Uczniowie z klasy 5 podczas zwiedzaania ruin zamku w Toruniu.

W środę, 6 października uczniowie klas 5a i 5b wraz z opiekunami wybrali się na jednodniową wycieczkę do Torunia - miasta Mikołaja Kopernika. Miasto od 1997 roku znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO i słynie z pięknych zabytków oraz... pierników. Pierwszym punktem wycieczki był spacer po malowniczej starówce położonej nad Wisłą. Odwiedziliśmy ruiny zamku krzyżackiego, Bazylikę św. Janów oraz wiele innych zabytków m.in. kamienice mieszczańskie, Wieżę Ratuszową jak i pomnik Mikołaja Kopernika. Po zwiedzeniu największych atrakcji miasta, dzieci wzięły udział w grze miejskiej, podczas której w grupach musiały wykazać się spostrzegawczością, logicznym myśleniem i szybkością w rozwiązywaniu zadań. Potyczkę wygrała drużyna dziewcząt z klasy 5a.

Kolejnym punktem wycieczki był pobyt w Toruńskiej Piernikarni Mistrza Bogumiła. Pośród wspaniałych zapachów cynamonu, kardamonu czy imbiru dzieci poznały historię toruńskiego piernikarstwa, wysłuchali kilku anegdot z nimi związanych oraz co stanowiło nie lada atrakcję - samodzielnie przygotowywali ciasto i piekli swoje własne dekoracyjne pierniki. Mieli okazję również spróbować pierników wypiekanych przez tę manufakturę i stwierdzili, że były pyszne.

Ostatnim punktem wizyty w Toruniu było zwiedzenie Twierdzy Toruń Fortu IV - zabytku militarnego i jednego z największych systemów fortyfikacyjnych w Polsce. Uczniowie podziwiali budowlę, zwiedzili schrony i wysłuchali ciekawych informacji i historii tego miejsca opowiadanych przez przewodnika. Po południu, zmęczeni, ale szczęśliwi uczestnicy udali się drogę powrotna do Kartuz. Wycieczka była bardzo udana i pełna wrażeń, a wspomnienia pozostaną w pamięci uczniów na długo.