Dyrektor SP nr 2 w Kartuzach Danuta Rek i komendant powiatowy PSP st. bryg. Edmund Kwidziński zaprosili do Kartuz grupę dzieci z terenów powodziowych oraz sfinansowali im pobyt. Przedsięwzięcie wspierał Urząd Gminy w Kartuzach.15 dzieci ze Świetlicy Profilaktycznej Towarzystwa Charytatywnego im. Ojca Pio z Czechowic Dziedzic, 15 dzieci z Ośrodka Pomocy Dziecku Rodzinie (też z tej miejscowości) oraz 10 dzieci skierowanych przez GOPS w Wilamowie, od 5 do 10 lipca mieszkało w schronisku młodzieżowym w „Dwójce”. Tam też zorganizowano im posiłki.Zarząd Powiatowy ZOSP RP z inicjatywy jego prezesa E. Kwidzińskiego, skierował apel do jednostek OSP w powiecie, aby zebrały w miarę możliwości po 300 zł każda, na koszty pobytu dzieci powodzian. Na apel odpowiedziało 48 jednostek i zebrała się pokaźna suma. Dołożyli się też pracownicy PSP. Jak się dowiedzieliśmy będąc u dzieciaków, niczego im nie brakowało. Jedzenie smaczne, program bogaty.Dzieci zwiedziły strażnicę PSP, gdzie mogły wszystkiego dotknąć. Strażacy przewieźli je łodzią pontonową po jeziorze.Grupa zwiedzała też Muzeum Ceramiki Neclów w Chmielnie, Muzeum Kaszubskie w Kartuzach. Dzieci pojechały na wycieczki do Gdańska i Sopotu. Statkiem „Czarna Perła” odbyły rejs na Westerplatte. Były też w Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku. Trudno było wracać do zrujnowanych domostw.

wakacjeKolejny rok szkolny dobiegł końca! Stoimy na progu wakacyjnych przygód i radości. Kto wie, co nas czeka w ciągu tych wakacyjnych miesięcy? Może wybierzemy się w "podróże życia", może znajdziemy czas na spotkania, na które nie było okazji w czasie roku szkolnego, może, w końcu, odpoczniemy od codziennego zgiełku i zabiegania?
 
W imieniu nauczycieli i pracowników szkoły życzymy Wam tego wszystkiego po troszę, niech te wakacje będą dla Was czasem wypoczynku i powrotów w ukochane miejsca.

Do zobaczenia we wrześniu!

 


13 maja w Szkole Podstawowej Nr 2 w Kartuzach IV Kartuski Turniej Wiedzy o Języku Angielskim pod Patronatem Burmistrza Gminy Kartuzy, Mirosławy Lehman. Konkurs zorganizowany został przez nauczycieli języka angielskiego ze szkól podstawowych nr 1 i 2 w Kartuzach. Celem organizacji Turnieju było wspieranie rozwoju uzdolnionej młodzieży z Kartuz i okolic oraz propagowanie wśród młodzieży szkolnej doskonalenia się w zakresie nauki języków obcych. Do etapu gminnego walki o tytuł Mistrza Języka Angielskiego Ziemi Kartuskiej 2009 zakwalifikowało się łącznie 27 dzieci z klas IV-VI z pięciu szkół podstawowych terenu gminy Kartuzy. Dzieci ze Szkół Podstawowych w Dzierżążnie, Kiełpinie, Staniszewie, oraz kartuskiej „jedynki”, „dwójki” i „piątki”, rywalizowały w trzech grupach wiekowych: klasy czwarte, klasy piąte oraz klasy szóste. Uczestnicy musieli wykazać się wiedzą z zakresu gramatyki, zwrotów codziennej komunikacji, słownictwa, kultury, historii, geografii krajów anglosaskich. Tytuł Mistrza Języka Angielskiego Ziemi Kartuskiej 2010 w kategorii klasach IV zdobył Damian Mielewczyk (SP Nr 2), w kasach V Martyna Knop (SP Nr 2) natomiast w klasach VI Aleksander Goll (SP Nr 2). Nagrody rzeczowe dla Mistrza, Pierwszego oraz Drugiego Wicemistrza w każdej kategorii wiekowej ufundowane przez wydawnictwa Longman, Oxford, Macmillan oraz Szkołę Podstawową Nr 1 i Nr 2 w Kartuzach wręczyła Pani dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 2 Danuta Rek oraz Pan dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 1 Dariusz Zalewski.

