{phocagallery view=category|categoryid=425|limitstart=0|limitcount=4|pluginlink=1}

W dniach 7 i 8 czerwca już po raz piętnasty odbył się w naszej szkole Otwarty Integracyjny Szachowy Turniej o "Puchar Stolema". Turniej zaszczyciło obecnością wielu szachistów o bardzo wysokich rankingach z wielu miast województwa pomorskiego.

Działacze Uczniowskiego Klubu Sportowego "MAT" jak zawsze zapewnili zawodnikom doskonałą organizację, atrakcyjne nagrody finansowe i rzeczowe oraz dyplomy i puchary. Dzięki rozgrywanym odpowiednio długim partiom, szachiści mieli możliwość zdobyć lub podnieść swoją kategorię szachową.

Prezes UKS "MAT" Tadeusz Rek powitał gości: p. Macieja Kowalczuka - dyrektora Departamentu Sportu Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego, p. Danutę Rek - radną Sejmiku Województwa Pomorskiego, byłą dyrektor szkoły, p. Piotra Kloczkowskiego - dyrektora szkoły. Pan Maciej Kowalczuk dokonał otwarcia Turnieju oraz w imieniu Marszałka Województwa Pomorskiego podziękował prezesowi za ofiarną, wieloletnią pracę na rzecz upowszechniania sportu, w tym szachowego w województwie pomorskim.

Historia szachowych turniejów w szkole sięga roku 1998, kiedy to wspólnie z dyrekcją szkoły, działacze popularyzujący szachy w środowisku Kartuz oraz rodzice osiągających już sukcesy uczniów założyli Uczniowski Klub Sportowy "MAT" przy Szkole Podstawowej Nr 2 w Kartuzach. Celem było upowszechnienie szachów, jako dyscypliny sportu w szczególny sposób wspierającej rozwój umysłowy dzieci i młodzieży oraz organizacja cyklicznych turniejów szachowych o zasięgu międzywojewódzkim, a nawet międzynarodowym, aktywizujących całe środowisko szachowe, bez względu na wiek. Wszystkie organizowane w tym czasie turnieje od początku odbywały się pod patronatem Marszałka Województwa Pomorskiego.

Sponsorami były Samorządy: wojewódzki, powiatowy i gminny oraz Firmy i Osoby Prywatne: Eugeniusz Stoltmann, Adam Duszyński, Wojciech Czerwiński, Marian Lulkiewicz, Stanisław Kalinowski, Stanisław Lamczyk, Jarosław Paczoska,Wojciech Grzenkowicz, Przemysław Sosnowski, Wojciech Janca, Jacek Wroński, Leszek Pykosz i inni. Tadeusz Rek serdecznie podziękował sponsorom oraz wszystkim, dzięki którym przez te wszystkie lata możliwa była wzorowa organizacja oraz przyjazna atmosfera organizowanych imprez szachowych, podziękował za ich pracę, trud i bezinteresowne poświęcanie swojego wolnego czasu: dyrekcji szkoły i nauczycielom (p. Annie Bladowskiej, p. Joannie Bemowskiej, p. Wioletcie Stoltmann, p. Przemysławowi Maciągowi) oraz obsłudze technicznej szkoły. W szczególny sposób podziękował Zarządowi UKS "MAT": sekretarzowi p. Mirosławie Kryszewskiej, wiceprezesom p. Elżbiecie Pawłowskiej i p. Piotrowi Chistowskiemu, skarbnikowi p. Zdzisławowi Potapińskiemu i p. Janowi Mazurowi. Organizatorom turniejów szachowych życzył, aby w przyszłości kontynuowali działalność szachową w szkole dla dobra dzieci i młodzieży oraz promocji sportu szachowego w środowisku.

Podczas Otwartego Integracyjnego Szachowego Turnieju o "Puchar Stolema" rozegrano cztery turnieje: A – OPEN, B – na II i III kategorię szachową, C i D – na IV i V kategorię szachową. Oto wyniki turniejów:

Turniej OPEN A:

I m. - Pogorzelska Maja,
II m. - Pawelczyk Julia,
III m. - Okrój Marta.

Wyższe kategorie zdobyli: Walasek Radosław – kat. III, Engler Karol – kat. IV, Patoka Grzegorz – kat. IV, Myszk Paulina – kat. IV, Cylke Janusz – kat. IV, Wenta Dawid – kat. V, Gruchała-Węsierski Mikołaj – kart. V, Formela Nikodem – kat. V.