{phocagallery view=category|categoryid=424|limitstart=0|limitcount=8|pluginlink=1}

Dnia 3 czerwca odbył się Przegląd Twórczości Kaszubskiej Dzieci i Młodzieży Kartuzy 2014 pod honorowym patronatem Burmistrz Kartuz. Organizatorem przeglądu była nasza szkoła oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły Podstawowej Nr 2 „COPERNICUS". Realizacja przeglądu była możliwa dzięki dotacji Gminy Kartuzy. Przegląd cieszył się dużym zainteresowaniem, gdyż przybyło aż 184 uczestników z 7 zespołów folklorystycznych ze szkół powiatu kartuskiego.

W konkursie swój dorobek artystyczny prezentowały zespoły folklorystyczne z Kartuz, Kiełpina, Staniszewa, Pomieczyńskiej Huty oraz Tuchlina. Występy oceniała niezależna komisja w składzie: p. Mirosława Kazana – twórca ludowy, p. Aleksandra Maciborska – Pytka – dyrektor Centrum Kultury w Kartuzach oraz przewodniczący jury p. Franciszek Kwidziński – wieloletni kierownik zespołu „Kaszuby".

Było to prawdziwe święto kaszubszczyzny w kartuskiej „Dwójce". Wszystkie zespoły zaprezentowały wysoki poziom artystyczny oraz zapewniły widowni moc wrażeń. Organizatorzy zapewnili wszystkim uczestnikom przeglądu tradycyjny, kaszubski poczęstunek. Zwycięzcy otrzymali puchary, dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Oto wyniki przeglądu:

Kategoria: klasy I – III

• I miejsce – Dziecięcy Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „Tuchlińskie Skrzaty" z Zespołu Szkół w Tuchlinie
  • I miejsce – Dziecięcy Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „Słunôszka" ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Kartuzach
  • III miejsce – Dziecięcy Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „Krôsniãta" ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Kartuzach
  • Wyróżnienie – Dziecięcy Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „Wesołe Ludki" z Zespołu Szkół z Kiełpina

Kategoria: klasy IV – VI

• II miejsce – Dziecięcy Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „Skòwrónczi" z Zespołu Szkół w Staniszewie
  • III miejsce – Dziecięcy Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „Skarbe" z Publicznej Szkoły Podstawowej w Pomieczyńskiej Hucie

Ponadto w kategorii klas I – III komisja przyznała dodatkowe nagrody: za najlepszy wokal dla Szymona Wenta z „Tuchlińskich Skrzatów" oraz za wyraz artystyczny zespołu dla „Krôsniãta". Gratulujemy wyróżnionym zespołom, a wszystkim życzymy dalszych sukcesów!

Zadanie publiczne było realizowane dzięki dotacji Gminy Kartuzy.