Wyniki Kartuskiego Turnieju Wiedzy o Języku Angielskim 2010

Klasy IV V VI

1

Damian Mielewczyk

Martyna Knop

Aleksander Goll

2

Paweł Brunke

Paulina Warmowska

Susanna Michałek

3

Aleksandra Kruca

Konrad Rogala

Jakub Kopacz

 

Dwa dni w Szkole Podstawowej Nr2 im. Mikołaja Kopernika toczyły się walki „królewskiej gry” w czterech turniejach na  kategorie szachowe. Jak zwykle UKS Mat i szkoła  zorganizowali atrakcyjny dla szachistów w każdym wieku turniej, zapewniając dobrą organizację, sportową atmosferę oraz nagrody pieniężne w turnieju seniorów i rzeczowe w turniejach juniorów. Wysokie nagrody pieniężne przyciągnęły wielu utytułowanych seniorów, natomiast juniorzy oprócz nagród, pucharów i dyplomów mogli również zdobyć kategorie szachowe. Wyniki turnieju przedstawiają się następująco:

Turniej OPEN A

I  m.   Bieluszewski Piotr   6.0pkt. – AZS Toruń

II m.   Vusal Husynov   5.5pkt. – Azerbajdżan

IIIm.   Jaroch Paweł   5.5pkt. – Korsarz Gdynia

IVm.   Kot Jerzy  5.0pkt. – Wrocław

Vm.    Pioch Zygmunt  5.0pkt. Korsarz Gdynia

VIm.   Wicki Ryszard  4.5pkt.  Żukowo

 

Turniej OPEN B – zawodnicy 1600

chłopcy

I  m.  Szymański Artur   6.5pkt – UKS MAT Kartuzy

II m.  Sosnowski Szymon  4.5pkt.-  UKS MAT Kartuzy

IIIm.  Kwidzyński Barnim  4.5pkt. – Ormuzd Kartuzy

IVm  Rogala Marcin  3.0pkt – Rzemyk Gdynia

V m.  Kwidzyński Jakub  3.0pkt. – UKS MAT Kartuzy

VIm.  Kozakiewicz Gracjan 3.0pkt. – MDK Bydgoszcz

dziewczęta

I  m. Stoltmann Hanna  3.5pkt – UKS MAT Kartuzy

II m. Lubocka Daria  3.0pkt. – UKS MAT Kartuzy

IIIm. Skrzszewska Aleksandra – Rzemyk Gdynia

 

Turniej OPEN C – zawodnicy 1000

chłopcy

I  m.  Pawelczyk Maksymilian  6.0pkt. – UKS MAT Kartuzy

II m.  Szparaga Krzysztof   6.0pkt. – UKS MAT Kartuzy

IIIm.  Hauser Kacper  5.0pkt. -  Rzemyk Gdynia

IVm.  Bruski Kacper  5.0pkt. – UKS MAT Kartuzy

Vm.   Brilowski Szymon  5.0pkt. UKS MAT Kartuzy

VIm.  Wierzba Kacper 5.0pkt – UKS MAT Kartuzy

dziewczęta

Im.   Makurat Natalia  4.0pkt.  UKS MAT Kartuzy

IIm.  Rychert Sabina  3.0pkt  UKS MAT Kartuzy

IIIm. Dobrowolska Wiktoria  2.5pkt.  UKS MAT Kartuzy

 

TURNIEJ D – zawodnicy 8 lat i młodsi

Im.   Skrobak Olgierd  6.0pkt – STO 2 Gdańsk

IIm.  Janta-Lipiński Jakub  6.0pkt.  – Ósemka Chojnice

IIIm. Teclaw Paweł  6.0pkt.  – Ormuzd Kartuzy

IVm. Arendt Paweł  4.0pkt. – SP Nr1 Kartuzy

Vm.  Kielecki Jakub  4.0pkt. – UKS MAT Kartuzy

VIm. Beyer Beata  3.5pkt. – UKS MAT Kartuzy

 

Sponsorami turnieju byli: Urząd Gminy Kartuzy, Starostwo Powiatu Kartuskiego, Urząd Marszałkowski, Polski Związek Szachowy, Marian Lulkiewicz.

