Maria Kurowska z klasy 7b została finalistką wojewódzkiego konkursu "Możemy porozmawiać... o przyszłości z Lemem". W związku z ogłoszeniem roku 2021 "Rokiem Lema" – V Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Gdańsku zaprosiło uczniów z klas VII - VIII szkół podstawowych województwa pomorskiego do udziału w tym konkursie. Zadanie konkursowe uczestników polegało:

• - na etapie szkolnym na stworzeniu opowiadania science fiction prezentującego dobre i złe strony świata, w którym żyje młody człowiek w roku 2148,
  • - na etapie powiatowym na uzupełnieniu opowiadania o nagranie audio, ilustracje lub zdjęcia,
  • - na etapie wojewódzkim na krótkiej rozmowie z jury obejmującej kulisy powstawania pracy konkursowej.

Do konkursu przystąpiło kilkudziesięciu uczestników z województwa pomorskiego, którzy stworzyli ciekawe i różnorodne pod względem tematyki i stylu opowiadania. Każdy z laureatów wyłonionych na podstawie sumy punktów uzyskanych z oceny pracy literackiej, części artystycznej i rozmowy finałowej, otrzymali dodatkową nagrodę w postaci 2 punktów dodawanych w trakcie procesu rekrutacji do wybranych szkół ponadpodstawowych.