Grupa uczniów prezentuje się do zdjęcia przed statkiem Sołdek.

Uczniowie naszej szkoły w ramach projektu Pomorskie Żagle Wiedzy wzięli udział w wyjeździe edukacyjnym do Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Pierwszym punktem wyjazdu był udział w lekcjach muzealnych. Starsza grupa dowiedziała się "Skąd na statku bierze się prąd?". Młodsza grupa uczestniczyła w lekcji zatytułowanej "Tam, gdzie dowodzi kapitan". Wizytę w muzeum podsumowaliśmy zabawą w interaktywnej ekspozycji, gdzie poznaliśmy m.in. tajniki sterowania i dowodzenia morską jednostką, przeładunku towarów w porcie, podwodnych podróży batyskafem, jak prawidłowo zakładać kapok, wiązać węzły żeglarskie itd. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie statku muzeum Sołdek. Dowiedzieliśmy się, że SS Sołdek to rudowęglowiec, masowiec o napędzie parowym, zbudowany w Polsce po II wojnie światowej. Zobaczyliśmy, jak statek jest zbudowany, byliśmy w ładowni, maszynowni, pomieszczeniach oficerskich, mogliśmy zobaczyć kabiny oficerskie oraz stanowiska sterownicze. Był to dla nas bardzo udany dzień, nasz wyjazd zakończyliśmy spacerem nad Motławą.

Uczniowie biorący udział w projekcie "Pomorskie Żagle Wiedzy" stoją przed akwarium w Akwarium Gdyńskim.

Uczniowie naszej szkoły w ramach projektu Pomorskie Żagle Wiedzy odwiedzili Akwarium w Gdyni. Pierwszym punktem wyjazdu były zajęcia zatytułowane "Spotkanie z Morzem Bałtyckim" oraz "Fauna i Flora Bałtyku". Pierwsza część zajęć to 30 – minutowa prezentacja multimedialna "Co żyje w Bałtyku" – spacer po plaży, w trakcie której dzieci dowiedziały się, jakie zwierzęta mogą napotkać na plaży podczas zwykłego spaceru oraz co żyje w przybrzeżnych wodach Bałtyku. Druga część to praca w laboratorium z wykorzystaniem sprzętu optycznego – mikroskopów, obserwacja materiału biologicznego w postaci żywych i spreparowanych krewetek, rozpoznawanie ich bałtyckich gatunków oraz obserwacja i poznanie różnego rodzaju muszli. W czasie zajęć dzieci wypełniały przygotowane karty pracy. Kolejnym punktem wycieczki był spacer po Oceanarium, podczas którego uczniowie podziwiali niezwykłe gatunki ryb, płazów i gadów pochodzących z różnych rejonów świata, np. z Afryki, Ameryki Północnej czy północy naszego kontynentu. Zobaczyliśmy różne, niespotykane, egzotyczne zwierzęta wodne. Mieliśmy okazję podziwiać faunę i florę mórz i oceanów.

Pani Monika Bronicka pokazuje uczniom sposoby wykonywania węzłów żeglarskich.

W ramach projektu "Pomorskie Żagle Wiedzy" w szkole były realizowane teoretyczne zajęcia żelarskie. Zajęcia prowadziła p. Monika Bronicka - żeglarka regatowa, podróżniczka, uczestniczka letnich igrzysk olimpijskich. Podczas zajęć uczniowie w teoretyczny sposób poznawali tajniki żeglarstwa, korzystali także z symulatora żeglarkiego. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem uczestników projektu.

Uczniowie z klas 2 - 5 wykonują masaż serca na manekinie.

Druga grupa uczniów naszej szkoły zakończyła cykl zajęć udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej realizowanych w ramach projektu "Pomorskie Żagle Wiedzy". W czasie zajęć uczniowie poznali sposoby zachowania w sytuacjach zagrożenia. Poznali zasady udzielania pierwszej pomocy osobom potrzebującym oraz pracę ratowników medycznych. Uczniowie mogli również przećwiczyć praktyczne umiejętności, tak ważne podczas udzielania pierwszej pomocy. Dzięki tym zajęciom nauczyli się wielu ważnych rzeczy, które w przyszłości mogą przyczynić się do uratowania komuś życia.

Uczniowie uczestniczący w projekcie "Pomorskie Żagle Wiedzy" siedzą przy stole i rozwiązują zadania.

Grupa uczniów naszej szkoły, uczestnicząca w projekcie "Pomorskie Żagle Wiedzy" wzięła udział w zajęciach z doradztwa zawodowego. W cyklu sześciu spotkań poruszaliśmy się w obszarze branży morskiej, omawialiśmy kompetencje z naciskiem na kompetencje niezbędne do pracy w tej branży oraz świat zawodów. Rozpoczęliśmy od poznania siebie - uczniowie poznali swój potencjał, uświadomili sobie swoje zainteresowania, uzdolnienia i mocne strony. Po tym, jak już dowiedzieliśmy się nieco więcej o sobie nawzajem i wypracowaliśmy katalog predyspozycji koniecznych do pracy w zawodach związanych z morzem, mogliśmy przejść do części zajęć poświęconej poznaniu konkretnych zawodów. Uczniowie poprzez korzystanie z różnorakich technologii informacyjno - komunikacyjnych poznali zawody związane z pracą w branży morskiej. Poprzez ćwiczenia ruchowe uświadomiliśmy sobie jak trudne są umiejętności skutecznej komunikacji i współpracy w grupie. Wykonywanie zadań dało nam mnóstwo świetnej zabawy, dużo śmiechu, ale też szereg cennych wniosków.

Żagłówka z uczestnikami regat o Puchar Marszałka Województwa Pomorskiego płynie po jeziorze.

W piątek 23 września nasi uczniowie zakończyli udział w projekcie Pomorskie Żagle Wiedzy, w ramach którego odbyły się Pierwsze Regaty o Puchar Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Piknik Edukacyjny. Na pikniku swoje stoiska zaprezentowali między innymi Muzeum - Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach, Akwarium Gdyńskie, Powiatowe Centrum Młodzieży w Garczynie, Wdzydzki Park Krajobrazowy. Kolejny projekt rusza już w tym roku.