Certyfikat "Szkoły Przyjaciół Kopernika" dla Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Kartuzach.

Z dumą ogłaszamy, że zostaliśmy wyróżnieni prestiżowym certyfikatem "Szkoły Przyjaciół Kopernika" za wykonanie szeregu różnorodnych zadań związanych z 550 rocznicą urodzin patrona szkoły – Mikołaja Kopernika. Organizatorami tego ogólnopolskiego projektu kopernikańskiego byla Szkoła Podstawowa Nr 7 w Toruniu oraz Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Honorowy patronat nad podejmowanymi przez szkoły działaniami objął Minister Edukacji i Nauki. Do programu zgłosiło się około 250 szkół z całej Polski oraz szkół polonijnych, z czego certyfikat uzyskały 154 placówki. Kilka miesięcy pracy uczniów i nauczycieli, udział w konkursach i zadaniach wchodzących w skład tego programu zaowocowały nagrodzeniem naszej szkoły oficjalnym certyfikatem. Efekty naszej pracy można podziwiać na stronie szkoły. Koordynatorkami projektu były p. Lidia Jończak i p. Edyta Słomczyńska.

Dzieci z oddziału przedszkolnego (6 - latki) siedzą na rynku prezentując flagę kaszubską podczas obchodów Święta Flagi Kaszubskiej.

W piątek 18 sierpnia 2023 r. dzieci z naszego przedszkola brały udział w obchodach Święta Flagi Kaszubskiej. Podczas uroczystości z dumą i radością prezentowały samodzielnie wykonaną flagę kaszubską.

Uczniowie klas 3 prezentują część artystyczną podczas zakończenia roku szkolnego 2022 / 2023.

Na ten dzień czekali wszyscy. Uroczyste pożegnanie uczniów na czas wakacji rozłożone zostało na kilka apeli. Najpierw ze szkołą pożegnali się uczniowie klas VIII, którzy w części artystycznej żegnali swoich wychowawców i nauczycieli. W ciepłych słowach podsumowali swój pobyt w szkole. Były podziękowania, łzy i czas na refleksję. Również uczniowie klas I – VII byli pełni emocji, bo jak zwykle na dużą grupę uczniów czekały nagrody, wyróżnienia za wzorową naukę i zachowanie. Również emocji nie zabrakło w grupie najmłodszych, którym dodatkowo towarzyszyli licznie rodzice. Gratulujemy uczniom sukcesów!

Uśmiechnięte buzie, łzy wzruszenia naszych uczniów pożegnały szkołę na okres wakacyjny, bo przecież wakacje należą się również szkole. Wszystkim: i tym najmłodszym, starszym uczniom oraz dyrekcji, nauczycielom, personelowi administracji i pozostałym pracownikom szkoły życzymy udanych, pełnych wspaniałych przygód i odpoczynku wakacji. Do zobaczenia we wrześniu!

Kalina Szostek (7a) podczas wręczenia medali w trakcie zawodów windsurfingowych.

W dniach 02 - 06 sierpnia w Pucku odbyły się Mistrzostwa Polski Foil Juniorów oraz Długodystansowe Mistrzostwa Polski w Windsurfingu. Z powodzeniem startowała w nich uczennica naszej szkoły, zawodniczka Gdańskiego Klubu Żeglarskiego Kalina Szostek (7a). Kalina startowała w kategorii poniżej 15 lat. Regaty Mistrzostw Polski Foil Juniorów trwały 5 dni, warunki były bardzo wymagające, zawodnicy byli po kilka godzin dziennie na wodzie. Po pierwszym dniu Kalina była nawet liderem i prowadziła w regatach. Ostatecznie zajęła bardzo dobre 3 miejsce i zdobyła brązowy medal.

Ponadto w niedzielę 6 sierpnia rozegrano Długodystansowe Mistrzostwa Polski w formacie jednego bardzo długiego wyścigu. Bardzo dobre pływanie i wyczucie wiatru pozwoliło Kalinie wygrać te zawody. Zajęła 1 miejsce i zdobyła złoty medal Długodystansowych Mistrzostw Polski. Gratulacje!

Dzieci z oddziału przedszkolnego (4 - latki) wraz z opiekunką podczas wycieczki do Costerina Park w Kościerzynie prezentują się do zdjęcia.

