Uczennica siedzi przy stoliku i czyta fragment książki podczas XIII Gminnego Konkursu Pięknego Czytania "Czytam, więc jestem".

25 kwietnia w Szkole Podstawowej Nr 2 w Kartuzach zgromadzili się zwycięzcy szkolnych etapów Konkursu Pięknego Czytania dla klas II i III, by zmierzyć się ze sobą i wytypować mistrza głośnego czytania. Kartuska "Dwójka" gościła 17 reprezentantów szkół gminy Kartuzy wraz z nauczycielami i rodzicami. Uroczystego otwarcia XIII Gminnego Konkursu "Czytam, więc jestem" dokonał dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 2 w Kartuzach p. Piotr Kloczkowski. W pierwszym etapie dzieci prezentowały fragmenty prozy wcześniej przez siebie przygotowane. II etap polegał na wylosowaniu przez uczestników tekstów do przeczytania przygotowanych przez organizatora. W tym roku fragmenty prozy, z jakimi uczniowie zmierzyli się w czasie konkursu, pochodziły z książki pana Łukasza Wierzbickiego pt. "Afryka Kazika". Autor sprezentował również nagrody dla zwycięzców naszego spotkania – powieści z jego autografem i specjalną dedykacją. Wszystkie dzieci prezentowały wysoki poziom kultury słowa i płynności czytania, dlatego komisja w składzie: pani Marzena Krefta – dyrektorka Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej, pani Barbara Kąkol – dyrektorka Muzeum Kaszubskiego im. Franciszka Tredera oraz pani Barbara Klinkosz – przedstawicielka Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Janusza Żurakowskiego, z wielkim trudem podjęła decyzję, komu przyznać "laur zwycięstwa". Ostatecznie I miejsce otrzymał Lucjan Lewicki z ZKiW w Dzierżążnie. II miejsce przyznano Nadii Konkol ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Kartuzach. Miejsce III zajął Kajetan Kunikowski ze Szkoły Podstawowej w Koloni. Wyróżniono Zofię Gall ze Szkoły Podstawowej Nr 5 w Kartuzach oraz Helenę Rosołowską ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Kartuzach.

Dziękujemy serdecznie za włączenie się w nasze przedsięwzięcie Radzie Rodziców naszej szkoły, Urzędowi Gminy Kartuzy, Cukierni "Alicja" oraz kwiaciarni "Orchidea", dzięki którym na wszystkich uczestników czekał słodki poczęstunek, dyplomy i nagrody. Koordynatorkami XIII Gminnego Konkursu "Czytam, więc jestem" były Monika Młyńska oraz Justyna Plichta.

"Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła" – tak twierdziła Wisława Szymborska. My jesteśmy tego samego zdania i cieszymy się, że co roku spotykamy się i wspólnie bawimy – czytając książki. Do zobaczenia za rok!

Dzieci z oddziału przedszkolnego (4 – latki) stoją wraz z wychowawczynią w Gaju Świętopełka i prezetnują się do zdjęcia prezentując plakat "Sprzątamy dla Polski".

Z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi dzieci z oddziału przedszkolnego Miś Uszatek miały okazję uczestniczyć w VII edycji akcji #SprzątamyDlaPolski tworząc tym samym wyjątkową zieloną drużynę małych ekopatriotów. Głównym celem tego przedsięwzięcia jest skuteczna walka z zanieczyszczeniem terenów zielonych, takich jak lasy, parki i skwery. W ramach inicjatywy #SprzątamyDlaPolski organizatorzy dążą do osiągnięcia tego celu poprzez dwuetapowy proces. Akcja w naszej grupie rozpoczęła się od cyklu edukacyjnego, skierowanego dla przedszkoli. W trakcie tego okresu dzieci zdobyły wiedzę na temat ochrony środowiska i segregacji śmieci. Edukacyjny charakter przedsięwzięcia ma na celu nie tylko przygotowanie do masowej akcji sprzątania, ale także kształtowanie trwałych nawyków związanych z troską o środowisko. Drugim etapem tej inicjatywy jest masowe sprzątanie świata, które stanowi finał każdej edycji #SprzątamyDlaPolski.

Podczas wielkiego finału wydarzenia dzieci z radością w praktyce realizowały zdobytą wiedzę, angażując się w sprzątanie terenów zielonych. Dzięki temu podejściu nie tylko skutecznie reagują na zagrożenia wynikające z zanieczyszczenia, ale również kształtują postawy proekologiczne. Poprzez udział w akcji #SprzątamyDlaPolski nasze 4 – latki nie tylko zdobyły wiedzę na temat ochrony środowiska ale przede wszystkim zjednoczyły się z innymi pod znakiem troski o środowisko. Po raz kolejny pokazując, że w szczytnym celu nawet najmłodsi potrafią się zmobilizować i zorganizować inicjatywy przyjazne środowisku w trosce o nas i los przyszłych pokoleń.

