Uczniowie siedzą w ławkach, oglądają prezentację nt. cyberprzemocy.

W dniach od 21 do 30 listopada realizowaliśmy "Szkolne Dni Profilaktyki", w czasie których skupiliśmy nasze działania na profilaktyce uzależnień behawioralnych (m.in. tj.: fonoholizm, siecioholizm) oraz promocji zdrowego stylu życia, w tym efektywnego spędzania czasu wolnego. Dzieci i młodzież są szczególnie podatni na uzależnienie od Internetu, ponieważ w obecnych czasach posiadanie smartfona z dostępem do Internetu jest niemal powszechne, a jego używanie społecznie akceptowalne (w przeciwieństwie np. do używek, które dla młodych ludzi są z punktu widzenia obowiązującego prawa niedostępne). U dzieci, zwłaszcza w młodszym wieku, nadużywanie Internetu jest szczególnie niebezpieczne, ponieważ nie są one emocjonalnie dojrzałe na spotkanie się niektórymi treściami dostępnymi online. Starsza młodzież, wchodząc w okres dojrzewania i związane z tym kryzysy z określeniem własnej tożsamości oraz częste wahania nastroju, dodatkowo "generuje" czynniki ryzyka, które mogą wpływać na podatność na uzależnienie od Internetu, która najczęściej przejawiać się będzie: apatią, agresją, bezsennością oraz społecznym wyizolowaniem.

Szkoła włączyła się do Ogólnopolskiej Kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł, w ramach której realizowany był Program Profilaktyczny "Smart, to znaczy mądrze!". Program ten skierowany jest do uczniów z klas I - VIII oraz ich rodziców i opiekunów. Pozwala nauczyć dzieci bezpiecznych zasad korzystania z Internetu, a rodzicom na wczesne zdiagnozowanie problemów wynikających nadużywania technologii cyfrowych przez młodzież. Program ma również na celu pomóc w wyznaczaniu granic i skonstruowaniu umowy dotyczącej zasad korzystania z technologii mobilnych i cyfrowych.

Dzięki współpracy z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Kartuzach udało nam się zamówić materiały profilaktyczne do prowadzenia zajęć (karty pracy dla uczniów, ulotki informacyjne dla rodziców, plakaty, wzory ankiet ewaluacyjnych, dostęp do filmów profilaktycznych). W czasie "Szkolnych Dni Profilaktyki" wychowawcy klas, pedagog szkolny i psycholog prowadzili zajęcia profilaktyczno – edukacyjne z uczniami z wykorzystaniem materiałów z programu "Smart, to znaczy mądrze!". Uczniowie przygotowali także gazetki w swoich salach związane z realizowanym tematem.

W ramach naszych działań profilaktycznych uczniowie z wybranych klas wzięli również udział w zajęciach online z psychologiem z Centrum Interwencji Kryzysowej w Kartuzach (CIK) p. Bartoszem Łapą na temat cyberprzemocy wśród dzieci i młodzieży. Natomiast dnia 24 listopada odbyło się spotkanie dla rodziców uczniów z klas 5 i 6 z kierownikiem CIK p. Anną Kuczkowską nt. zagrożeń w sieci, cyberprzemocy i związanych z tym konsekwencji prawnych.

Warto zaznaczyć, że rodzice mają duży wpływ na rozwój swoich dzieci i ich rola w kontrolowaniu czasu spędzonego przed "niebieskim ekranem" i treści dostępnych w Internecie jest bardzo ważna. Pokażmy dziecku, że świat poza ekranem też jest ciekawy. Może to być nie lada wyzwanie – bo to przede wszystkim wymaga także od nas odłożenia smartfona, ale warto podjąć trud i spędzić efektywnie czas z dzieckiem. Pamiętajmy, że dziecko uczy się przez obserwację.

Poprzez nasze działania profilaktyczne na terenie szkoły staramy się wspierać rodziców w ochronie dzieci przed pułapką uzależnienia.