W dniu 29 kwietnia w ramach Programu Złote Szkoły NBP w Szkole Podstawowej Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Kartuzach zorganizowano Debatę na temat: "Giganci finansów osobistych korzystają z kart płatniczych, czy może płaca gotówką...?". Debata została zorganizowana w formule debaty "za" i "przeciw". Zostały utworzone dwie drużyny trzyosobowe, jedna była zwolennikiem płatności bezgotówkowych, druga opowiadała się za płatnościami gotówką. Drużyny wcześniej otrzymały temat debaty i bardzo solidnie przygotowały się do niej merytorycznie.
Argumenty drużyny "GOTÓWKA":
- brak możliwości płatności kartą w wielu sklepach i punktach usługowych;
- ograniczona ilość bankomatów;
- brak możliwości płatności kartą w mniej rozwiniętych krajach (tj. Afryka, czy Ameryka Południowa);
- zawodność technologii - przy awarii systemu informatycznego banku lub samego terminala płatniczego brak możliwości płatności kartą;
- płacąc kartą mamy tendencję do przekraczania założonego budżetu, operując gotówką wydajemy tylko tyle, ile mamy faktycznie pieniędzy w portfelu;
- niebezpieczeństwo utraty pieniędzy w przypadku utraty karty, przy płatności zbliżeniowej oraz w przypadku zdobycia PINu przez złodzieja karty.
Argumenty drużyny "KARTA":
- bezpieczeństwo i zdrowie - karty umożliwiają dokonywanie płatności zbliżeniowych, gdzie karta nie ma kontaktu z innymi powierzchniami;
- BLIK;
- kartę można dezynfekować;
- wygoda - nie musimy nosić portfela wypchanego pieniędzmi (który zwraca uwagę złodzieja), za pomocą cienkiej karty możemy przenosić nawet duże sumy pieniędzy;
- specjalne oferty banków (np. moneyback czy możliwość korzystania z okresu bezodsetkowego przy kartach kredytowych);
- możliwość efektywniejszego zarządzania swoim budżetem, ponieważ wszystkie wydatki są rejestrowane i możemy je analizować.
Na koniec obserwatorzy zostali poproszeni o opowiedzenie się po jednej ze stron. Jednak wszyscy zgodnie stwierdzili, że zarówno gotówka jak i karta płatnicza ma swoje wady i zalety i dlatego należy łączyć obie formy płatności.
W dniu 15 kwietnia uczniowie klasy 7a wzięli udział w spotkaniu online z ekspertem w dziedzinie ubezpieczeń - p. Darią Gorczyńską. Spotkanie było częścią realizacji programu "Złote Szkoły NBP".
Uczniowie chętnie brali udział w dyskusjach oraz w zadaniach praktycznych. Na początek Pani Daria za pomocą narzędzia Mentimeter zadała pytanie "z czym kojarzą się dzieciom ubezpieczenia" - powstała "chmura słów", która dała podstawy do dyskusji o tym, czym są ubezpieczenia oraz dlaczego warto z nich korzystać. Następnie Pani Daria przedstawiła dzieciom podstawowe pojęcia związane z ubezpieczeniami. Na koniec wywiązała się dyskusja czy warto korzystać z ubezpieczeń - dzieci decydowały - tak, czy nie. Dodatkowo Pani Daria przygotowała ciekawą prezentację, która uatrakcyjniła przekazywane treści.
Kartuska Dwójka przystąpiła do ogólnopolskiego programu "Złote szkoły NBP". Ideą programu jest przygotowanie do bezpiecznego i swobodnego poruszania się w świecie finansów oraz szeroko pojęte aktywizowanie uczniów do podejmowania działań kształtujących kompetencje ekonomiczne. Mottem przewodnim tegorocznej edycji jest hasło: "Giganci finansów osobistych". https://youtu.be/L7y-kBOl1yU
Uczniowie klasy 7a wraz z dwiema nauczycielkami (p. Grażyną Mierską i p. Anną Myszk) stworzą Drużynę Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej. Celem naszej drużyny jest wykonanie trzech obowiązkowych zadań (z uwagi na obecną sytuację zadania będą realizowane w formie zdalnej):
- spotkanie z ekspertem,
- lekcja z ekonomią,
- debata szkolna,
w których poruszać będziemy zagadnienia dotyczące finansów osobistych, takie jak:
- Planowanie i kontrola wydatków, czyli o sile zarządzania własnymi pieniędzmi.
- Sztuka odkładania pieniędzy na wyznaczony cel.
- Sposoby na pomnażanie oszczędności – lokaty i moc procentu składanego, inflacja i co trzeba o niej wiedzieć, podstawy inwestowania.
- Pierwsze konto bankowe i karta płatnicza – sprzymierzeńcy roztropnych użytkowników.
- Pożyczanie pieniędzy, a poduszka finansowa. Długi zawsze pod kontrolą.
- Bezpieczne zakupy i zaciąganie zobowiązań finansowych, a znajomość praw konsumenckich.
- Umiejętność zarządzania ryzykiem – o rodzajach ubezpieczeń, w tym emerytalnych.
Więcej informacji o programie na stronie www.nbp.pl/edukacja.