Uczennice uczące się języka kaszubskiego prezentują się podczas wycieczki do Swołowa.

W dniu 11 i 18 września uczniowie uczący się języka kaszubskiego wybrali się na wycieczkę do Muzeum Kultury Ludowej w Swołowie na warsztaty edukacyjne pod hasłem: 100 lat – zatrzymany czas, czyli życie w wiejskiej zagrodzie na początku XX w. oraz na spacer do Ustki, miasta portowego.

Na warsztatach dzieci dowiedziały się, jak wyglądało dawne życie na pomorskiej wsi. Zwiedziły m.in.: Zagrodę Albrechta, oglądały sprzęty używane przez ludzi 100 lat temu: do uprawy pól, do żniw, do wyrobu tkanin, do pieczenia chleba, stare maszyny rolnicze oraz zagrody ze zwierzętami. W stodole uruchomiono dla nas młockarnię, śrutownik i sieczkarnię. Serca wszystkich jednak skradł uroczy adoptowany bociek i baran, żyjący w wielkiej przyjaźni z psem. Gościnne Swołowo dostarczyło wszystkim dzieciom mnóstwo zabawy, ale także wiedzy na temat życia lokalnych mieszkańców w przeszłości.

W czasie spaceru po Ustce świeciło słońce, padał deszcz, a w oddali straszyła burza, ale wszyscy byli przygotowani na wszelkie okoliczności pogody i dobry humor też nie opuścił. Przeszliśmy na falochron, gdzie powitała nas ustecka Syrenka. W porcie podziwialiśmy zacumowane statki, a w starej części miasta odrestaurowane domki rybackie i kamieniczki. Był też czas na lody.

Niestety, wszystko co dobre szybko się kończy i trzeba było wracać do domu. do domu. Dowiedzieliśmy się i nauczyliśmy wielu ciekawych rzeczy o życiu mieszkańców krainy w kratkę oraz Ustce.