W dniu 21 czerwca 2017 roku o godzinie 12:10 do Ośrodka Wychowania Przedszkolnego w Szkole Podstawowej Nr 2 w Kartuzach zawitała grupa teatralna "Narwal" z Białegostoku. Grupa teatralna zaprezentowała dzieciom spektakl pt. "Słoń Trąbaliński". Była to opowieść o życiu małego, zabawnego słonika, który urodził się bez trąby. Mały Trąbalek bardzo cierpiał z tego powodu, inne zwierzęta nie pomagały mu w jego niedoli, gdyż wciąż się z niego naśmiewały i nie chciały się z nim bawić. Wkrótce jednak okazało się, że odmienność czyni z nas niepowtarzalnych i wyjątkowych.

Po spektaklu dzieci doszły do wniosku, że wszyscy jesteśmy tak samo wartościowi i nie należy się z nikogo naśmiewać. Przedstawienie było wartościową i ciekawie zrealizowaną lekcją wychowawczą dot. tolerancji dla innych osób.