Dnia 22 czerwca dzieci z oddziałów przedszkolnych Pszczółka Maja, Miś Uszatek oraz Bolek i Lolek wybrały się na wycieczkę sportowo – rekreacyjną do Centrum Rozrywki Costerina Park w Kościerzynie. Pod okiem instruktorów każdy z uczestników mógł sprawdzić swoje umiejętności sprawnościowe, zagrać w minigolfa oraz bule. Dla naszych przedszkolaków ta część wycieczki okazała się wspaniałą zabawą i nie lada wyzwaniem. W trakcie zajęć dzieci zamieniły się w "małych konstruktorów", dzięki czemu miały okazję do rozwijania swoich umiejętności i wyobraźni, podczas wspólnego tworzenia ciekawych konstrukcji z drewnianych klocków. Dodatkową atrakcją wyjazdu okazały się warsztaty sensoryczne, podczas których dzieci poczuły się jak prawdziwi poszukiwacze skarbów, na własnej skórze mogły odczuć emocje związane z poszukiwaniem bursztynu. Na zakończenie wyjazdu dla wszystkich uczestników przygotowano pyszną niespodziankę w postaci lodów. Nasze przedszkolaki wspaniale się bawiły, spędzając czas na świeżym powietrzu i integracji. Podsumowując wycieczkę zgodnie uznaliśmy, że dla wszystkich uczestników był to bardzo ciekawy, emocjonujący i pełen wrażeń dzień, który z pewnością będziemy długo wspominać.

Dzieci z oddziału przedszkolnego (3 - latki) siedzą na dywanie podczas zajęć dydaktycznych.

Dzieci z oddziału przedszkolnego Pszczółka Maja w ciągu roku szkolnego realizowały Ogólnopolski Projekt Edukacyjny "W tekturowym świecie dobrze bawić się będziecie". Celem ogólnym projektu było kształtowanie świadomości ekologicznej, natomiast cele szczegółowe opierały się między innymi na kształtowaniu postaw proekologicznych, uświadamianiu zależności stanu środowiska od działalności człowieka, pogłębianiu zainteresowań przyrodniczych, promocji idei ekologicznych, uzmysłowieniu roli papieru, tektury i kartonu w edukacji przedszkolnej, rozbudzaniu kreatywności oraz nabieraniu pewności siebie i kształtowaniu własnej wartości. Dzieciom udało się zrealizować mnóstwo zadań, dzięki którym osiągnęły zamierzone cele, a przy okazji świetnie się bawiły. Najwięcej radości sprawiło dzieciom wykonanie tekturowego lasu ze zwierzątkami leśnymi, ćwiczenia gimnastyczne z kulkami z gazety, zrobionymi samodzielnie przez dzieci, malowanie kolorowych obrazów na ręcznikach papierowych, odrysowywanie na szarym papierze sylwety dziecka, wykonanie tekturowych ubranek, które następnie dzieci zawieszały drewnianymi klamerkami na linkach wykonanych ze sznurka jutowego. Mało tego, podczas obchodów Dnia Ziemi, dzieci dodatkowo zostały uwrażliwione na konieczność segregacji odpadów, a także na to, że planeta Ziemia potrzebuje naszej troskliwej opieki i tego abyśmy o nią dbali. Przedszkolny Dzień Dziecka ubarwiła tęcza wykonana z tektury, która wywołała lawinę uśmiechów na twarzach dzieci. Wszystkie te zdania kształtowały u przedszkolaków motorykę małą, uwrażliwiały na piękno i estetykę wykonanej pracy, uczyły cierpliwości, ale przede wszystkim pokazały, że z szarego papieru, tektury oraz makulatury mogą powstać przepiękne rzeczy.

Uczestnicy Szkolnego Turnieju Tenisa Stołowego grają w tenisa stołowego.

