Dzieci z oddziału przedszkolnego prezentują się do zdjęcia przy gazetce z napisem "Andrzejki".

"Święty Andrzej ci ukaże, co ci los przyniesie w darze"...

Wigilia św. Andrzeja, czyli popularne andrzejki, od bardzo dawna są tradycyjnym dniem wróżb. Niegdyś andrzejki były przeznaczone wyłącznie dla dziewcząt, wróżby traktowano wówczas poważnie, odprawiano je indywidualnie i w odosobnieniu. Z czasem andrzejki przekształciły się w zabawę, w której uczestniczyły zarówno kobiety jak i mężczyźni. My również chcieliśmy poznać uroki wróżb i właśnie z tego powodu, 30 listopada wzięliśmy udział w zabawach andrzejkowych. Każda z grup w sposób wyjątkowy przygotowała się do tego magicznego dnia. Tajemnicze dekoracje sal, panie przebrane za wróżki sprawiły, że przedszkolaki przeniosły się w krainę czarów i wróżb. Poprzez zabawę miały również okazję przybliżyć się do tradycji i obrzędów ludowych. Przyszłość przepowiadana była na wiele sposobów: losowanie karteczek z zawodami, zabawa w butelkę, przekłuwanie serc z imionami przyszłych sympatii, "magiczne liczby", "wędrówka butów", przekuwanie balonów, wrzucanie monet itp. Każdy miał szansę odkryć, co przyniesie mu los. Bawiliśmy się naprawdę wyśmienicie, a każda nowa wróżba wzbudzała w nas ogromną ciekawość. Wszystkie wróżby przeplatane były pląsami i tańcami przy muzyce. Mamy nadzieję, że tak wyśmienita zabawa andrzejkowa powtórzy się również w przyszłym roku i dostarczy nam tyle samo, a może nawet więcej, radosnych przeżyć.