Szachiści siedzą przy stolikach na sali gimnastycznej i grają w szachy.

Dnia 25 marca odbył się jubileuszowy XXV Otwarty Szachowy Turniej Kopernikowski. Organizatorem turnieju było Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły Podstawowej Nr 2 w Kartuzach "Copernicus" wraz ze Szkołą Podstawową Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Kartuzach. Turniej został otwarty przez Burmistrza Kartuz p. Mieczysława Grzegorza Gołuńskiego, p. Danutę Rek oraz dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Kartuzach p. Piotra Kloczkowskiego.

Turniej był jubileuszowy nie tylko ze względu na to, iż został zorganizowany po raz 25, ale także ze względu na 50 lecie nadania imienia Szkole Podstawowej Nr 2 w Kartuzach oraz 100 lecie Kartuz. Na ten turniej przybyła także rekordowa ilość zawodników – aż 204 szachistów grało w zawodach w 5 kategoriach wiekowych. Podczas uroczystego rozpoczęcia imprezy uhonorowano osoby, które od wielu lat wspierają działalność stowarzyszenia "Copernicus" w zakresie organizacji turniejów szachowych. Specjalną statuetkę wręczono p. Mieczysławowi Grzegorzowi Gołuńskiemu – Burmistrzowi Kartuz, p. Danucie Rek oraz p. Tadeuszowi Rek, którzy wiele lat temu byli organizatorami pierwszego turnieju szachowego w "Dwójce", p. Tomaszowi Ciesielskiemu za wieloletnie organizowanie i sędziowanie turniejów oraz p. Joannie Bemowskiej, która bezinteresownie wspiera działalność stowarzyszenia od wielu lat.

Uczestnicy sobotniego turnieju przyjechali z różnych zakątków województwa pomorskiego. Szachiści przez 7 rund rozegrali 1428 gier przy planszach do królewskiej gry. Późnym popołudniem nastąpiło wręczenie pucharów, dyplomów i nagród rzeczowych. Najmłodszym uczestnikiem turnieju został Nataniel Mrozewski z "Dwójki". Oto wyniki w poszczególnych kategoriach wiekowych:

Turniej A: rocznik 2007 i młodsi, dziewczęta

 1. miejsce Monika Tusk
 2. miejsce Julia Antonienko

Turniej A: rocznik 2007 i młodsi, chłopcy

 1. miejsce Maksym Kudlaj
 2. miejsce Bartosz Przedpełski
 3. miejsce Kacper Gawin
 4. miejsce Oskar Śniadecki
 5. miejsce Tomasz Pospieszny

Turniej B: rocznik 2009 i młodsi, dziewczęta

 1. miejsce Camilla Kawala
 2. miejsce Zofia Abraham
 3. miejsce Liliana Langowska
 4. miejsce Lena Konkol

Turniej B: rocznik 2009 i młodsi, chłopcy

 1. miejsce Jakub Walaszczyk
 2. miejsce Stanisław Zieleń
 3. miejsce Antoni Bonemberg
 4. miejsce Franciszek Holz
 5. miejsce Tymon Szydłowski

Turniej C: rocznik 2011 i młodsi, dziewczęta

 1. miejsce Dominika Wolska
 2. miejsce Daria Małkowska
 3. miejsce Aleksandra Gnacińska
 4. miejsce Alicja Jetkowska
 5. miejsce Wiktoria Woscholska

Turniej C: rocznik 2011 i młodsi, chłopcy

 1. miejsce Jan Kuciński
 2. miejsce Krzysztof Zieliński
 3. miejsce Aleksander Miszka
 4. miejsce Zakhar Jermolenko
 5. miejsce Jakub Sieniek

Turniej D: rocznik 2013 i młodsi, dziewczęta

 1. miejsce Małgorzata Kowalkowska
 2. miejsce Izabela Och
 3. miejsce Marta Szymanowska
 4. miejsce Łucja Tusk
 5. miejsce Milena Krasowska

Turniej D: rocznik 2013 i młodsi, chłopcy

 1. miejsce Igor Ziomek
 2. miejsce Ignacy Ważny
 3. miejsce Franciszek Bonemberg
 4. miejsce Oliwier Obuchowski
 5. miejsce Antoni Sieradzan

Turniej: E rocznik 2015 i młodsi, dziewczęta

 1. miejsce Liliana Szlagowska
 2. miejsce Sara Boguszewska
 3. miejsce Michalina Ryś – Klara
 4. miejsce Nina Langowska
 5. miejsce Urszula Kowalkowska

Turniej: E rocznik 2015 i młodsi, chłopcy

 1. miejsce Borys Czerwonko
 2. miejsce Kevin Gral
 3. miejsce Wojciech Lejczak
 4. miejsce Maksymilian Pugesek
 5. miejsce Antoni Kowalczuk

Wszystkim uczestnikom turnieju dziękujemy za grę fair play, gratulujemy wygranych oraz zapraszamy na Otwarty Turniej Szachowy o Puchar Stolema w czerwcu.

 logo kartuz

Zadanie publiczne jest realizowane dzięki dotacji Gminy Kartuzy.