Logo akcji "Żonkile".

W dniach 19 – 21 kwietnia 2023 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w społeczno – edukacyjnej akcji Żonkile upamiętniającej 80 rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Organizatorem akcji jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Celem akcji jest pamięć o osobach żyjących i walczących w getcie warszawskim oraz wydarzeniach z dnia 19 kwietnia 1943 r.

Uczniowie naszej szkoły podczas lekcji historii poznali termin "getto warszawskie". Skorzystali z materiałów edukacyjnych zamieszczonych na stronie organizatorów, wykonali quizy o powstaniu w getcie warszawskim. Dzięki którym łatwej im było zrozumieć sytuację narodu żydowskiego w getcie. W ramach różnych zajęć – techniki, plastyki wykonali piękne żonkile według gotowego szablonu Muzeum Polin Żonkil to symbol akcji związany z Markiem Edelmanem, ostatnim przywódcą powstania w getcie warszawskim, który corocznie składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie. Honorową Ambasadorką akcji została Hanna Krall pisarka, autorka książki "Zdążyć przed Panem Bogiem". Na jej motywach powstała poruszająca animacja, którą uczniowie z klas 6 – 8 mogli zobaczyć podczas lekcji plastyki.

W 2023 roku akcja Żonkile organizowana była w ramach programu "Nie bądź obojętny. 80 rocznica powstania w getcie warszawskim".