Praca plastyczna wykonana przez ucznia w ramach projektu "Odblaskowa szkoła".

Nasza szkoła przystąpiła do konkursu "Odblaskowa Szkoła", którego organizatorami są Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego w Gdańsku oraz Fundacja na Rowerze. Motyw przewodni tegorocznej edycji to "Widoczny rowerzysta". W sposób kreatywny należało ukazać, dlaczego warto dbać o swoje bezpieczeństwo na drodze. Celem akcji jest zwiększenie aktywności dyrektorów szkół podstawowych, rodziców w zakresie wyposażenia uczniów w elementy odblaskowe. Daje to możliwość wykazania, że szkoła nie tylko uczy, ale również dba o bezpieczeństwo swoich podopiecznych zwłaszcza w drodze do i ze szkoły.

Ponadto celem akcji jest zwrócenie uwagi pedagogów, rodziców i opiekunów na konieczność kontrolowania ustawowego obowiązku korzystania z elementów odblaskowych i promowanie wszelkich inicjatyw ograniczających zagrożenia w ruchu drogowym. 10 zwycięskich szkół otrzyma pakiet odblasków. W skład pakietu elementów odblaskowych i edukacyjnych wchodzą:

  • 50 kamizelek odblaskowych,
  • 100 zawieszek/opasek odblaskowych,
  • plansze edukacyjne na temat bezpiecznego poruszania się po drodze.

Komisja doceniła pracę następujących uczniów naszej szkoły

  • Maciej Kobiela (4a)
  • Lena Ciechanowska (5b)
  • Adrianna Meyer (6a)
  • Zuzanna Sawicka (4b)
  • Wiktoria Lekner (6d)

Pamiętajmy, że odblaski dają największy efekt, gdy założone są na ruchomych częściach ciała – nadgarstkach, okolicach kostki u nogi. Często zapomina się o tym, że przy poruszaniu się właściwą, lewą stroną drogi, odblask przypięty do plecaka z tyłu nie ma sensu. Lepiej nosić go z przodu, na pasku plecaka, albo z jego boków. Mamy nadzieję, że udział szkoły w konkursie poprawi bezpieczeństwo naszych uczniów w ruchu drogowym poprzez akcje edukacyjne uświadamiające wagę tego problemu.

https://pord.pl/odblaskowa-szkola-program-dla-szkol-podstawowych/