1 września 1939 roku rozpoczęła się II wojna światowa, najstraszniejszy konflikt w historii świata, który pochłonął niewyobrażalną ilość ludzkich istnień. Największe straty poniosła nasza Ojczyzna, zginęły miliony Polaków w tym mieszkańców Kaszub, naszej Małej Ojczyzny.

Uczniowie klas VI, w dniu gminnych obchodów 77 rocznicy wybuchu II wojny światowej na Kaliskach, obejrzeli w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach wystawę pt. "Okupacja hitlerowska na Kaszubach", na której opisano najważniejsze wydarzenia oraz elementy życia codziennego z okresu wojny. Było to niesamowite przeżycie. Dzięki zgromadzonym na wystawie pamiątkom, dokumentom, opowieściom przewodnika uczniowie chociaż na chwilę mogli poczuć atmosferę, dramatyzm tamtych wojennych lat.

Uczniowie klasy Va zapalili symboliczny znicz na pomniku ofiar II wojny światowej na kartuskim cmentarzu i minutą ciszy uczcili pamięć Kaszubów, którzy oddali życie za ojczyznę. Mamy nadzieję, że taka lekcja historii pozostawi trwały ślad w pamięci naszych uczniów i zawsze będą pamiętać o tych, dzięki którym my teraz możemy cieszyć się wolnością.