Dzieci z oddziału przedszkolnego (3 - latki) prezentują własnoręcznie wykonane zegary.

W minionym czasie dzieci z grupy Pszczółka Maja miały okazję zapoznać się ze zwyczajami związanymi z powitaniem Nowego Roku. Dowiedziały się, jak wygląda kalendarz, na czym polega praca zegarmistrza, a także jakie są rodzaje zegarów (jaki mają wygląd oraz sposób działania). Podczas zajęć dydaktycznych przedszkolaki poznały cykliczność występowania dnia i nocy oraz pór roku, dowiedziały się także jakie są ich symbole. Dzieci aktywnie uczestniczyły w wielu zabawach ruchowo - muzycznych i inscenizacyjnych. Ponadto rozwijały swoją inwencję twórczą oraz umiejętności manualne wykonując piękne prace plastyczno - techniczne.

Dziecko z oddziału przedszkolnego (3 latki) stoi i prezentuje nagrody jakie zdobyła w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym "Świąteczna Bombka".

Miło nam poinformować, że Maja Trzebiatowska z grupy 3-latków zdobyła III miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym "Świąteczna Bombka", organizowanym przez Przedszkole Samorządowe im. Kubusia Puchatka w Skokach. Konkurs rozstrzygnięto w dwóch kategoriach wiekowych: dzieci 3 - 4 letnie oraz 5 - 6 letnie. Celem konkursu było zachowanie tradycji dekorowania bombek bożonarodzeniowych, rozbudzanie wyobraźni i kreatywności dzieci, rozwijanie zainteresowania różnymi technikami plastycznymi, rozwijanie kreatywności i twórczego myślenia. Gratulujemy serdecznie Majce!

Dzieci z oddziału przedszkolnego (4 - latki) wraz z wychowawczynią oraz p. Joanną Kuśnierz z Kaszubskiego Parku Krajobrazowego prezentują się do zdjęcia.

Czas poprzedzający ferie był dla naszych przedszkolaków bardzo ciekawy. Wniósł on wiele nowych, przydatnych informacji, dotyczących nie tylko zimowych zabaw i bezpiecznych zachowań podczas ferii, ale także troski o naszych małych przyjaciół. Maluszki dowiedziały się, które ptaki zimują w naszym kraju, jak należy o nie zadbać i w jaki sposób można im pomóc przetrwać zimę. Dzieci stworzyły wspólny karmnik na brystolu, do którego przyczepiły własnoręcznie pokolorowane sylwety: sikorek, gili oraz wróbli. Zwieńczeniem tygodnia było przybycie Pani Joanny – przedstawicielki Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Pani Asia przygotowała i przedstawiła prezentację multimedialną dotyczącą dokarmiania zarówno ptaków, jak i innych zwierząt zimą oraz zabawę na macie przedstawiającej środowisko naturalne zwierząt i ptaków. Dziękujemy pięknie za odwiedziny i z niecierpliwością wyczekujemy wiosennych zajęć przyrodniczych w terenie.

Uczniowie szkoły siedzą przy stolikach i grają w szachy.

W dniu 16 stycznia 2023 r. uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Kartuzach rozegrali turniej szachowy który zgromadził 31 uczestników z klas 1 - 8. Uczniowie rywalizowali na dystansie 7 rund, tempem gry 15 minut na zawodnika, w podziale na kategorię dziewcząt i chłopców. Był to mile spędzony czas przy szachownicy podczas ferii zimowych. Wszyscy szachiści podczas gier stosowali zasadę fair - play. Oto wyniki turnieju:

Kategoria chłopców

 1. miejsce Piotr Wesołowski (7a)
 2. miejsce Jakub Sieniek (4a)
 3. miejsce Bartosz Byczkowski (8c)
 4. miejsce Julian Stech (7b)
 5. miejsce Paweł Sieniek (3a)
 6. miejsce Przemysław Warmowski (5a)
 7. miejsce Przemysław Gil (6a)
 8. miejsce Kacper Kaczorowski (7b)
 9. miejsce Mirosław Formela (6a)
 10. miejsce Bartosz Szymanowski (8a)
 11. miejsce Franciszek Nowak (8a)
 12. miejsce Wiktor Kitowski (5a)
 13. miejsce Krystian Wróbel (8c)
 14. miejsce Ignacy Kłopotek - Główczewski (6a)
 15. miejsce Michał Mielewczyk (4a)
 16. miejsce Antoni Kowalczuk (1a)

Kategoria dziewcząt

 1. miejsce Antonina Wasilewska (7a)
 2. miejsce Marta Szymanowska (3a)
 3. miejsce Maja Wesołowska (1a)
 4. miejsce Aleksandra Riegel (2a)

Gratulujemy sukcesów i udanego rozpoczęcia ferii zimowych!

Wiolonczelistka gra na instrumencie muzycznym, uczniowie siedzą na dywanie i słuchają koncertu.

