Rozpoczęcie nauki w szkole jest wielkim przeżyciem dla dziecka i jego rodziców. Dziecko poznaje nowe środowisko, kolegów, nauczycieli, bardzo się stara, by sprostać nowym obowiązkom i wyzwaniom. W Szkole Podstawowej Nr 2 uroczystość przyjęcia uczniów klas pierwszych do braci uczniowskiej odbyła się 2 października 2009 r. i jak co roku była wyjątkowym wydarzeniem w życiu szkoły.Uczniowie klas pierwszych pod opieką swych wychowawców: W. Stoltmann, G. Jankowskiej i J. Kupper przedstawili część artystyczną i tym samym zasłużyli, w oczach pani dyrektor i rodziców, na miano pełnoprawnych uczniów. W prezencie od bajkowych postaci otrzymali: wytrwałość, cierpliwość, sumienność, mądrość, odwagę i poczucie humoru, co z pewnością pomoże im odnaleźć się w nowej szkolnej rzeczywistości.Podniosłym momentem uroczystości był akt ślubowania na sztandar szkoły. Uczniowie w słowach przysięgi, uroczyście przyrzekali być dobrym Polakiem, dbać o dobre imię klasy i szkoły, swoją nauką i zachowaniem sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.Wiele emocji wzbudził obrzęd pasowania na pierwszoklasistę. Ceremonii tej dokonała pani dyrektor Danuta Rek, która skierowała wiele ciepłych słów do uczniów i ich rodziców. Życzyła nowo przyjętym do szkolnej rodziny wielu sukcesów w edukacji oraz samych radosnych chwil spędzonych w murach naszej szkoły.Drugoklasiści, jako starsi koledzy i koleżanki ,wręczyli swoim młodszym kolegom i koleżankom upominki oraz zachęcili ich do podjęcia nowych uczniowskich obowiązków. Część oficjalna zakończyła się wręczeniem rogów obfitości, dyplomów. Całość dopełnił słodki poczęstunek w stołówce szkolnej oraz pamiątkowe zdjęcie.