszego festynu jest to, że podczas jego trwania nagrodzeni są autorzy najlepszych prac plastycznych, którzy wzięli udział w Gminnym Konkursie Plastycznym "Kolory Życia". Nasza szkoła jest organizatorem wyżej wymienionego konkursu. Wspaniałe nagrody dla zwycięzców ufundował burmistrz Kartuz Mieczysław Gołuński, a ich wręczenia dokonał dyrektor szkoły p. Piotr Kloczkowski i zastępca burmistrza Kartuz p. Wojciech Jaworowski.

Swoje talenty podczas festynu zaprezentowali uczniowie, którzy pod czujnym okiem wychowawców ćwiczyli przez kilka tygodni: śpiewanie piosenek, układy taneczne czy grę na instrumentach. Ten punkt festynu wzbudził największe zainteresowanie, występy naszych dzieci zawsze budzą dużo pozytywnych emocji. Publiczność zachwycił występ wszystkich uczestników. Były brawa, bisy i dużo życzliwego uśmiechu. wśród publiczności, która licznie przybyła, aby z nami spędzić czas, oprócz zawsze zaangażowanych w życie szkoły rodziców i uczniów, pojawiło się wielu przyjaciół szkoły i sponsorów, między innymi: poseł Stanisław Lamczyk, zastępca burmistrza p. Wojciech Jaworowski, ksiądz dziekan Piotr Krupiński, komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej p. Edmund Kwidziński, prezes ZNP o/Kartuzy p. Stanisław Miłosz, była dyrektor naszej szkoły p. Danuta Rek.

Miłośnicy sportu również mogli znaleźć coś dla siebie, gdyż odbył się VII konkurs Mistrzostwa "Dwójki" w Rzucie Beretem. Jak zawsze dyscyplina ta wzbudziła dużo emocji.

Kaszubski Festyn to nie tylko występy, ale kuchnia kaszubska: chleb ze smalcem i ogórkiem małosolnym, grillowane kiełbaski grochówka oraz ciasto, wcześniej przyniesione przez rodziców. Działała także słodka kawiarenka z kawą i ciastem. I to właśnie dopełniło klimatu tej rodzinnej biesiady.

Dużym zainteresowaniem, zresztą jak zwykle, cieszyła się loteria fantowa ze "szczęśliwym losem" gdzie wygranymi były fanty od rodziców. Dzieci mogły radośnie spędzić czas w dmuchanym zamku i zjeżdżalniach, a także upiększać sobie na kolorowo twarze.

Te wszystkie atrakcje umilały nam czas czerwcowego popołudnia, a zebrane pieniądze przeznaczone zostaną na szlachetny cel.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przez swoje zaangażowanie i pracę sprawili, że IX Festyn Kaszubski należy uznać za wspaniałą imprezę środowiskową, która popularyzuje nasz region i uczy solidarności. Dziękujemy firmie Dispos Dobrzewino, która wsparła nas podczas organizacji festynu. Dziękujemy!

{phocagallery view=category|categoryid=961|limitstart=0|limitcount=4|pluginlink=1}

Uczniowie klasy IIIb i grupa uczniów z klas IV – VI środę 13 czerwca br. spędzili w mieście nad Nogatem – Malborku. Głównym punktem pobytu w Malborku było zwiedzanie największego gotyckiego zespołu zamkowego zbudowanego z cegły na świecie. Wędrówka z przewodnikiem ciemnymi zakamarkami dawnego zamku rycerzy trwała 3 godziny, które bardzo szybko minęły. Był to po prostu Wehikuł dzięki któremu wszyscy przenieśli się do czasów wypraw krzyżowych, gotyku, kodeksu rycerskiego, zarazy, misterium, Bogurodzicy, pieczęci woskowych, pergaminu i rzemiosła średniowiecznego. Pobyt w twierdzy nad Nogatem zakończyły zajęcia edukacyjne pt. "Gawęda o rycerzu". Każdy z uczniów w czasie tych zajęć otrzymał odpowiedzi na pytania: "Jak wychowywano chłopca na rycerza?", "Co robił chłopiec zostawszy rycerzem?", "Jak wyglądało jego uzbrojenie?", "Jak walczył w boju?", "Jak wyglądały jego ulubione zajęcia w czasie pokoju?". Atrakcją zajęć była rycerska skrzynia wypełniona rekwizytami i repliki średniowiecznego uzbrojenia rycerza – szkoda, że nie wszyscy mogli je przymierzyć. Po tej niecodziennej lekcji historii wszyscy z apetytem zjedli "obiad" oraz deser w restauracji McDonald’s. Uczniowie z nową wiedzą, pełni wrażeń i z przeróżnymi pamiątkami wśród, których dominowały miecze, łuki, kusze, tarcze po 12 godzinach powrócili do Kartuz.

