Uczniowie uczestniczący w mobilności do szkoły w Czechach (ERASMUS+) prezentują sie do zdjęcia na tle zabytkowego budynku.

W dniach 14 – 20 kwietnia 10 uczniów z Dwójki wraz z dwójką nauczycieli p. Lidią Jończak oraz p. Kingą Kołecką – Konkol wyjechało do Czech, do zaprzyjaźnionej szkoły podstawowej w miejscowości Zruč nad Sázavou, gdzie wspólnie ze swoimi rówieśnikami realizowali projekt edukacyjny. Uczniowie z Polski uczęszczali na zajęcia lekcyjne, realizowali zaplanowany projekt, poznawali kulturę, tradycje i przyrodę Czech, a także doskonalili swoje kompetencje językowe.

Uczniowie zaczęli swoją mobilność od zajęć integracyjnych i mieli okazję się poznać. W ciągu tygodnia brali udział w lekcjach biologii z elementami IT, geografii, j. angielskiego, j. niemieckiego oraz informatyki, gdzie mieli okazję zarówno programować jak i budować roboty z klocków LEGO. W projekcie główny nacisk położony jest na rozwój kompetencji przyrodniczych, dlatego też uczniowie wzięli udział w szeregu zajęć i przedsięwzięć związanych z ekologią: z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi wybrali się z ich czeskimi rówieśnikami do fabryki energii odnawialnej z biomasy, tam nauczyli się bardzo dużo o kulisach wytwarzania ekologicznej energii z drewna. Wzięli udział w zajęciach z produkcji papieru oraz w akcji Sprzątania Ziemi. Przy okazji mogli podziwiać piękne widoki Zruč nad Sázavou. Podczas trwania mobilności udało się również odwiedzić trzy fantastyczne miejsca, które wpisują się w projekt: Świat Pszczół i Dom Wody – miejsca dedykowane ochronie i propagowaniu wiedzy nt. pszczół i wody oraz Narodowe Muzeum Techniki.

Uczniowie wraz z opiekunami zwiedzili również Kutną Horę: Kościół św. Barbary i Kaplicę Czaszek oraz stolicę Czech – Pragę. Podziwiali tam ciekawe zabytki i piękno czeskiej architektury takie jak Zamek na Hradczanach, Most Karola czy Złotą Uliczkę. Dzięki realizacji projektu uczniowie zwiększyli swoje kompetencje przyrodnicze, językowe jak i w zakresie nowoczesnych technologii. Spędzili wspaniały czas poznając przyrodę i kulturę Czech oraz zawarli nowe znajomości.

Dzisiaj był ostatni dzień projektu Erasmus+ "Zielone kroki po Europie – rozwój kompetencji w zakresie nauk przyrodniczych oraz ICT i kompetencji językowych uczniów Szkoły Podstawowej Nr 2 w Kartuzach". Po dotarciu do szkoły, uczniowie wybrali się z ich czeskimi rówieśnikami z okazji Dnia Ziemi do fabryki energii odnawialnej z biomasy. Nauczyli się bardzo dużo o kulisach wytwarzania ekologicznej energii z drewna. Następnie wzięli udział w Akcji Sprzątania Ziemi. Przy okazji mogli podziwiać piękne widoki Zruč nad Sazavou i porozmawiać ze swoimi przyjaciółmi z Czech. Po spacerze przyszedł czas na pożegnanie zagranicznych przyjaciół, z którymi uczniowie zawarli nowe znajomości. Następnie wybrali się na pyszny obiad, po którym od razu wyruszyli na zwiedzanie pięknego zamku Zruć nad Sazavou. Projekt dostarczył uczniom wielu niezapomnianych wrażeń. Zadowoleni, pełni miłych wspomnień wracamy do domu.

Uczestnicy mobilności prezentują się do zdjęcia podczas zwiedzania Narodowego Muzeum Techniki w Pradze.

W dniu dzisiejszym uczestnicy projektu udali się do stolicy Czech – Pragi. To przepiękne miasto z bogatą historią oraz wspaniałą architekturą. Większość dnia spędzili z przesympatyczną panią przewodnik, która opowiedziała im wiele o mieście, jego historii i ciekawostkach. Pierwszym miejscem, które odwiedzili był klasztor na Strahovie. Następnie skierowali się na punkt widokowy z którego rozpościera się piękna panorama wiosennej Pragi. Kolejnym punktem była Katedra św. Wita wraz z Zamkiem Królewskim na Hradczanach oraz Złota Uliczka. Zwiedzanie miasta zakończyli przejściem Mostem Karola oraz podziwianiem zegara astronomicznego na Starym Rynku. Na zakończenie zwiedzili jeszcze Narodowe Muzeum Techniki, które jest podzielone tematycznie. Znajdują się tam wystawy fotografii, architektury Pragi, zegarów, astronomii, wykorzystanie chemii w technice oraz rozwój różnych środków transportu. Wyprawa ta wzbogaciła ich wiedzę i wprowadziła każdego z nich w dobry nastrój. Uczniowie na pewno zapamiętają ją na długo.

