{phocagallery view=category|categoryid=855|limitstart=0|limitcount=4|pluginlink=1}

W dniach 26 i 27 października w godzinach popołudniowych uczniowie uczący się języka kaszubskiego z klasy IIb, IIIb, IIIc i Vc wraz z wychowawcami odbyli wycieczkę do pobliskiego Chmielna. Miejscowości, która w ostatnich latach uzyskała tytuł "Perełki Pomorza".

Nasz pobyt rozpoczęliśmy od umówionej wizyty w Centrum Promocji i Edukacji LGR Kaszuby. Uczniowie w ramach projektu "Tożsamość regionalna pędzlem malowana" wzięli udział w warsztatach malarstwa na tkaninie. Tworzyli bogate i niepowtarzalne motywy kaszubskie i malowidła na materiałowych torbach. Ale nie tylko. Na torbach oprócz tradycyjnych wzorów znalazły się również napisy i rysunki wymyślone przez nich samych. W sali multimedialnej dla chętnych były gry i zabawy interaktywne kaszubskie, rybackie i ekologiczne, np. Rower z trasą 3D, Kaszubskie nuty, Panorama Kaszub, Złów niewodem jak najwięcej ryb, Pstrągi, klanie, leszcze i coś jeszcze.

Z LGR Kaszuby udaliśmy się do Muzeum Ceramiki Neclów. Tam dzieci obejrzały ekspozycję obejmującą wyroby ostatnich trzech pokoleń Neclów (lata 1897 - 1996). Poznały historię rodziny i warsztatu garncarskiego, o której z dumą opowiadał pan Karol Necel. Przyjrzały się pracy garncarza kształtującego naczynie na wirującym kole, a nawet samemu mogły spróbować tej fascynującej, aczkolwiek bardzo trudnej sztuki. Wizyta w muzeum nie obyła się bez pamiątkowych zakupów wyrobów ceramicznych.

To był mile i atrakcyjnie spędzony czas wolny, który dostarczył uczniom wielu wrażeń oraz wzbogacił ich wiedzę o regionie.