{phocagallery view=category|categoryid=190|limitstart=0|limitcount=5|pluginlink=1}

W dniu 7 lutego w naszej szkole odbył się jubileusz 40 - lecia nadania szkole imienia. Uroczystość łączyła się z I edycją Gminnego Konkursu Interdyscyplinarnego Copernicus 2013. Na uroczystość przybyli zastępca Burmistrz Kartuz p. Hanna Pionk, komendant Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kartuzach p. Edmund Kwidziński, p. Henryka Krzywonos – Strycharska z mężem Krzysztofem Strycharskim, p. Henryka Wolska – przewodnicząca Gminnej Komisji ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przewodniczący Rady Rodziców p. Stanisław Markowski.
Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru i odśpiewania hymnu narodowego. W pierwszej części uroczystości uczniowie z klas IV oraz chór szkolny zaprezentowali swoje umiejętności artystyczne i wokalne, prezentując przedstawienie pt. "Mikołaj Kopernik wielki człowiek Renesansu – nasz patron". Ciekawa gra aktorów, swoboda z jaką wykonywali swoje role, piękny śpiew solowy wzbudziły zachwyt zebranej publiczności. Pomysłowy scenariusz części artystycznej przygotowały i opracowały panie Danuta Milewczyk i Weronika Turk, zaś o oprawę muzyczną zadbała pani Joanna Ilisińska. Spektakl był podróżą w czasie od roku 1473, czyli narodzin wielkiego astronoma Polaka do chwili jego śmierci i ukazania się drukiem książki ukazującej nowe spojrzenie na budowę Układu Słonecznego, po czasy współczesne. Uczniowie wysłuchali przesłania swojego patrona i zobowiązali się, codzienną pracą na każdej lekcji, kroczyć jego śladem.
Po części artystycznej głos zabrał p. dyrektor Piotr Kloczkowski oraz zastępca Burmistrz Kartuz p. Hanna Pionk. Dzisiejsza uroczystość to także obchody 15 – lecia utworzenia Uczniowskiego Klubu Sportowego „Mat". W związku z tym głos zabrał p. Tadeusz Rek – prezes klubu sportowego. W związku z podsumowaniem projektu „Tydzień Bezpieczeństwa" dyrektor szkoły wręczył nagrody laureatom szkolnego konkursu związanego z bezpieczeństwem. Nagrody ufundowała p. Henryka Krzywonos – Strycharska. Nie była to jedyna miła niespodzianka dla uczniów. Z okazji tłustego czwartku góra pączków sponsorowana przez Radę Rodziców została rozczęstowana wśród uczniów, pracowników i gości przez przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego. Na zakończenie obchodów przy aplauzie publiczności wystąpił szkolny zespół „Słunôszka".
Jubileusz 40-lecia nadania szkole imienia Mikołaja Kopernika był ważnym wydarzeniem w życiu szkoły, które wszyscy na pewno na długo zapamiętają.