09 czerwca 2017 roku należy uznać za bardzo udany, a to za sprawą Festynu Kaszubskiego, który zorganizowany został w naszej szkole po raz IX. Jest to festyn rodzinny, który ma na celu integrację uczniów, rodziców, nauczycieli i przyjaciół szkoły, a także społeczność lokalną. Na wszystkich, tak jak zawsze, mogliśmy liczyć. Atmosfera podczas festynu była miła i przyjemna. Cel, jaki przyświeca nam co roku, to popularyzowanie tradycji i kultury Kaszub, a w tym roku dodatkowo zysk zostanie przeznaczony na pomoc w leczeniu naszej uczennicy Róży. Pogoda w tym dniu nas rozpieszczała, gdyż ciepło i słoneczko nie dało o sobie zapomnieć.

Uroczystego otwarcia imprezy dokonał dyrektor naszej szkoły, p. Piotr Kloczkowski. Również tradycją naszego festynu jest to, że podczas jego trwania nagrodzeni są autorzy najlepszych prac plastycznych, którzy wzięli udział w Gminnym Konkursie Plastycznym "Kolory Życia". Nasza szkoła jest organizatorem wyżej wymienionego konkursu. Wspaniałe nagrody dla zwycięzców ufundował burmistrz Kartuz Mieczysław Gołuński, a ich wręczenia dokonał dyrektor szkoły p. Piotr Kloczkowski i zastępca burmistrza Kartuz p. Wojciech Jaworowski.

Swoje talenty podczas festynu zaprezentowali uczniowie, którzy pod czujnym okiem wychowawców ćwiczyli przez kilka tygodni: śpiewanie piosenek, układy taneczne czy grę na instrumentach. Ten punkt festynu wzbudził największe zainteresowanie, występy naszych dzieci zawsze budzą dużo pozytywnych emocji. Publiczność zachwycił występ wszystkich uczestników. Były brawa, bisy i dużo życzliwego uśmiechu. wśród publiczności, która licznie przybyła, aby z nami spędzić czas, oprócz zawsze zaangażowanych w życie szkoły rodziców i uczniów, pojawiło się wielu przyjaciół szkoły i sponsorów, między innymi: poseł Stanisław Lamczyk, zastępca burmistrza p. Wojciech Jaworowski, ksiądz dziekan Piotr Krupiński, komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej p. Edmund Kwidziński, prezes ZNP o/Kartuzy p. Stanisław Miłosz, była dyrektor naszej szkoły p. Danuta Rek.

Miłośnicy sportu również mogli znaleźć coś dla siebie, gdyż odbył się VII konkurs Mistrzostwa "Dwójki" w Rzucie Beretem. Jak zawsze dyscyplina ta wzbudziła dużo emocji.

Kaszubski Festyn to nie tylko występy, ale kuchnia kaszubska: chleb ze smalcem i ogórkiem małosolnym, grillowane kiełbaski grochówka oraz ciasto, wcześniej przyniesione przez rodziców. Działała także słodka kawiarenka z kawą i ciastem. I to właśnie dopełniło klimatu tej rodzinnej biesiady.

Dużym zainteresowaniem, zresztą jak zwykle, cieszyła się loteria fantowa ze "szczęśliwym losem" gdzie wygranymi były fanty od rodziców. Dzieci mogły radośnie spędzić czas w dmuchanym zamku i zjeżdżalniach, a także upiększać sobie na kolorowo twarze.

Te wszystkie atrakcje umilały nam czas czerwcowego popołudnia, a zebrane pieniądze przeznaczone zostaną na szlachetny cel.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przez swoje zaangażowanie i pracę sprawili, że IX Festyn Kaszubski należy uznać za wspaniałą imprezę środowiskową, która popularyzuje nasz region i uczy solidarności. Dziękujemy firmie Dispos Dobrzewino, która wsparła nas podczas organizacji festynu. Dziękujemy!