Zrzut ekranu podczas spotkania uczniów z rówieśnikami ze szkoły z Chile.

W czwartek 29 kwietnia miało miejsce drugie i ostatnie spotkanie naszych uczniów z uczniami ze szkoły Escuela Francia Valdivia z Chile w ramach projektu "Unity in Diversity - Universal Educational Projects". Celem działań projektowych było poznanie kultury krajów partnerskich oraz doskonalenie umiejętności porozumiewania się w języku angielskim. Wszystkie zadania realizowane były przez uczniów online wyłącznie w języku angielskim z wykorzystaniem różnorodnych technologii informacyjno - komunikacyjnych od marca do kwietnia 2021 r.

Podczas trwającego ponad godzinę spotkania uczniowie prezentowali efekty swojej pracy, a mieli do wykonania dwa zadania: przygotowanie prezentacji o kraju partnerskim oraz napisanie wiersza o tymże kraju. Poruszane były tematy takie jak kultura danego kraju, geografia, elementy historii, tradycyjna kuchnia czy sport. Dzieci z zainteresowaniem słuchały siebie wzajemnie, a następnie zadawały pytania. Dowiedziały się na przykład, że ulubioną potrawą Chilijczyków jest Completo Italiano - hot dogi z dużą ilością awokado i pomidorów, a uczniowie z Chile byli zdumieni faktem, że Polacy malują jajka na Wielkanoc. Usłyszeli wiele ciekawostek, ale również znaleźli wiele podobieństw miedzy naszymi krajami. Podsumowaniem projektu było wyrecytowanie wierszy, które dzieci napisały o Polsce i Chile.

Projekt okazał się być nie tylko urozmaiceniem zajęć dla uczniów, lecz także dostarczył wiele cennych doświadczeń oraz umiejętności. Dzieci zrozumiały, że dzięki nowoczesnym technologiom cały świat jest "na wyciągnięcie ręki" oraz to, że świat jest różnorodny, a przez to piękny.

Uczniowie i nauczyciele z Polski i Chile biorący udział w zdalnym spotkaniu (widok z kamer).

Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Kartuzach bierze udział w projekcie "Unity in Diversity – Universal Educational Project", który zrzesza nauczycieli języka angielskiego z całego świata. Szkolnym koordynatorem przedsięwzięcia ze strony "Dwójki" jest p. Lidia Jończak – nauczycielka języka angielskiego.

W ramach tego projektu w dniu 19 marca klasa 6a wzięła udział w lekcji matematyki w języku angielskim wspólnie z uczniami ze szkoły Safak ze Stambułu w Turcji. Lekcja została poprowadzona przez pana Danielsa Aide Okuna, który jest autorem powyższego projektu. Tematem lekcji były ulubione liczby uczniów oraz ćwiczenia matematyczne. Zajęcia poprowadzone były w ciekawy sposób, uczniowie opowiadali o swoich ulubionych liczbach, mieli okazję szlifować język angielski oraz poznać rówieśników z innego kraju. Lekcja zakończyła się wspólnym quizem w aplikacji Kahoot gdzie uczniowie rywalizowali w potyczkach matematycznych. Było to dla nich bardzo ciekawe doświadczenie.

Kolejne międzynarodowe spotkanie uczniów z "Dwójki" odbyło się w dniu 25 marca. Było to pierwsze z dwóch zaplanowanych spotkań online grupy uczniów z klas 7a i 7c oraz uczniów ze szkoły Escuela Francia Valdivia z Chile. Uczniowie przedstawili się i opowiadali o swoich hobby. Jednym z zadań przedsięwzięcia było odśpiewanie hymnu państwa partnerskiego. Nasi uczniowie zaśpiewali hymn Chile, a uczniowie ze szkoły partnerskiej zaśpiewali hymn Polski. Była to bardzo wzruszająca chwila, popłynęły nawet łzy. W drugiej części spotkania uczniowie zostali podzieleni na kilka czteroosobowych grup, mieli okazje poznać się bliżej i porozmawiać w tzw. "breakout rooms". Swobodne rozmowy uczniów w j. angielskim, czas na wymianę opinii i doświadczeń pozwoliły nie tylko zwiększyć kompetencje językowe uczniów z kartuskiej "Dwójki", ale także poznać podstawowe zwyczaje oraz namiastkę kultury Chile.