21 czerwca 2013 roku uczniowie uczący się języka kaszubskiego z klas IIa i IIb, Va i Vb wybrali się na wycieczkę dydaktyczną do Wejherowa, Swarzewa oraz Pucka. Pierwsze nasze kroki skierowaliśmy do pałacu Przebendowskich – to zabytkowa, XIX - wieczna rezydencja i zarazem siedziba Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko - Pomorskiej. Oprócz zbiorów regionalnych, muzeum posiada również najstarsze, unikatowe dokumenty z początków miasta Wejherowa. Zwiedziliśmy pałacowe wnętrza, gdzie ściany ozdobione są polichromiami oraz wystawę poświęconą Aleksandrowi Majkowskiemu i profesorowi Gerardowi Labudzie. Ponadto uczniowie klas II wzięli udział w kaszubskiej lekcji muzealnej "Motywy bajek, baśni i legend kaszubskich", a uczniowie klas V "Fifë, wice, szpòrtë, szpôsë - humor i satyra Kaszubów".
Następnie udaliśmy się do Sanktuarium Matki Boskiej Królowej Morza w Swarzewie. W drodze do Swarzewa towarzyszyło nam wspaniałe słoneczko i piękne widoki na Zatokę Pucką. W Swarzewie zwiedziliśmy zabytkowy kościółek M. B. Morskiej. Wysłuchaliśmy historii powstania kościoła oraz legendy o figurce Matki Boskiej Morskiej – bardzo podobnej do naszej sianowskiej madonny. Z cudownego źródełka napiliśmy się wody i udaliśmy się do Pucka.
Ostatnią atrakcji naszej wycieczki był pobyt w Pucku. Przy Słupku zaślubinowym dowiedzieliśmy się, że właśnie tutaj w Pucku Zygmunt August w 1567 r. ustanowił bazę floty kaperskiej, Wazowie stąd wyruszali po koronę szwedzką, a wydarzenia z 10 lutego 1920 wiążą Puck z powrotem Polski nad Bałtyk, bo wtedy to generał Józef Haller dokonał Zaślubin Polski z Morzem. Wycieczkę zakończyliśmy "moczeniem nóg" w Zatoce Puckiej w promieniach gorącego słońca. Kaszuby są naprawdę piękne!