Zrzut ekranu podczas debaty zrealizowanej w ramach programu "Złote Szkoły NBP".

W dniu 29 kwietnia w ramach Programu Złote Szkoły NBP w Szkole Podstawowej Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Kartuzach zorganizowano Debatę na temat: "Giganci finansów osobistych korzystają z kart płatniczych, czy może płaca gotówką...?". Debata została zorganizowana w formule debaty "za" i "przeciw". Zostały utworzone dwie drużyny trzyosobowe, jedna była zwolennikiem płatności bezgotówkowych, druga opowiadała się za płatnościami gotówką. Drużyny wcześniej otrzymały temat debaty i bardzo solidnie przygotowały się do niej merytorycznie.

Argumenty drużyny "GOTÓWKA":

• brak możliwości płatności kartą w wielu sklepach i punktach usługowych;
  • ograniczona ilość bankomatów;
  • brak możliwości płatności kartą w mniej rozwiniętych krajach (tj. Afryka, czy Ameryka Południowa);
  • zawodność technologii - przy awarii systemu informatycznego banku lub samego terminala płatniczego brak możliwości płatności kartą;
  • płacąc kartą mamy tendencję do przekraczania założonego budżetu, operując gotówką wydajemy tylko tyle, ile mamy faktycznie pieniędzy w portfelu;
  • niebezpieczeństwo utraty pieniędzy w przypadku utraty karty, przy płatności zbliżeniowej oraz w przypadku zdobycia PINu przez złodzieja karty.

Argumenty drużyny "KARTA":

• bezpieczeństwo i zdrowie - karty umożliwiają dokonywanie płatności zbliżeniowych, gdzie karta nie ma kontaktu z innymi powierzchniami;
  • BLIK;
  • kartę można dezynfekować;
  • wygoda - nie musimy nosić portfela wypchanego pieniędzmi (który zwraca uwagę złodzieja), za pomocą cienkiej karty możemy przenosić nawet duże sumy pieniędzy;
  • specjalne oferty banków (np. moneyback czy możliwość korzystania z okresu bezodsetkowego przy kartach kredytowych);
  • możliwość efektywniejszego zarządzania swoim budżetem, ponieważ wszystkie wydatki są rejestrowane i możemy je analizować.

Na koniec obserwatorzy zostali poproszeni o opowiedzenie się po jednej ze stron. Jednak wszyscy zgodnie stwierdzili, że zarówno gotówka jak i karta płatnicza ma swoje wady i zalety i dlatego należy łączyć obie formy płatności.