Zrzut ekranu podczas debaty zrealizowanej w ramach programu "Złote Szkoły NBP".

W dniu 29 kwietnia w ramach Programu Złote Szkoły NBP w Szkole Podstawowej Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Kartuzach zorganizowano Debatę na temat: "Giganci finansów osobistych korzystają z kart płatniczych, czy może płaca gotówką...?". Debata została zorganizowana w formule debaty "za" i "przeciw". Zostały utworzone dwie drużyny trzyosobowe, jedna była zwolennikiem płatności bezgotówkowych, druga opowiadała się za płatnościami gotówką. Drużyny wcześniej otrzymały temat debaty i bardzo solidnie przygotowały się do niej merytorycznie.

Argumenty drużyny "GOTÓWKA":

  • brak możliwości płatności kartą w wielu sklepach i punktach usługowych;
  • ograniczona ilość bankomatów;
  • brak możliwości płatności kartą w mniej rozwiniętych krajach (tj. Afryka, czy Ameryka Południowa);
  • zawodność technologii - przy awarii systemu informatycznego banku lub samego terminala płatniczego brak możliwości płatności kartą;
  • płacąc kartą mamy tendencję do przekraczania założonego budżetu, operując gotówką wydajemy tylko tyle, ile mamy faktycznie pieniędzy w portfelu;
  • niebezpieczeństwo utraty pieniędzy w przypadku utraty karty, przy płatności zbliżeniowej oraz w przypadku zdobycia PINu przez złodzieja karty.

Argumenty drużyny "KARTA":

  • bezpieczeństwo i zdrowie - karty umożliwiają dokonywanie płatności zbliżeniowych, gdzie karta nie ma kontaktu z innymi powierzchniami;
  • BLIK;
  • kartę można dezynfekować;
  • wygoda - nie musimy nosić portfela wypchanego pieniędzmi (który zwraca uwagę złodzieja), za pomocą cienkiej karty możemy przenosić nawet duże sumy pieniędzy;
  • specjalne oferty banków (np. moneyback czy możliwość korzystania z okresu bezodsetkowego przy kartach kredytowych);
  • możliwość efektywniejszego zarządzania swoim budżetem, ponieważ wszystkie wydatki są rejestrowane i możemy je analizować.

Na koniec obserwatorzy zostali poproszeni o opowiedzenie się po jednej ze stron. Jednak wszyscy zgodnie stwierdzili, że zarówno gotówka jak i karta płatnicza ma swoje wady i zalety i dlatego należy łączyć obie formy płatności.

Zrzut ekranu podczas spotkania uczniów z ekspertem w ramach programu "Złote Szkoły NBP".

W dniu 15 kwietnia uczniowie klasy 7a wzięli udział w spotkaniu online z ekspertem w dziedzinie ubezpieczeń - p. Darią Gorczyńską. Spotkanie było częścią realizacji programu "Złote Szkoły NBP".

Uczniowie chętnie brali udział w dyskusjach oraz w zadaniach praktycznych. Na początek Pani Daria za pomocą narzędzia Mentimeter zadała pytanie "z czym kojarzą się dzieciom ubezpieczenia" - powstała "chmura słów", która dała podstawy do dyskusji o tym, czym są ubezpieczenia oraz dlaczego warto z nich korzystać. Następnie Pani Daria przedstawiła dzieciom podstawowe pojęcia związane z ubezpieczeniami. Na koniec wywiązała się dyskusja czy warto korzystać z ubezpieczeń - dzieci decydowały - tak, czy nie. Dodatkowo Pani Daria przygotowała ciekawą prezentację, która uatrakcyjniła przekazywane treści.

Logo programu "Złote szkoły NBP".

Kartuska Dwójka przystąpiła do ogólnopolskiego programu "Złote szkoły NBP". Ideą programu jest przygotowanie do bezpiecznego i swobodnego poruszania się w świecie finansów oraz szeroko pojęte aktywizowanie uczniów do podejmowania działań kształtujących kompetencje ekonomiczne. Mottem przewodnim tegorocznej edycji jest hasło: "Giganci finansów osobistych". https://youtu.be/L7y-kBOl1yU

Uczniowie klasy 7a wraz z dwiema nauczycielkami (p. Grażyną Mierską i p. Anną Myszk) stworzą Drużynę Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej. Celem naszej drużyny jest wykonanie trzech obowiązkowych zadań (z uwagi na obecną sytuację zadania będą realizowane w formie zdalnej):

  1. spotkanie z ekspertem,
  2. lekcja z ekonomią,
  3. debata szkolna,

w których poruszać będziemy zagadnienia dotyczące finansów osobistych, takie jak:

  1. Planowanie i kontrola wydatków, czyli o sile zarządzania własnymi pieniędzmi.
  2. Sztuka odkładania pieniędzy na wyznaczony cel.
  3. Sposoby na pomnażanie oszczędności – lokaty i moc procentu składanego, inflacja i co trzeba o niej wiedzieć, podstawy inwestowania.
  4. Pierwsze konto bankowe i karta płatnicza – sprzymierzeńcy roztropnych użytkowników.
  5. Pożyczanie pieniędzy, a poduszka finansowa. Długi zawsze pod kontrolą.
  6. Bezpieczne zakupy i zaciąganie zobowiązań finansowych, a znajomość praw konsumenckich.
  7. Umiejętność zarządzania ryzykiem – o rodzajach ubezpieczeń, w tym emerytalnych.

Więcej informacji o programie na stronie www.nbp.pl/edukacja.