{phocagallery view=category|categoryid=959|limitstart=0|limitcount=4|pluginlink=1}

7 czerwca uczniowie klasy IIe i IIIb wybrali się do Opery Leśnej w Sopocie. Po spacerze po Operze i poznaniu krótkiej historii obiektu uczestniczyli w Koncercie Finałowym Akademii Gdańskich Lwiątek "Nutki Pana Kleksa". Przed Koncertem obejrzeli występy taneczne Akademii Talentów i laureatów IV Przeglądu "Przedszkolaki Śpiewają o Gdańsku". Spotkanie z Panem Kleksem i jego Nutkami było wspaniałą zabawą słowno - muzyczną w czasie, której uczniowie utrwalili słowa i melodie znanych piosenek dziecięcych. Szkoda, że następny Koncert dopiero za rok!

{phocagallery view=category|categoryid=962|limitstart=0|limitcount=4|pluginlink=1}

13 maja uczniowie klas piątych pod czujnym okiem asp. Karola Klamrowskiego z Komendy Powiatowej Policji w Kartuzach przystąpili do egzaminu praktycznego na kartę rowerową. Do egzaminu mogli przystąpić tylko ci, którzy wcześniej zdali egzamin teoretyczny z przepisów ruchu drogowego. Uczniowie wykazali się dobrą znajomością przepisów i sprawnie pokonali wyznaczoną trasę, pokazując swoje umiejętności w jeździe rowerem. Kursanci przygotowywali się sumiennie przez cały rok, dlatego większość popisywała się wiedzą i umiejętnościami niezbędnymi do uzyskania tego ważnego dokumentu.

Tych, którym się z tych czy innych powodów nie udało, zapraszamy na egzamin za rok!

7 czerwca "Słunôszka" po raz kolejny zaprezentowały wysoki poziom swoich umiejętności zdobywając trzecie miejsce na II Powiatowym Konkursie Zespołów Wokalno – Tanecznych w Baninie. Zespól rywalizował z wieloma grupami tanecznym im.in. Zespołem "Mali Hopowianie" ze SP z Egiertowa, zespołem "Mùlczi" ze SP im. Jana Trepczyka w Miszewie, Zespołem "Wesołe Ludki" z ZS z Kiełpina, zespołem "Banińskie Kwiatuszki" z Banina. Spotkanie zespołów było doskonała okazją do zaprezentowania swojego dorobku artystycznego oraz wymianą doświadczeń.

Przed zespołem kolejne występy i promowanie kaszubszczyzny. 09 czerwca 2017 r. w piątek zaprezentują się podczas Festynu Rodzinnego w naszej szkole, a w sobotę natomiast podczas otwarcia Międzynarodowego Pucharu Kaszub w zapasach. 17 czerwca 2017 r. mali artyści wezmą u udział w Zjeździe Kaszubów w Polanowie.

Swoje występy zakończą przed wakacjami udziałem w Przeglądzie Dziecięcych Zespołów Kaszubskich w naszej szkole. Życzymy udanych występów!

{phocagallery view=category|categoryid=960|limitstart=0|limitcount=4|pluginlink=1}

W dniu 11 czerwca 2017 r. w Gdynii odbyły się Indywidualne Mistrzostwa Województwa Pomorskiego Juniorów w Szachach. Monika Tusk rozegrała jeden z najdłuższych turniejów - 10 rund systemem kołowym. Po 10 rundach Monika miała taką samą liczbę punktów co inna zawodniczka, nastąpiło więc losowanie kolorów i rozpoczęła się dogrywka. Gra skończyła się zwycięstwem Moniki, w wyniku czego w szkole mamy Drugą Wicemistrzyni Województwa Pomorskiego w Szachach na rok 2017 w grupie Dziewcząt do lat 11.

Oto wyniki jakie uzyskali uczniowie naszej szkoły w tym turnieju:

  • Monika Tusk - 3 miejsce, grupa do lat 11, dziewczęta,
  • Weronika Tusk - 8 miejsce, grupa do lat 9, dziewczęta,
  • Dominik Kobiela - 15 miejsce, grupa do lat 11, chłopcy.

{phocagallery view=category|categoryid=956|limitstart=0|limitcount=4|pluginlink=1}

Przedszkolaki z grupy "Miś Uszatek" wraz z opiekunami wybrali się Szybką Koleją Miejską do Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Rębiechowie. Na miejscu czekała na nich Pani przewodnik Zuzanna Petras, która pokazywała i omawiała poszczególne etapy, które pasażer musi przejść zanim wsiądzie na pokład samolotu.

Dzieci mogły zobaczyć proces odprawy pasażerów oraz same nadały bagaż i przekonały się, jak długą drogę musi on przebyć aby dostać się pod pokład samolotu. Przeszły odprawę pasażerską i siedziały w kokpicie pilota, co sprawiło im największą radość. Płyta lotniska i bliski kontakt z lądującymi i startującymi samolotami dostarczył przedszkolakom dużo niezapomnianych wrażeń. Po zakończonym zwiedzaniu dzieci wręczyły Pani przewodnik własnoręcznie wykonaną laurkę i obiecały, że będą przyszłości często korzystać z usług linii lotniczych.