Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy i szczególny czas, to czas spotkań opłatkowych, wspólnego kolędowania, dzielenia się opłatkiem i składania sobie życzeń. W ten świąteczny nastrój doskonale i w sposób niezwykły wprowadził nas zespół teatralny „Świetliki”. Jak co roku, kultywując piękną tradycję związaną z tymi świętami ,zespół przygotował, według oryginalnego scenariusza opiekunki pani Gabrieli Jankowskiej ,w języku kaszubskim jasełka bożonarodzeniowe. Za sprawą małych aktorów na chwilę przenieśliśmy się najpierw do rajskiego ogrodu, a potem do Betlejem. I tym razem jasełka pt.”Jezës nają nôdzeją” stworzyły niepowtarzalny klimat i wprowadziły publiczność w świat biblijnych wydarzeń związanych z narodzeniem Jezusa. Odegrane z profesjonalnym wyczuciem, z zachowaniem powagi przedstawiły historię Świętej Rodziny począwszy od grzechu pierworodnego pierwszych rodziców Adama i Ewy. Pojawiły się tu wątki dobra i zła, miłości i nienawiści, szatana i Boga, nadziei i zwątpienia, które widzom uzmysłowiły, że pomimo wielkiego trudu jakie niesie życie, jest ktoś ,kto czuwa nad nami i daje nam wiarę oraz siły. To Jezus, tak jak ogłosi tytuł, daje nam nadzieję w życiu, a wraz z nią wiele dobra i życzliwości. Wyjątkowego charakteru nadała przedstawieniu starannie wykonana scenografia oraz trafnie dobrane efekty dźwiękowe. W aktorów profesjonalnie wcielili się uczniowie klasy I b i IV a. Z wielkim przejęciem i dumą kreowali grane postacie.
Zespół wystąpił wielokrotnie przed licznie zgromadzoną publicznością. Występ obejrzeli pracownicy oraz uczniowie szkoły, rodzice, pensjonariusze Domu Opieki Społecznej w Kobysewie, członkowie seniorzy Spółdzielni Mieszkaniowej „Kaszuby”, a ponadto cały spektakl został nagrany przez telewizję Teletronik. Każdy występ zespołu był nagradzany gromkimi, zasłużonymi brawami, a w nie jednym oku oglądających pojawiała się łza wzruszenia. Jasełka będzie można obejrzeć w Kolegiacie 10 stycznia na mszy świętej o godzinie 12:15.