Zespół teatralny „Świetliki” po raz kolejny odniósł sukces na deskach scenicznych. Ciężka praca całej grupy i jej opiekunki Gabrieli Jankowskiej ponownie została doceniona i nagrodzona. 7 maja 2010 r. w Parchowie zespół uczestniczył w eliminacjach rejonowych XXVI Turnieju Teatralnego „Niebieskie Tarcze”. Konkurs ten stanowił eliminacje do etapu wojewódzkiego, który odbędzie się w czerwcu w Sopocie. W eliminacjach rejonowych wzięły udział zespoły z powiatu bytowskiego, kościerskiego kościerskiego i kartuskiego. Ocen prezentacji dokonało jury uwzględniając dobór repertuaru, interpretację utworu, kulturę słowa  wykonawców, scenografie utworu, oprawę muzyczną spektaklu oraz ogólny wyraz artystyczny. „Świetliki” przez komisję zostały oceniono bardzo wysoko. Za przedstawienie w języku kaszubskim zdobyły I miejsce, a tym samym uzyskali nominacje do etapu wojewódzkiego. Dodatkowo za grę aktorską nagrodzono Zuzannę Kopacz za role macochy i Jaśminę Kowalczyk, która wcieliła się w role złej czarownicy. Ten kolejny sukces świadczy o wysokim poziomie zespołu oraz niezwykłych umiejętnościach młodych aktorów. Nagrodzone wielokrotnie przedstawienie obejrzeli również uczniowie szkoły oraz zaproszeni przez zespół goście- przedszkolanki z Przedszkola Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego Wincentego a Paulo.  Ponadto spektakl będzie można obejrzeć podczas „Kaszubskiej Majówki”, która odbędzie się 21 maja o godz. 17.00 w Szkole Podstawowej Nr 2 w Kartuzach.

WYNIKI  SPRAWDZIANU  KLAS VI  2010 r.

Średni wynik szkoły: 27,46 pkt
Stanin:  7 (wysoki)

Średni wynik kraju - 24,56 pkt
Średni wynik województwa -  23,33 pkt
Średni wynik powiatu – 23,11 pkt

  

  CZYTANIE

 

 

Klasa VI A średnia:

 

29, 61 pkt.

 (74%)

0,78%

 

 

Klasa VI B średnia:

 

25, 52 pkt.

( 64%)

0,75

 

 

Szkoła średnia:

 

27, 46 pkt.

(64 %)

 

 

0,77

  PISANIE

0,68

0,6

0,64

  ROZUMOWANIE

0,75

0,67

0,71

  KORZYSTANIE

  Z INFORMACJI

0,73

0,6

0,67

  WYKORZYSTYWANIE

  WIEDZY W PRAKTYCE

0,76

0,52

0,69

 

22 kwietnia w naszej szkole odbyły się powiatowe eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Turniej został przeprowadzony w czterech etapach:

  1. test wiadomości z zakresu ruchu drogowego
  2. pokonanie toru przeszkód
  3. udzielanie pomocy przedmedycznej
  4. jazda po miasteczku ruchu drogowego

