{phocagallery view=category|categoryid=553|limitstart=0|limitcount=4|pluginlink=1}

Dnia 27 lutego uczniowie klasy Va wraz z nauczycielem historii p. Małgorzatą Klinkosz - Anioła udali się do Muzeum Kaszubskiego na otwarcie wystawy "Tajna Organizacja Wojskowa Gryf Pomorski". Wystawa została przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Gdańsku. Zaproszeni goście obejrzeli prezentacje, wysłuchali wspomnień z czasów wojny m.in. pana Andrzeja Pryczkowskiego, który opowiadał o swoich rodzicach Agnieszce i Alfonsie członkach "Gryfa". Na zakończenie obejrzeli wystawę, na której przedstawiono powstanie, struktury, działalność i czołowe postacie TOW "Gryf Pomorski", a także represje, jakie spotkały członków tej podziemnej organizacji po 1945 r. Tajna Organizacja Wojskowa "Gryf Pomorski", kontynuatorka "Gryfa Kaszubskiego" utworzonego na przełomie 1939 i 1940 r., była największą na Pomorzu Gdańskim niezależną, podziemną, regionalną organizacją konspiracyjną o charakterze wojskowo - cywilnym, prowadziła działania sabotażowe i walkę zbrojną przeciw niemieckiemu okupantowi. Działała od połowy 1941 r. do końca marca 1945 r.

Beata Beyer i Paulina Myszk