Uczestnicy zespołu "Słunoszka" tańczą na scenie podczas Przeglądu Twórczości Kaszubskiej Dzieci i Młodzieży.

We wtorek 15 listopada odbył się IX Przegląd Twórczości Kaszubskiej Dzieci i Młodzieży 2022. Na deskach Kartuskiego Centrum Kultury zaprezentowało się dziewięć zespołów folklorystycznych pieśni i tańca z różnych zakątków powiatu kartuskiego. Organizatorem tego wydarzenia było Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły Podstawowej Nr 2 "COPERNICUS" oraz Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Kartuzach. Celem przeglądu jest prezentacja młodych ludzi, którzy swoimi zainteresowaniami, pasjami i uzdolnieniami popularyzują kulturę i tradycję naszego regionu. To również stworzenie możliwości do wymiany doświadczeń w pracy artystycznej i wychowawczej, odkrywanie talentów wśród dzieci i młodzieży oraz naukę języka kaszubskiego w atrakcyjnej formie.

W przeglądzie udział wzięło dziewięć zespołów, które prezentowały m.in. zabawy dziecięce na Kaszubach, tradycyjne jak i nowe układy taneczne, utwory wokalno – instrumentalne oraz autorskie układy taneczno – wokalne. Jury w składzie: p. Natalia Gronda – członkini Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca "Kaszuby", p. Barbara Kąkol – dyrektor Muzeum Kaszubskiego oraz p. Karolina Stankowska – promotorka kaszubskich tradycji, znana jako Kaszubska Influencerka, przyznało 9 nagród w 6 kategoriach. W niektórych kategoriach mieliśmy dwóch zwycięzców. W efekcie każdy z zespołów zabrał ze sobą jakieś trofeum.

Wyniki Przeglądu Twórczości Kaszubskiej Dzieci i Młodzieży 2022 przedstawiają się następująco:

  • Nagroda za najwyższy poziom artystyczny – Tuchlińskie Skrzaty
  • Nagroda za najciekawszy układ choreograficzny – Motilczi
  • Nagroda za najwyższy poziom techniki tanecznej – Słunôszka
  • Nagrody za profesjonalny wizerunek sceniczny – Mòdrè Zwónczi i Krôsniãta
  • Nagrody za oryginalność repertuaru – Czinda Da i Prokowianie
  • Nagrody za wysoką kulturę taneczną – Wesołe Ludki i Mùlczi