{phocagallery view=category|categoryid=115|limitstart=0|limitcount=5|pluginlink=1}
W piątek 11 maja 2012 r. na scenie Domu Kultury w Parchowie, najlepsze zespoły teatralne ze szkół podstawowych i gimnazjalnych powiatu kartuskiego, bytowskiego i kościerskiego walczyły o zwycięstwo w etapie rejonowym XXVIII edycji Wojewódzkiego Turnieju Teatralnego „Niebieskie Tarcze”. Ten konkurs od blisko 30 lat jest miejscem konfrontacji i oceny dorobku artystycznego szkolnego ruchu teatralnego. Tworzy doskonałą formę wymiany doświadczeń wśród animatorów kultury w szkołach. Rokrocznie w turnieju uczestniczą zespoły uprawiające różnorodne konwencje teatralne. Naszą szkołę, a zarazem gminę, tradycyjnie reprezentował kaszubski zespół teatralny „Świetliki”. Wystawił on dwie sztuki teatralne. Młodsza grupa (uczniowie klasy III b) przedstawiła adaptację bajki „Piękna i Bestia”, natomiast starsza grupa (uczniowie klasy VI a) humorystyczne widowisko „Rejbach ù Trepczików” ukazujące scenę zamążpójścia w wiejskiej rodzinie. Oba przedstawienia, do których scenariusz napisała opiekunka zespołu p. Gabriela Jankowska, posiadały wysokie walory artystyczne i wychowawcze, a także dostarczyły widzom wielu radosnych wrażeń. „Świetliki” (zarówno młodsze, jak i starsze) spisały się rewelacyjnie. Choć nie zdobyły I miejsca, to i tak swoim występem zachwyciły jurorów i zgromadzoną publiczność. Za ich dokonania artystyczne młodszą grupę nagrodzono II miejscem, a starszą III. Gratulujemy sukcesu i życzymy powodzenia w kolejnych zmaganiach teatralnych.