Dzieci z oddziałów przedszkolnych (zerówka) stoją przed pomnikiem pomordowanych mieszkańców powiatu kartuskiego.

Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Kartuzach wzięła udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki "Szkoła Pamięta". Uczniowie naszej szkoły przed Świętem Wszystkich Świętych odwiedzały cmentarze, zapomniane grupy, pomniki. Do akcji włączyły się także dzieci z oddziałów przedszkolnych. Przed 1 listopada dzieci z grupy 01, 02 i 03 odwiedziły kartuski cmentarz. Wizyta w tak ważnym miejscu niesie za sobą tradycję zapalenia znicza, tak i w tych dniach z okazji Święta Zmarłych dzieci zapaliły symboliczne światełko. Dodatkowo wspólnie pomodliliśmy się za zmarłych z naszych rodzin. Spacer alejkami cmentarza był dla dzieci ogromnym przeżyciem, szły skupione i bardzo zaciekawione. Doskonale wiedziały, jak należy się zachowywać w takim miejscu. Okres przed Świętem Zmarłych, to odpowiedni moment na wspomnienie tych, którzy odeszli od nas, czas na rozmowę dotyczącą szacunku dla zmarłych i o odpowiednim zachowaniu się w takim miejscu, jakim jest cmentarz. Dla wszystkich dzieci była bardzo ważna lekcja wychowania rodzinnego, obywatelskiego i patriotycznego, która pozostanie dzieciom w pamięci.