Uczestników Turniejów oceniała komisja w składzie: Barbara Kramp – przewodnicząca (Kuratorium Oświaty), Dawid Marszałkowski i Przemysław Bir (Powiatowa Komenda Policji w Kartuzach). Dzięki hojności sponsorów wszystkie szkoły otrzymały dyplomy, natomiast wszyscy uczniowie reprezentujący poszczególne drużyny (48 osób) atrakcyjne nagrody rzeczowe. Wyniki przeprowadzonych eliminacji przedstawiają się następująco:

kategoria: szkoły podstawowe

I miejsce – Parafialna Szkoła Podstawowa w Żukowie

II miejsce – Szkoła Podstawowa Zespołu Szkół w Pomieczynie

III miejsce – Zespół Szkolno-Przedszkolny „Mała Szkoła” w Szopie

IV miejsce – Szkoła Podstawowa Nr2 im. Mikołaja Kopernika w Kartuzach

V miejsce – Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Somoninie

VI miejsce – Szkoła Podstawowa w Szymbarku

VII miejsce – Szkoła Podstawowa w Chmielnie

VIII miejsce – Szkoła Podstawowa z Zespołu Szkół w Mściszewicach

Najlepszy zawodnik szkół podstawowych - Regliński Radosław

kategoria: szkoły gimnazjalne:

I miejsce – Publiczne Gimnazjum z Zespołu Szkół w Przyjaźni

II miejsce – Gimnazjum w Miechucinie

III miejsce – Publiczne Gimnazjum w Kamienicy Szlacheckiej

IV miejsce – Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Somoninie

IV miejsce – Katolickie Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kartuzach

V miejsce - Gimnazjum zespołu Szkół w Gowidlinie

VI miejsce – Publiczne Gimnazjum w Pomieczynie

VII miejsce – Gimnazjum z Zespołu Szkół w Sulęczynie

O niezwykłych umiejętnościach i talencie członków zespołu teatralnego „Świetliki” świadczy ich kolejny sukces. W dniach 14 i 15 maja 2010r. odbyło się XXV Grodzkie Forum Teatrów Szkolnych. Był to przegląd amatorskich form teatralnych działających w województwie. Sceniczna rywalizacja odbyła się w sali widowiskowej Młodzieżowego Domu Kultury w Elblągu. Przez dwa dni prezentowane były inscenizacje tekstów literackich, teatry dramatyczne, teatry poezji, widowiska słowno-muzyczne, różne formy kabaretu szkolnego, teatry ruchu i pantomimy. Swoje przedstawienia, wyreżyserowane przez nauczycieli i opiekunów grup teatralnych, zaprezentowało 14 zespołów ze szkół podstawowych i gimnazjalnych. W trakcie prezentacji oceniano dobór repertuaru do możliwości wykonawców, scenariusz i reżyserię, interpretacje utworu i kulturę słowa, ruch sceniczny oraz grę aktorską. Występ „Świetlików”  swoją oryginalnością urzekł jurorów oraz zgromadzoną publiczność. Zachwyciła ich bajka „O złej królowej i pięknej królewnie” do której scenariusz napisała opiekunka zespołu Gabriela Jankowska. Za profesjonalną grę aktorską oraz bogaty w walory wychowawcze scenariusz, zespołowi przyznano nagrodę główną - I miejsce. Jednak najpiękniejszą nagrodą dla całego zespołu były owacje na stojąco. Ponadto nagrodzono Jaśminę Kowalczyk za perfekcyjne wcielenie się w rolę złej czarownicy. Wyróżnieni zostali też najmłodsi członkowie zespołu (uczniowie kl. Ib ) za żywiołowe i prawdziwie aktorskie odegranie roli krasnoludków. Jesteśmy dumni z kolejnego sukcesu „Świetlików”. Warto nadmienić, iż w tym roku jest to ich piąte zwycięstwo, jakie wywalczyli w konkursach teatralnych. Taka forma kontaktu ze sztuką pozytywnie wpływa na ich kulturę oraz rozwija aktywność i wyobraźnię.

katyn„Katyń… ocalić od zapomnienia”

patronat honorowy Prezydent RP Lech Kaczyński

Dyrekcja, społeczność Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Kartuzach serdecznie zaprasza w dniu 28 kwietnia 2010 r. Wszystkich Mieszkańców na uroczystość posadzenia Dębu Pamięci ku czci porucznika Ignacego Trepczyka, nauczyciela zamordowanego przez NKWD w Katyniu, która rozpocznie się o godz. 9:00 mszą św. w Kolegiacie pw. WNMP w Kartuzach. ZAPRASZAMY!