W ramach Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego "Z kulturą mi do twarzy", 5 stycznia uczniowie klas pierwszych spotkali się z p. Katarzyna Kamińską, która opowiedziała o swojej miłości do wiolonczeli, na której gra od 25 lat. Dzieci były zachwycone opowieściami o duszy tego niezwykłego instrumentu. Okazało się bowiem, że dusza to mały drewniany kołeczek, który stoi pomiędzy górną i dolną płytą wiolonczeli. Jest bardzo ważny, ponieważ przesunięcie go o pół milimetra może spowodować całkowitą zmianę brzmienia instrumentu. Z zaciekawieniem poznawali również inne elementy wiolonczeli oraz nuty. Jednak największe emocje wzbudził mini koncert. Dzieci usłyszały między innymi muzykę z filmu "Piraci z Karaibów" oraz pastorałkę "Mario, czy już wiesz?". Była to cudowna lekcja muzyki, która na długo pozostanie w pamięci uczniów.

Dzieci z oddziału przedszkolnego (4 - latki) siedzą przy stoliku i przygotowują karmę dla dzikich ptaków.

Nasze 4 - latki wiedzą, że zimą należy pomagać ptakom, dlatego tez wykonały karmniki z recyklingu. Udekorowały puszki oraz słoiki, do których wsypały ziarenka, dowiedzieli się, że karmniki mozna zrobić z wszystkiegi i że nie jest to trudne. Później, każdy maluch wykonał własną kulę ze smalcu i ziarenek, którą zabrał do domu, aby móc dokarmiać najmniejszych w swoich ogródkach.

Uczniowie z zaprzyjaźnionej szkoły w Chile stoją i prezentują kartki z Polski.

Po prawie miesięcznym oczekiwaniu, uczniowie ze szkoły Escuela Francia w Valdivii otrzymali nasze listy wysłane w tradycyjny sposób. Przesyłają nam ogrom pozdrowień i moc życzeń świątecznych. 🎅🎄 Natomiast świąteczne kartki z Chile dotarły do Kartuz. Przebyły w linii prostej ponad 13 tys. kilometrów. 😊💌

14 stycznia odbyły się zawody drugiego stopnia XVIII Olimpiady matematycznej Juniorów w III Liceum Ogólnokształcącym im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni. Z samego województwa pomorskiego było 81 uczestników, a wśród nich 3 reprezentantów naszej szkoły: Oliwia Mielewczyk (8c), Bartosz Szymanowski (8a) i Piotr Wesołowski (7a). Olimpiada Matematyczna Juniorów (OMJ) to olimpiada przedmiotowa skierowana do wszystkich uczniów szkół podstawowych w Polsce. Celem Olimpiady jest rozbudzanie zamiłowania do matematyki wśród młodzieży szkół podstawowych, wyszukiwanie i integracja uczniów zainteresowanych matematyką, kształtowanie umiejętności samodzielnego zdobywania wiedzy oraz stymulowanie aktywności poznawczej młodzieży uzdolnionej. Zawody Olimpiady Matematycznej Juniorów odbywają się w trakcie roku szkolnego i są trójstopniowe. Zadania konkursowe są nieszablonowe, wymagają od uczestników umiejętności rozumowania i przedstawiania poprawnej argumentacji. Poprzez zmagania z zadaniami konkursowymi, uczestnicy Olimpiady Matematycznej Juniorów zyskują solidne podstawy merytoryczne do udziału w Olimpiadzie Matematycznej na poziomie ponadpodstawowym – jedynym konkursie matematycznym dającym uprawnienia przy rekrutacji na niemal wszystkie uczelnie wyższe w Polsce. Natomiast laureat i finalista Olimpiady Matematycznej Juniorów mogą być zwolnieni z egzaminu ósmoklasisty z matematyki. Trzymamy "kciuki" za naszych uczniów, może uda się dostać na ostatni etap olimpiady. Gratulujemy dotychczasowych osiągnięć, bo poziom zadań jest bardzo wysoki!

Dzieci z oddziału przedszkolnego (3 - latki) siedzą na dywanie i biorą udział w zajęciach edukaycjnych.

"Ach jak dobrze, przyszła zima!
Już śnieg pada i mróz trzyma.
Jest też zdrowo i wesoło,
bo śmiech dzieci słychać wkoło (...)"

Zimowa aura sprzyja dziecięcym zabawom oraz aktywnościom na świeżym powietrzu. Korzystając z uroków obecnej pory roku, dzieci uczestniczyły w zajęciach dydaktycznych podczas których, między innymi sprawdzały właściwości śniegu, dowiedziały się czy oby na pewno śnieg jest zupełnie biały, ćwicząc motorykę małą oraz wykonały zimową pracę plastyczną. Nie mogło oczywiście zabraknąć zabaw na śniegu, a także wesołych pląsów na "Magicznym dywanie".