W dniu 21 czerwca Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły Podstawowej Nr 2 w Kartuzach "Copernicus" zorganizowało Szkolny Turniej Tenisa Stołowego, który był zwieńczeniem projektu "Tenis stołowy ciekawym sposobem na spędzanie wolnego czasu". W projekcie udział wzięło 10 uczniów, którzy w drugim półroczu zrealizowali 48 godzin zajęć sportowych z tenisa stołowego oraz 10 godzin zajęć profilaktycznych. Celem projektu było:

 • stworzenie grupy dzieci współpracujących ze sobą i trenerem,
 • rozwinięcie umiejętności motorycznych u dzieci,
 • rozwinięcie ambicji ucznia poprzez współzawodnictwo w trakcie gry,
 • wyrobienie nawyku przestrzegania etyki sportowej – zasady fair play,
 • nauczenie samodzielnego podejmowania decyzji i przyjmowania odpowiedzialności za ich podjęcie,
 • zachęcanie do podejmowania wysiłku fizycznego,
 • zapewnienie rozrywki pozalekcyjnej, jaką jest gra w tenisa stołowego,
 • przygotowanie uczniów do zawodów tenisa stołowego,
 • zwiększenie motywacji u uczniów biorących w projekcie.

Szkolny Turniej Tenisa Stołowego przebiegł w przyjaznej atmosferze. Oto wyniki turnieju:

 1. miejsce Krystian Wróbel (8c)
 2. miejsce Bartosz Byczkowski (8c)
 3. miejsce Kacper Plichta (7b)

Gratulujemy wszystkim uczestnikom projektu!

 logo kartuz

  Zadanie publiczne jest realizowane dzięki dotacji Gminy Kartuzy.

Nauczycielki ze Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Kartuzach siedzą przy stole podczas szkoenia metodycznego we Włoszech.

W dniach 03 - 07 lipca nauczycielki z naszej szkoły: p. Anna Warmowska oraz p. Lidia Jończak, w ramach projektu ERASMUS+ Edukacja szkolna (mobilność kadry edukacji szkolnej) miały możliwość rozwijanie swoich kompetencji metodycznych w zakresie nauczania metodą CLIL (Content and Language Integrated Learning) w szkole Jump Associazione Culturale w Soverato we Włoszech. Kurs miał na celu przybliżyć metodykę nauczania CLIL oraz podstawy i założenia tej metody. Zajęcia podczas kursu prowadzone były w języku angielskim.

Po części teoretycznej zajęć, która odbyła się w sali wykładowej szkoły w Soverato, kursantki wraz z grupą nauczycieli z Francji, Czech i Rumuni wzięły udział w zajęciach praktycznych, które odbyły się w różnych miejscach w miejscowości Soverato. Podczas kursu nauczycielki miały także możliwość poznania i porównania sytemu edukacji w innych krajach. Wszyscy nauczyciele w chwilach wolnych wymieniali się swoimi doświadczeniami w nauczaniu języków obcych oraz innych przedmiotów. Była to okazja do poznania również innych kultur i tradycji.

Ostatniego dnia wszyscy uczestnicy kursu otrzymali certyfikaty potwierdzające ukończenie szkolenia.

Dzieci z oddziału przedszkolnego (4 - latki) stoją podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego 2022 / 2023.

21 czerwca odbyła się uroczystość zakończenia roku przedszkolnego oddziałów 3, 4 i 5 – latków. Zakończenie roku przedszkolnego to wyjątkowy moment, który warto celebrować i podsumować wspólnie z dziećmi. To okazja do refleksji nad osiągniętymi postępami, dzielenia się radością z dokonanych sukcesów i wspomnieniami z minionego roku. Dzieci z grupy "Bolka i Lolka" wraz z wychowawcą zaprezentowały krótki program artystyczny, pięknie recytując wiersze, a wszystkie dzieci wspólnie zaśpiewały wakacyjną piosenkę. Pan dyrektor Piotr Kloczkowski wraz z p. wicedyrektor Małgorzatą Jaworowską podziękowali dzieciom za ten wspaniały rok i życzyli bezpiecznych, słonecznych wakacji. Na zakończenie uroczystości dzieci otrzymały książeczki oraz dyplomy.

Dziesięć miesięcy wspólnych zabaw i zajęć, podróży po porach roku i wycieczek szybko minęło, aż nadszedł czas wakacji. Dziękujemy wszystkim dzieciom za ten wspaniały rok, rodzicom za zaangażowanie i każdą chwilę, kiedy mogliśmy wspólnie myśleć o naszych przedszkolakach. Życzymy udanych wakacji!