17 marca w Bibliotece Szkolnej Szkoły Podstawowej nr 2 w Kartuzach odbył się I Gminny Konkurs „Czytam, więc jestem” dla uczniów klas II i III szkół podstawowych przygotowany przez panią Justynę Adamczyk i Ewę Reglińską.

Udział w nim wzięli reprezentanci sześciu szkół gminy Kartuzy. W otoczeniu książek i w przyjaznej atmosferze biblioteki dzieci przedstawiły swe umiejętności pięknego czytania przed profesjonalnym jury w składzie:

  • Marzena Krefta – dyrektor Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Kartuzach,
  • Anna Miszczuk – pracownik PiMBP w Kartuzach,
  • Violetta Jeszke – nauczyciel SP w Brodnicy Górnej.

Uczestnicy przed komisją zaprezentowali w pierwszym etapie przygotowane przez siebie teksty z utworów swoich ulubionych autorów. W drugim etapie czytali nowe, nieznane im fragmenty z książek Marii Kownackiej. Rywalizacja była zacięta, a poziom umiejętności czytania tekstu bardzo wyrównany. Jury zwracało uwagę przede wszystkim na właściwą interpretację tekstu, odpowiednią dykcję, modulację głosu. Z pozoru mogłoby się wydawać, że to zadanie proste, jednak opanować tremę i przeczytać tekst pięknie przed zgromadzoną publicznością i komisją nie jest wcale łatwe. Ostatecznie tytuł Mistrza Pięknego Czytania otrzymała Wiktoria Konkel ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Kartuzach. Do grona najlepszych dołączyły:

II miejsce - Zofia Littwin ze SP nr 5 w Kartuzach,

III miejsce - Zofia Kiedrowska ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kartuzach

                     Zuzanna Szopińska ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kartuzach.

Wyróżnienia: Aleksandra Wroniak ze Szkoły Podstawowej nr 2

                      Julianna Browarczyk ze Szkoły Podstawowej w Grzybnie.

Wszyscy uczestnicy zostali uhonorowani dyplomami i nagrodami książkowymi, które wręczali pani dyrektor szkoły Danuta Rek, przewodnicząca jury pani Marzena Krefta oraz Przewodniczący Rady Gminy pan Jerzy Pobłocki.

W przerwie między pierwszym a drugim etapem dzieci udały się na słodki poczęstunek, a w oczekiwaniu na ostateczne wyniki konkursu uczestnicy i opiekunowie obejrzeli przedstawienie „Czerwony Kapturek” w wykonaniu członków Koła Przyjaciół Biblioteki.

W dobie Internetu i e-booków zorganizowany konkurs pięknego czytania stanowi ważny element popularyzacji czytelnictwa, sięgania po książkowe wydania utworów oraz formą kształcenia kultury czytelniczej wśród dzieci.

Zwycięzcom i wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i zapraszamy na kolejny konkurs pięknego czytania już za rok.