Od wielu lat dzielnie wspieramy Świętego Mikołaja w jego pracy, w niesieniu pomocy tym, którzy najbardziej jej potrzebują. To już szkolna tradycja, a jednocześnie sposób na rozwijanie w sobie wrażliwość na drugiego człowieka, zauważenie problemów innych i służenia im swoją pomocą.
4 grudnia 2009r. w naszej szkole odbył się IX Koncert Charytatywny Dzieci- Dzieciom pod hasłem "Witajcie w naszej bajce", który jak co roku zgromadził wielu gości. Koncert rozpoczął się w sali gimnastycznej o godzinie 17. Dyrektor szkoły pani Danuta Rek podkreśliła, że koncert jest darem serca uczniów, którzy do występu często przygotowywali się od września,wykazując się przy tym wielką pomysłowością. Podczas występu mogliśmy usłyszeć utalentowanych solistów, obejrzeć wspaniałe występy i podziwiać liczne talenty naszych uczniów. Na scenie pojawiły się bajkowe postacie Smerfy, dzieci pana Kleksa, królewna Śnieżka, Czerwony Kapturek czy Kaczka Dziwaczka. Nowym elementem był bajkowy Quiz, który w bajkową krainę zapraszał widownię. Każda poprawna odpowiedź nagradzana była lizakiem wręczanym przez samego Czerwonego Kapturka. Wszystkie występy, zwłaszcza najmłodszych uczniów , nagrodzone zostały gromkimi brawami. W trakcie części artystycznej pani Ewa Borowska,oddana pomocnica Świętego Mikołaja, prowadziła aukcję. W tym roku, dzięki hojności darczyńców, mogliśmy wystawić wiele ciekawych przedmiotów: szopki, świąteczne stroiki, telefon komórkowy, aparat fotograficzny, ciasto i ciasteczka świąteczne, ozdoby choinkowe, kartki czy prace plastyczne uczniów. Tymczasem w holu szkoły można było kupić w barku kawę, napoje czy inne słodkości. Po raz kolejny Koncert pokazał, że umiemy współpracować dobrze się przy tym bawiąc. W rolę konferansjerów wcielili się Oliwia Gliwa z VI b i Aleksander Goll z VI a. Oprawą muzyczną zajmował się zaprzyjaźniony ze szkołą pan Adam Gorlikowski, a nad całością organizacyjną koncertu czuwały panie Weronika Okrój i Grażyna Mierska.
Celem koncertu, podobnie jak w ubiegłych latach, było pozyskanie środków na zakup paczek świątecznych dla rodzin, które znajdują się w trudnej sytuacji materialnej. Kolejny raz zakończył się wielkim sukcesem. Udało nam się zebrać 4.753 złotych. Nie pozostaje nic innego, jak tylko czekać na kolejny! Najważniejsza ideą organizacji koncertu ,oprócz konkretnej pomocy materialnej, jest ofiarowanie przez uczniów, nauczycieli, rodziców tego co mają najcenniejsze - swojego czasu, talentu, hojnej ręki, po prostu serca.
Tegoroczny koncert stał się też okazją do zbiórki pieniędzy ze sprzedaży własnoręcznie wykonanych kartek świątecznych, wykonanych przez uczniów klasy IV c, na leczenie chorego, pięcioletniego Pawełka, brata naszej uczennicy. Udało się zebrać ponad 800 złotych. Natomiast dochód w wysokości 450 złotych z loterii ze Świętym Mikołajem , zorganizowanej 7 grudnia przez opiekuna szkolnego Klubu TPD panią Annę Bladowską , przeznaczono na kolejny zabieg również dla naszej uczennicy -Klaudii. Należy dodać, że wszystkie fanty na loterię to dar serca uczniów.
Tuż przed świętami Bożego Narodzenia pomocnicy Świętego Mikołaja jeszcze odwiedzą ,jak co roku od wielu lat, pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Kobysewie. Wyjazd ten na stałe wpisał się w tradycję szkoły. Zespół „Świetliki” przedstawi pensjonariuszom jasełka w języku kaszubskim przeplatane kolędami przygotowane pod kierunkiem p. Gabrieli Jankowskiej. Pensjonariusze otrzymają również paczki ze słodyczami i kartki z życzeniami bożonarodzeniowymi przygotowane tradycyjnie przez uczniów naszej szkoły. Nad organizacją wyjazdu do Kobysewa czuwają opiekunowie Ogólnoszkolnej Rady Uczniowskiej p. Krystyna Stankowska oraz p. Hanna Grzenkowska.
Jak widać Święty Mikołaj i jego pomocnicy mają pełne ręce roboty! Warto utrzymywać tę szlachetną tradycję w naszej szkole, by zobaczyć w oczach obdarowanych pogodę ducha, nadzieję, często łezkę szczęścia, a na twarzach promienny uśmiech.