Uczniowie uczestniczący w etapie gminnym Konkursu Recytatorskiego "Rodnô Mòwa".

Dnia 23 kwietnia uczniowie szkoły reprezentowali naszą placówkę w gminnych eliminacjach 53. Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej "Rodnô Mòwa". Recytatorzy musieli pamięciowo opanować w języku kaszubskim wiersz oraz prozę. W kategorii klas I – III wystąpiła Hania Rekowska z klasy 3b, w kategorii klas IV – VI Łucja Tutkowska z 4b, natomiast w kategorii klas VII – VIII Maja Kreft i Zuzanna Sieniek z klasy 7b. Uczestnicy konkursu musieli wykazać się umiejętnością posługiwania się językiem kaszubskim oraz jak najpiękniej zaprezentować się na scenie. Były to niezwykłe zmagania, tym bardziej, że w każdej kategorii rywalizowało wielu uczestników. Wśród licznej konkurencji udało się naszym przedstawicielom stanąć na podium. Hania zdobyła w swojej kategorii wyróżnienie, Łucja zdobyła I miejsce, natomiast Maja uzyskała III miejsce. Łucja Tutkowska będzie reprezentowała gminę Kartuzy podczas eliminacji powiatowych. Gratulujemy!

Uczniowie uczestniczący w Powiatowym Konkursie Języka Angielskiego "Boost your creativity" prezentują się do zdjęcia wraz z opiekunem p. Lidią Jończak.

W dniu 24 kwietnia w I Liceum Ogólnokształcącym w Kartuzach odbyło się wręczenie nagród w Powiatowym Konkursie Języka Angielskiego "Boost your creativity" dla szkół podstawowych. Celem konkursu było propagowanie znajomości języka angielskiego, w szczególności słownictwa i zagadnień gramatycznych oraz pobudzenie wyobraźni i kreatywności z praktycznym zastosowaniem języka. W tym roku konkurs poświęcony był filmom krótkometrażowym. W zespołach dwuosobowych należało wcielić się w lektorów i podłożyć głos do filmiku "Snack Attack". Z dumą ogłaszamy, że Olga Wolańska i Szymon Miarka z klasy 6a zdobyli III miejsce. Naszą szkołę reprezentowały również Antonina Wasilewska i Agata Wolska z klasy 8a.

Gratulujemy dużego sukcesu, który stał się udziałem uczniów naszej szkoły. Życzymy nieustającej pasji w nauce języka, która na pewno w przyszłości zaowocuje kolejnymi sukcesami!

Uczniowie z klasy 2c siedzą przy stole i sadzą roślinki do doniczek.

Uczniowie klasy 2c w ramach realizacji szkolnego Programu Profilaktycznego "Alternatywa" poznali odpowiedz na pytanie "Jak zdrowo żyć?". Podczas zajęć  w ramach promocji zdrowego stylu życia, założyli klasowy ogródek pełen pachnących ziół i warzyw takich jak m.in.: pietruszka, koperek, seler, por, rozmaryn. Wśród sadzonek znalazła się również mięta oraz poziomki. Uczniowie poznali właściwości zdrowotne posadzonych roślin, pozytywne aspekty zdrowego odżywiania oraz czasu wolnego spędzanego na świeżym powietrzu.

Uczestniczka powiatowych eliminacji Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym przejeżdża rowerem przez przeszkodę "tarkę".

24 kwietnia w Szkole Podstawowej Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Kartuzach odbyły się powiatowe eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Na zawody przyjechały szkoły z sześciu gmin powiatu kartuskiego. Uczniowie rywalizowali w dwóch kategoriach w różnych konkurencjach, mających na celu podniesienie świadomości i umiejętności związanych z bezpieczeństwem na drodze. Podczas turnieju uczniowie mieli okazję wykazać się wiedzą teoretyczną rozwiązując test z wiedzy o bezpieczeństwie oraz test ze znajomości ruchu drogowego – przejazd przez skrzyżowania. Ponadto rozwiązywali praktyczne problemy dotyczące pierwszej pomocy u pielęgniarki szkolnej, przejeżdżali przez tor przeszkód oraz przez wyznaczoną trasę na miasteczku ruchu drogowego. Uczniowie z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego "Mała Szkoła" w Szopie okazali się bezkonkurencyjni wygrywając w obu kategoriach oraz zdobywając obie nagrody indywidualne.
Po podsumowaniu wyników wyniki ukształtowały się w następujący sposób:

Kategoria: grupa I

  1. miejsce – Zespół Szkolno – Przedszkolny "Mała Szkoła" w Szopie
  2. miejsce – Zespół Kształcenia i Wychowania w Klukowej Hucie
  3. miejsce – Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Kartuzach
  4. miejsce – Szkoła Podstawowa w Chmielnie
  5. miejsce – Szkoła Podstawowa w Wilanowie
  6. miejsce – Szkoła Podstawowa w Tuchomiu

