{phocagallery view=category|categoryid=631|limitstart=0|limitcount=4|pluginlink=1}

23 czerwca uczniowie klas I i IV, uczący się języka kaszubskiego, pod opieką nauczycieli: p. Krystyny Stankowskiej, p. Krystyny Gołąbek, p. Hanny Grzenkowskiej i p. Danuty Milewczyk udali się do Lubiany k. Kościerzyny, by zwiedzić Zakłady Porcelany Stołowej "Lubiana" SA.

Celem wycieczki było zapoznanie uczniów z procesem produkcji porcelany, możliwościami jej wykorzystania oraz spotkanie z pracownikami zakładu. Podczas zwiedzania zakładu uczniowie mieli możliwość przyjrzenia się kolejnym etapom produkcji od powstawania form i ich wypalania, następnie szkliwienia, polerowania aż po ozdabianie poprzez wtapianie dekoracji w szkliwo. O przeznaczeniu i losach gotowych produktów uczniowie mogli dowiedzieć się podczas rozmowy z pracownikami zakładu. Teraz na własne oczy zobaczyli, że naczynia porcelanowe są o niebo lepsze od glinianych, tak bardzo popularnych kiedyś na Kaszubach.

Dodatkowymi atrakcjami wycieczki była niezwykła podróż do świata motoryzacji dzięki wizycie w wyjątkowym Muzeum zabytkowych amerykańskich samochodów w Kościerzynie oraz wizyta w Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, miejscu szczególnie ważnego dla każdego Polaka, gdyż tu drzemią korzenie polskiej historii związanej z twórcą słów naszego hymnu narodowego Józefem Wybickim.