Delegacja "Dwójki" przed Urzędem Gminy podczas przemarszu sztandarów z okazji święta Patrona Kartuz.

W środę 7 października w Kartuzach odbyły się uroczystości odpustowe Świętego Brunona - Patrona Kartuz. W tym roku przypada 920 rocznica jego śmierci. Świąteczny charakter dnia podkreślił wystrój miasta i przemarsz władz miasta i powiatu oraz delegacji instytucji i szkół. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie, poczet sztandarowy, wicedyrektor szkoły p. Małgorzata Jaworowska oraz p. Kinga Kołecka - Konkol - opiekun Samorządu Uczniowskiego. Ulicami Kartuz przeszli samorządowcy, władze miasta, delegacje szkół, poczty sztandarowe, mieszkańcy miasta, po drodze przy kapliczce św. Brunona złożono kwiaty. Następnie korowód z pocztami sztandarowymi udał się do kartuskiej Kolegiaty, gdzie o godz. 11:00 rozpoczęła się uroczysta msza św. pod przewodnictwem biskupa pelplińskiego ks. dr Ryszarda Kasyny. Warto wspomnieć, że św. Brunon był pierwszym Kartuzem i pozostał patronem Kartuzów oraz Kartuz. W ikonografii św. Brunon przedstawiany jest w białym habicie kartuzów. Jego atrybutami są: gałązka oliwna, globus, krzyż, mitra i pastorał u stóp, palec przy ustach, czaszka. W Kartuzach imieniem Brunona nazwano plac, przy skrzyżowaniu ulic 3 Maja, Klasztornej i Jeziornej. Od strony ulicy Klasztornej wybudowano kapliczkę poświęconą Świętemu.