{phocagallery view=category|categoryid=427|limitstart=0|limitcount=4|pluginlink=1}

3 czerwca uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunkami udali się na trzydniową wycieczkę do Białowieży i na Kresy Wschodnie. Grupa liczyła 45 osób: 41 dzieci z klas IV - VI oraz czterech nauczycieli. Wcześnie rano, bo o 4:40 zebraliśmy się przed szkołą, by wyruszyć w kilkugodzinną podróż autokarową na Kresy Wschodnie i do Puszczy Białowieskiej.

W Białymstoku spotkaliśmy się z przewodnikiem i rozpoczęliśmy zwiedzanie Białostocczyzny, regionu gdzie zachód styka się ze wschodem, gdzie obok siebie żyją wyznawcy katolicyzmu, prawosławia, islamu, judaizmu, ludzie, którzy często posługują się różnymi językami i pielęgnują swoje obrzędy i tradycje. W Sokółce, zwanej stolicą polskiego orientu, zwiedziliśmy cerkiew, w Bohonikach meczet, a w Kruszynianach najstarszy drewniany meczet w Polsce i cmentarz muzułmański. Przewodnik przedstawił interesujące wiadomości o życiu współczesnym i historii Tatarów mieszkających na Podlasiu. Dowiedzieliśmy się o podlaskim szlaku tatarskim, poznaliśmy, co to jest "meczet", "mizar", "pierekaczewnik".

Następnego dnia wyruszyliśmy na całodzienną wycieczkę do Białowieży i Puszczy Białowieskiej - ostatniego w Europie lasu naturalnego. Byliśmy w Muzeum Przyrodniczo - Leśnym, spacerowaliśmy po Parku Pałacowym, odwiedziliśmy żubry w Rezerwacie Pokazowym Zwierząt, zwiedziliśmy Cerkiew św. Mikołaja z ikonostasem z chińskiej porcelany, odpoczęliśmy przy ognisku z kiełbaskami, by na zakończenie zwiedzić w Hajnówce największą w Polsce dwupoziomową cerkiew prawosławną.

Trzeciego dnia, po wykwaterowaniu, pojechaliśmy do Augustowa. Zwiedziliśmy sanktuarium w Studzienicznej i popłynęliśmy szlakiem papieskim po Kanale Augustowskim, zabytkiem w skali europejskiej, wzorem symbiozy obiektu technicznego z naturą.

Wycieczka była bardzo udana. Zobaczyliśmy wiele interesujących miejsc. Panowała miła atmosfera. Zrobiliśmy sporo pamiątkowych zdjęć. Pomimo zmęczenia oraz oszołomienia natłokiem wrażeń byliśmy zadowoleni. Mamy nadzieję, iż ponownie odwiedzimy Podlasie, wspaniałe miejsce jedności w różnorodności. Podróże naprawdę kształcą!