Uczniowie uczestniczący w mobilności do szkoły w Czechach (ERASMUS+) siedzą przy stoliku podczas zwiedzania "Domu Wody".

Kolejny dzień projektowy za nami. Zajęcia zaczęły się od lekcji matematyki. Uczniowie wzięli udział w quizie kahoot z potęg, równań algebraicznych oraz pracowali na programie "geogebra". Na lekcji wychowania fizycznego mogli spróbować swoich sił w różnych sportach takich jak: badminton, koszykówka oraz piłka nożna. Dużym zainteresowaniem cieszyła się gra KinBall. Po zajęciach szkolnych, uczniowie odwiedzili "Vceli swet" czyli Świat Pszczół w miejscowości Hulice. Mieli okazję dowiedzieć się wielu interesujących informacji na temat pszczół oraz ich ogromnego znaczenia w przyrodzie. Poznali rodzaje miodów oraz sposoby ich pozyskiwania, jakie są gatunki pszczół i w jaki sposób pracują. Uczniowie mieli również okazję zrobić własne świeczki z wosku pszczelego. W "Domu Wody" zaś uczniowie mieli okazję poznać znaczenie wody oraz sposoby jej oszczędzania, zobaczyć różne gatunki ryb, planktonu oraz innych zwierząt morskich. Wizyta zakończyła się degustacją różnych rodzajów wód oraz stwierdzeniem, że woda nie zawsze smakuje tak samo. Dzisiejszy dzień upłynął pod znakiem aktywności fizycznej i ekologii.

Uczniowie uczestniczące w mobilności do szkoły w Czechach (ERASMUS+) siedzą przy stolikach podczas lekcji w szkole w Czechach.

Za nami drugi dzień projektu Erasmus+ "Zielone kroki po Europie – rozwój kompetencji w zakresie nauk przyrodniczych oraz ICT i kompetencji językowych uczniów Szkoły Podstawowej Nr 2 w Kartuzach". Uczniowie wzięli udział w lekcji chemii, podczas której przypomnieli sobie zastosowanie i właściwości soli. Sprawdzili swoją wiedzę rozwijając quizy. Podczas lekcji języka angielskiego, uczniowie grali w grę planszową dotyczącą filmów oraz sportów. Na lekcji biologii z elementami IT uczniowie poznali budowę żaby. Ostatnim przedmiotem był język niemiecki. Uczniowie pracowali metodą projektu, opisując słynnych ludzi pochodzących z Niemiec. Po zakończonych zajęciach udali się do Kutnej Hory, zwiedzali piękny, gotycki kościół św. Barbary oraz do Kaplicę Czaszek. Na zakończenie wycieczki wybrali się na spacer historyczną częścią miasta. To był bardzo intensywny, pełen wrażeń dzień.

Uczennice uczestniczące w mobilności do szkoły w Czechach (ERASMUS+) pracują z zestawem klocków LEGO podczas zajęć z informatyki.

Dzisiaj uczniowie klas ósmych rozpoczęli realizację projektu Erasmus+ "Zielone kroki po Europie – rozwój kompetencji w zakresie nauk przyrodniczych oraz ICT i kompetencji językowych uczniów Szkoły Podstawowej Nr 2 w Kartuzach" w szkole Základní škola w malowniczym miasteczku Zruč nad Sázavou. Dzień zaczęli od zajęć integracyjnych, gdzie uczniowie mieli okazję się poznać. Następnie wzięli udział w lekcji biologii z elementami IT. Pracowali na Ipad’ach. Kolejnym przedmiotem była geografia. Uczniów podzielono na grupy i pracując metodą projektu opisywali kraje Europy. Na zajęciach języka niemieckiego w grupach uczniowie rozmawiali o sobie, o swoich zainteresowaniach, gdzie mogli sprawdzić swoje umiejętności, które zostały wysoko ocenione przez czeskiego germanistę. Ostatnimi poniedziałkowymi zajęciami była lekcja informatyki. Uczniowie mieli okazję zarówno programować jak i budować roboty z klocków LEGO. Po skończonych zajęciach i zasłużonym odpoczynku grupa udała się na eksplorowanie miejscowości zakwaterowania, czyli Ledeč nad Sázavou. Odwiedzili okoliczny zamek, wybrali się na spacer urokliwymi uliczkami miasteczka jak i brzegiem rzeki Sazawy. Był to bardzo intensywny, ale niezwykle udany dzień.