Kategoria: grupa II

  1. miejsce – Zespół Szkolno – Przedszkolny „Mała Szkoła” w Szopie
  2. miejsce – Zespół Kształcenia i Wychowania w Klukowej Hucie
  3. miejsce – Szkoła Podstawowa w Przyjaźni
  4. miejsce – Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Kartuzach
  5. miejsce – Szkoła Podstawowa w Chmielnie
  6. miejsce – Szkoła Podstawowa w Szarłacie

Najlepszymi uczestnikami turnieju zostali: Krzysztof Reuter (grupa I), Daria Neubauer (grupa II), którzy wykazali się nie tylko świetną znajomością przepisów ruchu drogowego, ale również umiejętnością radzenia sobie w różnych sytuacjach na drodze.

Dziękujemy za wsparcie i pomoc w organizacji turnieju firmie Sela Bike, gminom powiatu kartuskiemu oraz powiatowi kartuskiemu. Gratulujemy wszystkim uczestnikom turnieju, zwycięzcom życzymy wygranej na etapie wojewódzkim!

Dzieci z oddziału przedszkolnego (zerówka 01) stoją i prezentują się do zdjęcia trzymając plakat pt. "Dzień Ziemi".

"Mamy tylko jedną Ziemię, a jej przyszłość zależy od każdego,
na pozór niewielkiego ludzkiego działania, zależy od każdego z nas"
Florian Plit

W poniedziałek, 22 kwietnia dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych świętowały Światowy Dzień Ziemi. To największe i najbardziej popularne święto ekologiczne na świecie. Celem święta jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za naszą planetę. Z tej okazji panie zorganizowały dla naszych przedszkolaków wiele różnych zabaw z ekologią w tle. Dzieci miały okazję także porozmawiać o tym, co sprawia, że ziemia jest smutna (zanieczyszczona) oraz co możemy zrobić dla ziemi, aby była szczęśliwa (czysta). Dzieci przypomniały sobie również zasady segregacji śmieci, dowiedziały się, co to jest recykling oraz wykonały różne piękne prace plastyczne. Wszystkie te działania miały na celu podkreślenie, jak ważne jest nasze zaangażowanie w działania na rzecz naszej planety. Przedszkolaki wiedzą to doskonale i zawsze chętnie biorą udział w tego typu wydarzeniach.

Ratownik medyczny prezentuje dzieciom z oddziałów przedszkolnych resuscytację krążeniowo – oddechową.

24 kwietnia 2024 roku naszą szkołę odwiedził ratownik medyczny, p. Damian Kantor. Celem spotkania było przygotowanie przedszkolaków do poznania prostych czynności udzielania pierwszej pomocy oraz prawidłowego zachowania się w sytuacjach zagrożenia naszego zdrowia i życia. Pan Damian rozmawiał z dziećmi o zagrożeniach, z którymi mogą spotkać się w domu i przedszkolu. Powiedział, jak unikać urazów, czy jak przyjąć bezpieczną pozycję podczas ataku psa. Pan ratownik wyjaśnił na czym polega jego praca oraz czym zajmują się poszczególne służby ratunkowe.

Następnie przedszkolaki miały okazję wysłuchać informacji na temat udzielania pierwszej pomocy. Dzieci dowiedziały się, w jaki sposób można komuś pomóc zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe, jak  należy sprawdzać przytomność osoby poszkodowanej oraz przypomniały sobie numery telefonów alarmowych. Wraz z wychowawczyniami, spróbowały swoich sił w ćwiczeniach udzielania pierwszej pomocy na fantomach.

Były to niezwykle ważne zajęcia, gdyż uwrażliwiły dzieci na potrzebę reagowania w sytuacjach zagrożenia i dostarczyły im wiedzy, dzięki której mogą uratować czyjeś życie lub zdrowie. Wszyscy uczestnicy warsztatów otrzymali dyplomy Małego Ratownika.

Bardzo dziękujemy Panu Damianowi za przybycie, poświęcony czas oraz przekazaną wiedzę. Wyrazy wdzięczności kierujemy również do Pani Iwetty Mazur, mamy Łucji z grupy 4 – latków, która wspomogła nas w organizacji spotkania.

Nauczycielka Szkoły Muzycznej instruuje ucznia podczas gry na fortepianie.

Za nami kolejna wizyta zerówek w Szkole Muzycznej w Kartuzach. Tym razem dzieci miały możliwość poznania instrumentu, który należy do grupy instrumentów strunowych, klawiszowych, uderzanych czyli fortepian. Dzieci poznały jego dokładną budowę oraz dość trudne nazewnictwo dźwięków takie jak legato, staccato, tremolo i wiele innych. W czasie wizyty oczywiście nie zabrakło samej gry na tym właśnie instrumencie i zagadek muzycznych dla dzieci, z którymi doskonale sobie poradziły. Tą wizytę również możemy zaliczyć do udanych i bardzo ciekawych. Dziękujemy!